Artykuły / inspiracje


Dlaczego ważne jest czytanie książek małym dzieciom?


Od dawna mówi się, że czytanie książek pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, w wielu krajach powstają akcje społeczne, takie jak nasze rodzime „Poczytaj mi, mamo”, a w księgarniach możemy znaleźć setki książek przeznaczonych nie tylko dla starszych dzieci, lecz także dla niemowlaków. Eksperci zalecają minimum 20-minutowe czytanie na głos każdego dnia. Jednak dlaczego czytanie książek małym dzieciom jest tak naprawdę ważne i jaki ma wpływ na rozwój malucha?

Czytanie skraca czas oczekiwania na pierwsze słowo


Badania pokazują, że dzieci, którym rodzice czytają na głos, szybciej zaczynają mówić, a to dlatego, że dziecko koncentruje się na wypowiadanych przez mamę lub tatę wyrazach, przyswaja ich rytm oraz melodię, dzięki czemu szybciej zaczyna składać pierwsze słowa. Zasób słownictwa u dzieci, którym się czyta, jest również znacznie większy niż u tych, które dorastają w ciszy lub w towarzystwie sprzętów elektronicznych. Czytanie umożliwia dziecku kontakt z językiem literackim, a także tekstem wierszowanym, uwrażliwiając małego człowieka na słowo i pokazując mu jego różnorodność. Dziecko, które od najmłodszych lat ma kontakt z literaturą, szybciej i chętniej zacznie czytać książki samodzielnie.




Czytanie poprawia koncentrację   

 

Skupienie się na słuchaniu przy braku dodatkowych bodźców, takich jak nieustannie zmieniający się obraz na ekranie smartfona, pozwala rozwinąć koncentrację i korzystnie wpływa na proces zapamiętywania. Warto więc wracać do ulubionych książek i czytać je nawet kilkadziesiąt razy – taki rytuał pozwoli dziecku szybciej zapamiętywać i łatwiej skupiać się na powierzonych mu zadaniach, co szczególnie przyda się później w szkole. Słuchanie czytającego rodzica ma również wpływ na późniejsze kontakty dziecka z rówieśnikami. Jeśli kiedykolwiek usłyszysz, że Twoje dziecko jest świetnym słuchaczem, wiedz, że to Twoja zasługa!




Czytanie uwrażliwia
    

Chcesz od samego początku uwrażliwiać swoje dziecko na ludzką krzywdę, rozwijać jego empatię i inteligencję emocjonalną oraz sprawiać, by lepiej interpretowało własne i cudze emocje? Nie ma lepszego sposobu niż czytanie! Poznając losy setek bohaterów, dziecko uczy się, jak odróżniać dobro od zła, nazywać emocje i wykorzystywać poznane podczas lektury wzorce w życiu codziennym. Wybieraj polecane przez rodziców, pedagogów i psychologów książki, dzięki którym twoje dziecko przyswoi godne naśladowania wzorce moralne.






Czytanie = wspólny czas


Znajdując codziennie czas na czytanie dziecku, pokazujesz mu, że macie wspólne rytuały, dzięki czemu maluch poczuje się doceniony i ważny. Niektóre dzieci niecierpliwie czekają na wieczór z książką, by móc zasnąć w towarzystwie ukochanych bohaterów i głosu rodzica – dwóch czynników zapewniających mu największe poczucie bezpieczeństwa. Wspólne czytanie wzmacnia poczucie własnej wartości i pozwala stworzyć niezwykłą więź między rodzicem i dzieckiem, która przetrwa również w dorosłym życiu. Warto również pamiętać o tym, że wspólne czytanie pozwala poruszać wiele ważnych spraw, o których często nie potrafimy rozmawiać. Niektóre publikacje dla dzieci składają się z dwóch części – opowieści do wspólnego czytania z dzieckiem, a także części opisowej zachęcającej rodzica do dialogu, która zawiera wskazówki, jak zacząć rozmowę oraz jakie kwestie poruszać, by odpowiednio zinterpretować przeczytaną wspólnie historię.






Kiedy zacząć czytać dziecku?

Nie ma określonego momentu, w którym powinniśmy zacząć dziecku czytać. W rzeczywistości na czytanie nigdy nie jest za wcześnie. Niektóre mamy czytają swoim dzieciom już wtedy, gdy są one w brzuchu – jak potwierdzają badania, ma to pomóc maluchowi rozpoznawać czytany mu jeszcze w czasie życia płodowego tekst. Dziecko odbiera dźwięki z otoczenia już od czwartego miesiąca ciąży, a jego słuch jest już bardzo dobrze rozwinięty w trzecim trymestrze. Prowadzone nad pamięcią prenatalną badania pokazują, że po przyjściu na świat dziecko dużo chętniej słucha opowieści, które zna jeszcze z łona matki. Warto pamiętać, że pierwsze spotkanie z książką może przebiec inaczej, niż się spodziewaliśmy – dziecko może próbować gryźć książkę, wiercić się oraz samodzielnie przewracać strony. Takie zachowanie jest jednak zupełnie normalne, a na początek polecane są książki z kartonowymi stronami.