Artykuły / inspiracje
Nie tylko lektury! Książki dla uczniów 4 i 5 klasy
Powiedzmy sobie szczerze: lektury szkolne wcale nie zachęcają uczniów do czytania. Presja związana z zapamiętywaniem szczegółów, które mogą pojawić się na klasówce, odbiera przyjemność z lektury i sprawia, że czytanie staje się jednym ze szkolnych obowiązków. Mimo że na listę lektur dla klas 4-6 trafiają coraz ciekawsze publikacje, takie jak „Opowieści z Narnii”, „Hobbit” czy „Felix, Net i Nika”, warto również zachęcać dzieci do sięgania po inne książki i udowadniać im, że czytanie może być świetną rozrywką oraz sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Plecak na start, czyli pierwszoklasista idzie do szkoły
W życiu każdego dziecka oraz rodzica przychodzi wielki dzień wyboru pierwszego plecaka. Dla młodszego pokolenia to zazwyczaj ekscytujące wydarzenie, jednak dla dorosłych wybór plecaka wiąże się z koniecznością podjęcia wcale niełatwej decyzji. Ponad 20 lat temu, kiedy przyszła pora na wybór pierwszego tornistra w moich szkolnych początkach, rynek plecaków nie był aż taki bogaty w modele i z tego, co pamiętam, skończyło się na zakupie różowego tornistra ze słoniem, który po prostu mi się spodobał. Zaletą dzisiejszych czasów jest niewątpliwie bogata oferta plecaków oraz tornistrów z różnych półek cenowych. Jednak im większa liczba alternatyw, tym wybór staje się trudniejszy. Przed wyruszeniem na zakupy, warto więc zastanowić się, na co należy zwracać uwagę i nie oceniać plecaka tylko pod względem estetycznym.
Samochodem, rowerem, z plecakiem czy z biurem podróży? Przewodniki turystyczne dla wszystkich typów podróżników
Mimo iż żyjemy w dobie internetu, dobry przewodnik turystyczny jest wciąż niezbędnikiem każdego podróżnika. Informacje na temat obcych krajów możemy znaleźć wszędzie – na Wikipedii, blogach czy lokalnych stronach internetowych – jednak to właśnie przewodniki turystyczne cieszą się największym zaufaniem. Przewodniki można kupować na dwa sposoby – przed lub po zabukowaniu wycieczki. Wiele osób najpierw zapoznaje się z przewodnikami, a dopiero później decyduje się na wybór wakacji. Są też tacy, którzy szukają przewodników w księgarni już po wykupieniu biletów lotniczych. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, dobry przewodnik turystyczny musi się znaleźć w twojej wakacyjnej torbie. Sprawdź najciekawsze przewodniki i dowiedz się, którym wydawcom warto zaufać.
Motywujące książki dla tych, którzy chcą odnieść sukces
W ofertach wydawnictw znajdziemy setki publikacji oferujących gotowe przepisy na to, jak odnieść sukces. Jednak wybierając tego typu lekturę, warto jasno zdefiniować swoje oczekiwania. Szukasz książki motywacyjnej, która pomoże ci trzymać się planów i dążyć do celu, czy może przepisu na sukces, którym mógłbyś się zainspirować podczas tworzenia własnego biznesu? Sprawdź nasze propozycje najpopularniejszych i najlepszych książek, które dostarczą ci cennych narzędzi w drodze na po sukces. Warto przy tym pamiętać, że im więcej książek przeczytasz, tym szerszy będzie twój obraz ludzi sukcesu, do których możesz już wkrótce dołączyć.
Niezwykła proza królowej polskiej powieści historycznej
Jeśli chodzi powieści historyczne, naprawdę nie mamy na co w Polsce narzekać. Bardzo wielu autorów sięga do czasów PRL-u albo drugiej wojny światowej i wykorzystuje realia tamtych czasów, wciąż żywe w pamięci wielu osób, by na ich tle osadzić fabułę swojej powieści. Popularnością cieszy się u nas także literatura obozowa. Niektórzy twórcy sięgają jeszcze dalej, do XVIII lub XIX wieku. Rzadziej się zdarzają powieści, których akcja dzieje się wcześniej – tu warto wspomnieć chociażby Annę Brzezińską i jej fenomenalne Córki Wawelu, opisujące Kraków w epoce renesansu. Jest jednak jedna Autorka, której nie straszny żaden okres historii Polski. Proszę Państwa, przed Wami królowa polskiej powieści historycznej – Elżbieta Cherezińska!
Najpiękniejsze książki dla najmłodszych
Jeszcze nie tak dawno, wszyscy dobrze to pamiętamy, rodzice byli zmuszeni czytać swoim dzieciom własne książki z dzieciństwa, wyciągane po latach z kartonów przechowywanych na strychu czy w piwnicy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, podniszczone, zakurzone, ale nadal kochane. Na regałach w pokojach dziecięcych królowały wtedy baśnie, Muminki, książki Astrid Lindgren z Pippi Pończoszanką na czele, Jeżycjada, obowiązkowo Koziołek Matołek, wiersze Jana Brzechwy, często powieści Niziurskiego, Szklarskiego czy Nienackiego. W ostatnich latach jednak rynek książki dla dzieci przeżywa prawdziwy renesans. Nie tylko wznawiana jest klasyka prozy dziecięcej, ale wydaje się także mnóstwo nowych książek dla dzieci w każdym wieku. Co łączy wiele z nich? Przepiękna oprawa graficzna! Cudowne ilustracje, piękne okładki… To właśnie im chciałbym dziś poświęcić kilka słów. Jeżeli szukacie prezentu dla swojego (lub zaprzyjaźnionego) dziecka albo… dla siebie, bo dorosłych, którzy kochają i kupują piękną literaturę dziecięcą, jest naprawdę wielu, trafiliście idealnie!
Głośne nazwiska i wyczekiwane tytuły, czyli najciekawsze premiery tej jesieni!
Z końcem września nieubłaganie nadeszła jesień, a wraz z nią sezon dobrych, z dawna wyczekiwanych premier, spotkań autorskich i targów książki… tak przynajmniej było zawsze, bo już teraz wiemy, że z dwóch ostatnich najprawdopodobniej będziemy musieli w tym roku zrezygnować. Targi Książki w Krakowie po raz pierwszy w historii zostały oficjalnie odwołane, a większość rozmów z autorami, polskimi i zagranicznymi, odbywa się online. Ale to nie oznacza, że nie będzie co czytać! Wydawcy wyciągają z rękawów kolejne asy – przygotowali na jesienne miesiące nowości, które z pewnością nas rozgrzeją, mimo że na dworze robi się coraz chłodniej. Niektóre z nich już czytałem, inne dopiero przede mną, ale przychodzę, by przedstawić Wam subiektywny wybór dziesięciu moim zdaniem najbardziej interesujących premier tej jesieni! Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj propozycje dla siebie, po które sięgnięcie w najbliższych tygodniach i miesiącach.
Egzamin ósmoklasisty i matura – najpopularniejsze repetytoria
Ważne egzaminy na zakończenie szkoły podstawowej i szkoły średniej wiążą się z dużą dawką stresu i koniecznością powtórzenia materiału przerabianego przez kilka lat. Wielu uczniów korzysta przed egzaminem z pomocy korepetytorów, którzy układają plan powtórek na co najmniej kilka spotkań, co wiąże się z wysokimi kosztami. Powtórkę przed ważnym egzaminem można również zrobić samodzielnie lub z pomocą rodzica czy starszego rodzeństwa. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobre repetytorium, które pozwoli nam samodzielnie powtórzyć cały materiał i przygotować się do egzaminu, którego wynik zadecyduje o naszej przyszłości. Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych repetytoriów dla uczniów szkół podstawowych i szkół średnich.
Top 10 książek young adult
Literatura young adult adresowana jest do tzw. młodych dorosłych, czyli czytelników w wieku 15-18 lat. Książki z tego gatunku poruszają problemy, z którymi borykają się nastolatki, a także odpowiadają ich zainteresowaniom. Młodzież czytająca literaturę young adult znacznie lepiej radzi sobie z tolerancją i jest bardziej empatyczna niż rówieśnicy, a przy tym zdobywa wiedzę na trudne tematy, takie jak depresja czy samobójstwo. Young adult to także fantastyczne światy, do których można się udać, by odpocząć od nauki i codziennych obowiązków. Przedstawiamy top 10 książek z gatunku young adult, które polecamy zarówno dziewczynom, jak i chłopakom.
Skandynawia w reportażu. 6 książek, które pomogą ci zrozumieć kulturę skandynawską
Od kilku lat Skandynawia jest celem podróży wielu turystów, a uczelnie oferujące naukę szwedzkiego czy norweskiego są oblegane przez studentów. Państwa opiekuńcze, kojarzone z dobrobytem i wysokimi zarobkami to także miejsca, do których emigruje coraz więcej Polaków, którzy w bezpiecznych krajach skandynawskich zaczynają nowy rozdział życia. Czy Skandynawia jest naprawdę tak idealna jak się powszechnie uważa? Pełniejszy obraz Norwegii, Szwecji, Danii i Islandii przybliżają nam doświadczeni reporterzy oraz zafascynowani Skandynawią młodzi blogerzy i fotografowie, którzy pragną podzielić się swoimi obserwacjami z czytelnikami polskimi. Przedstawiamy 6 wartościowych książek, po które powinien sięgnąć każdy, kto pragnie lepiej poznać kulturę Skandynawii.
8 wartościowych książek dla dzieci, które warto podarować w prezencie
Rynek książki dziecięcej jeszcze nigdy nie oferował tak wielu publikacji jak dziś. Odwiedzając dział z książkami dziecięcymi, można jednak dostać zawrotów głowy, zwłaszcza jeśli szukamy jednej pozycji na prezent. Zamiast wybierać książkę z serii z ulubionym bohaterem kreskówki, która za kilka miesięcy zostanie zapomniana, warto podarować dziecku publikację, z której nie wyrośnie, a w której za kilka lat będzie mogło odkryć kolejne dno.
Wartościowe książki dla młodzieży. 9 tytułów dla każdego nastolatka
Literatura młodzieżowa kojarzy się głównie z fantastyką pełną najdziwniejszych postaci o nadprzyrodzonych mocach lub płomiennymi romansami licealistów. Jednak wśród książek młodzieżowych można również znaleźć bardziej wymagające pozycje, które znacząco różnią się od popularnych serii, a przy tym są pozbawione patosu i moralizatorstwa. Przed Wami lista 9 książek młodzieżowych, które warto podsunąć do przeczytania nastolatkowi.
8 inspirujących biografii i autobiografii
Czytelnicy dzielą się na tych, którzy uwielbiają literaturę faktu, i tych czytających głównie fikcję. Jednak w rzeczywistości nawet najbardziej wytrawny czytelnik literatury pięknej prędzej czy później sięgnie po biografię lub autobiografię, zwłaszcza jeśli będzie ona dotyczyła podziwianej przez niego postaci. Publikacje opisujące życie znanych osób potrafią inspirować i pozwalają nie tylko wejść w świat i umysł pisarza, podróżnika czy CEO wielkiej korporacji, lecz także dowiedzieć się, jak wyglądała jego droga do sukcesu. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po najlepszych biografiach i autobiografiach ostatnich lat, które warto mieć w swojej biblioteczce.
7 najlepszych książek o muzykach
Publikacje opisujące prywatne życie muzyków to jedne z najchętniej czytanych książek biograficznych. W końcu wielu artystów mało mówi o sobie, a fani mogą szukać odniesień do życia prywatnego ulubionych twórców wyłącznie w tekstach piosenek czy emocjonalnych kompozycjach. Spośród setek, a nawet tysięcy biografii, wybraliśmy 7 książek, które ukazują różne oblicza muzyki. W tym zestawieniu znajdzie się więc coś dla fanów muzyki współczesnej i klasycznej, a miłośnicy lat 60. i 70. oraz rapu też nie powinni czuć się zawiedzeni.
Dla każdego coś dobrego, czyli o fenomenie Remigiusza Mroza
Gdy zapytamy, kto jest obecnie najpopularniejszym polskim autorem, prawie na pewno możemy się spodziewać odpowiedzi: Remigiusz Mróz. Chyba każdy czytelnik w Polsce o nim słyszał! Mimo młodego wieku od kilku lat elektryzuje polski rynek wydawniczy – niemalże nie ma miesiąca, w którym nie zapowiedziałby nowej powieści, nie ma też dyskusji o współczesnej literaturze polskiej, w której nie byłoby o nim mowy. Od pewnego czasu zdobywa serca nie tylko polskich czytelników, ale również zagranicznych. Wiele osób zadaje sobie pytanie: Dlaczego Mróz stał się takim fenomenem?
Czym żyli czytelnicy w 2019 roku?
Rok 2019 przemknął błyskawicznie i pozostawił za sobą mnóstwo literackich wspomnień. Dzisiaj, kiedy gorączka podsumowań minęła, chciałbym i ja posnuć tutaj kilka refleksji nad najlepszymi książkami, które czytałem w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Postanowiłem nie rozmieniać się na drobne i wybrałem pięć książek – każda z nich wyjątkowa, poruszająca, każda dostarcza czytelnikowi niezapomnianych wrażeń. Niektóre ukazały się w 2019 roku, inne nieco wcześniej, ale moim zdaniem wszystkie zasługują na uwagę i mam nadzieję, że moje zestawienie będzie dla Was inspiracją na nowy czytelniczy rok!
Najpiękniejsze książki dla dzieci o przyjaźni
Kim jest przyjaciel? Czym jest przyjaźń? Niełatwo jest rozmawiać o pojęciach, które trudno uchwycić w słowa i zobrazować. Szczególnie jeśli o przyjaźni rozmawiamy z dziećmi.
Niszowe wydawnictwa, które warto znać
Wchodząc do księgarni popularnej sieci, na półkach z nowościami znajdziemy przede wszystkim książki dużych wydawców, które są promowane, i o których nie sposób nie usłyszeć. Jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz znanych wydawców w naszym kraju działają również zakładane z pasji małe wydawnictwa, które wydają literaturę ambitną, mniej popularną i rzadziej czytaną, często skupioną wokół jednego tematu lub obszaru językowego. Przedstawiamy kilka niszowych wydawnictw, na które warto zwrócić uwagę. Zachęcamy również do samodzielnego poszukiwania oficyn wydających literaturę inną niż ta obecna na półkach sieciówek.
Rupi Kaur i insta poezja
Poezja jest znów na czasie i ma zupełnie nowe oblicze, a nazywa się ono instapoezja. Uwielbiana przez dwudziestolatków i znienawidzona przez miłośników klasycznej poezji ma bez wątpienia jedną cechę charakterystyczną – jest wszechobecna, zarówno na półkach księgarni, jak i w smartfonach użytkowników Instagramu. Czym tak naprawdę jest instapoezja i kogo możemy zaliczyć do jej przedstawicieli?
Ponadczasowa klasyka literatury dla każdego
Są takie książki, do których wracamy mimo upływu lat od daty ich publikacji. Ukryte w nich są uniwersalne prawdy, które nie tracą na aktualności i zachwycają kolejne pokolenia czytelników. Niektóre z tych lektur pojawiają się już w szkole średniej, inne odkrywamy dopiero w dorosłym życiu. Jednak łączy je jedno – postaci, z którymi może utożsamić się każdy i w ich historiach rozpoznać swoją. Przedstawiamy pięć ponadczasowych klasyków literatury światowej, które powinien przeczytać każdy bez wyjątku, a które potrafią w niesamowity sposób zmienić postrzeganie świata.
Najlepsze książki o pszczołach
Od kilku lat w mediach pojawiają się doniesienia na temat masowego wymierania pszczół. Jak dobrze wiemy, świat bez pszczół byłby niemożliwy, gdyż te niewielkie, lecz bardzo pracowite owady dostarczają nam pożywienia, zapylając owoce i warzywa. W chińskiej prowincji Syczuan pszczoły wyginęły już niemal całkowicie, dlatego jej mieszkańcy muszą samodzielnie zajmować się żmudną pracą zapylania roślin za pomocą małych pędzelków. Za masowe wymieranie pszczół odpowiadają pestycydy z grupy neonikotynoidów, które stosuje się w rolnictwie do tępienia owadów mogących niszczyć plony. Do innych przyczyn wymierania czarno-żółtych insektów zalicza się także pszczelego pasożyta o groźnej nazwie Varroa Destructor, który potrafi zniszczyć nawet całą pasiekę. Tematyką pszczół zainteresowali się pisarze, którzy poświęcają im coraz więcej uwagi. Pszczoły znajdziemy więc w powieściach, książkach dla dzieci, a także publikacjach naukowych. Warto sprawdzić choć kilka z nich, by dowiedzieć się, w jaki sposób możemy chronić pszczoły i co czeka nas w świecie pozbawionym tych pożytecznych owadów.
6 powieści Amosa Oza, których nie da się zapomnieć
W swojej autobiografii pt. „Opowieść o miłości i mroku” Amos Oz napisał, że w dzieciństwie miał nadzieję, iż gdy dorośnie, zostanie książką. Nie pragnął być pisarzem, który jest tylko śmiertelnym człowiekiem, lecz właśnie książką, wydaną w setkach lub tysiącach egzemplarzy, spośród których choć jeden ocaleje na wieki. Izraelski pisarz, wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, odszedł 28 grudnia 2018 roku, zostawiając po sobie wiele wybitnych powieści, w których, zgodnie z jego chłopięcym marzeniem, Oz „będzie dalej wiódł swój cichy żywot na regale, na półce w zapomnianej bibliotece gdzieś na uboczu, w Rejkiawiku, Valladolid czy Vancouver”. Dzięki polskim wydawcom, szczególnie wydawnictwu Rebis, nie zabraknie go także na regałach Polaków. Aby uczcić pamięć Mistrza i zachęcić do sięgania po jego powieści, przygotowaliśmy listę kilku najwybitniejszych dzieł Amosa Oza.
5 książek, od których warto zacząć przygodę z Haruki Murakamim
„Istnieje więcej niż jedna rzeczywistość”, pisał Haruki Murakami w powieści „Tańcz, tańcz, tańcz” wydanej w Polsce w 2005 roku. Jeśli w literaturze nie szukasz czystej logiki, a realizm magiczny jest tym, czego oczekujesz od książek, pokochasz Murakamiego już od pierwszego zdania. To pisarz inny niż wszyscy, który przez swoich rodaków nazywany jest bardzo amerykańskim, a z kolei w USA wciąż pozostaje najsłynniejszym pisarzem japońskim. Przy Murakamim można odpoczywać, a także świetnie się bawić. Najważniejsze jednak, byś przed lekturą pozbył się oczekiwań, że wszystko będzie logiczne i ostatecznie wyjaśnione. Jeśli jednak zaufasz Murakamiemu i pozwolisz unosić się nurtowi realizmu magicznego, otrzymasz prawdziwą ucztę literacką, niepodobną do niczego, co do tej pory czytałeś. W Polsce za wydawanie książek Murakamiego odpowiada Wydawnictwo Muza, natomiast tłumaczeniem powieści Japończyka zajmuje się od lat znakomita Anna Zielińska-Elliott. Do tej pory w naszym kraju ukazało się 14 powieści, 4 zbiory opowiadań i 2 eseje Murakamiego. Od czego warto zacząć? Niekoniecznie od początku.
„Trudne” książki dla dzieci – czyli o tematach tabu w literaturze dziecięcej
Poruszanie w książkach dla dzieci trudnych tematów jest często przez dorosłych odbierane jako zagrażające dla dziecka. Jednak, podobnie jak jest to w zabawie, również książka daje dziecku możliwość zamknięcia i odejścia, kiedy treści stają się dla niego zbyt trudne emocjonalnie. Svein Nyhus uważa, że „dla dzieci można pisać o wszystkim, o ile formułuje się to i przedstawia w odpowiedni sposób. Nie jest to kwestia treści, ale formy”.
Najlepsze książki podróżnicze. Zainspiruj się i przeżyj wakacje marzeń!
Mówią, że podróże kształcą, lecz dla czytelników literatury podróżniczej równie kształcące jest czytanie. Po tego rodzaju literaturę sięgają nie tylko osoby, które planują wakacje, lecz przede wszystkim pasjonaci historii o odległych krajach lubiący zanurzać się w niezwykłych opowieściach, nie wychodząc przy tym ze swojej strefy komfortu. Niekiedy literatura podróżnicza staje się jednak impulsem, by strefę tę opuścić, spakować plecak i wybrać się w fascynującą podróż autostopem lub wykupić bilet na samolot pełen obcokrajowców. Jeśli w twoim życiu brakuje przygody lub zwyczajnie uwielbiasz poszerzać horyzonty, sprawdź nasz subiektywny wybór najlepszych książek podróżniczych. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas tytuły zainspirują cię i w tym roku spędzisz najbardziej niezapomniane wakacje w życiu!
Najlepsze lektury na wakacje
No i zaczęły się wakacje! Studenci łapią oddech po sesji, uczniowie na dwa miesiące schowali plecaki głęboko do szaf. A czytelnicy? Czytelnicy szykują nieprzeczytane stosy, odwiedzają księgarnie w poszukiwaniu gorących, letnich nowości, a także przeglądają półki w bibliotekach, bo wiadomo, że wolny czas to dobry moment, by nadrobić nieprzeczytane klasyki. Spędzacie urlop nad morzem? W górach? Na żaglówce? A może kuszą Was zagraniczne wojaże? Nie ma to znaczenia, poczytać można wszędzie, a ja mam kilka interesujących propozycji, które pojawiły się na rynku w maju i czerwcu. Ostatnie dwa miesiące obfitowały w rewelacyjne premiery – Warszawskie Targi Książki, Big Book Festival w Warszawie i przedwakacyjna gorączka zmusiły wydawnictwa, by wyciągnęły z rękawów wszystkie swoje asy. Co ciekawego znajdziecie na półkach księgarń, co zabrać na urlop, żeby się nie zawieść? Podpowiadam!
Dlaczego ważne jest czytanie książek małym dzieciom?
Od dawna mówi się, że czytanie książek pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, w wielu krajach powstają akcje społeczne, takie jak nasze rodzime „Poczytaj mi, mamo”, a w księgarniach możemy znaleźć setki książek przeznaczonych nie tylko dla starszych dzieci, lecz także dla niemowlaków. Eksperci zalecają minimum 20-minutowe czytanie na głos każdego dnia. Jednak dlaczego czytanie książek małym dzieciom jest tak naprawdę ważne i jaki ma wpływ na rozwój malucha?
Najpierw książka czy film? Najlepsze adaptacje filmowe
Z ekranizacjami jest pewien problem – rzadko kiedy zdarza się, by filmowa adaptacja była w stanie dorównać książce. W większości przypadków mamy do czynienia ze zmianami w fabule, postaciami, które nie do końca odpowiadają naszym wyobrażeniom oraz pominięciami ważnych dla nas wątków. Na szczęście nie zawsze tak jest i wśród tysięcy ekranizacji można znaleźć propozycje, które uzupełniają znaną z książki historię, a zamiast odbierać jej to, co najważniejsze, dodają zupełnie nową wartość. Przedstawiamy listę pięciu tytułów, które warto przeczytać i obejrzeć. Aby ułatwić wybór, doradzamy, czy lepiej zacząć od książki, czy też od filmu.
Top 5 filmów na podstawie komiksów
Większość znanych nam dziś filmów o superbohaterach powstaje na podstawie kultowych komiksów. Jednak oprócz niezwykle popularnego uniwersum Marvela czy DC Comics twórcy filmów decydują się również na ekranizacje mniej znanych komiksów, które niekoniecznie opowiadają o przygodach superbohaterów. Dla wszystkich fanów powieści graficznych i ich ekranizacji przygotowaliśmy zestawienie Top 5 zróżnicowanych filmów aktorskich i animowanych, które powstały na podstawie komiksów.
5 książek Stanisława Lema, które musisz przeczytać
O Lemie słyszał każdy – nawet czytelnicy, którzy na co dzień nie czytają literatury science fiction. Z niewiadomych przyczyn do Lema czuje się sympatię, której towarzyszy chęć zapoznania się z fragmentami jego prozy, przez zwolenników uznawanej za niezwykłą i światową. Kilka lat temu Wydawnictwo Literackie wznowiło największe powieści Lema i opatrzyło je futurystycznymi okładkami autorstwa Przemka Dębowskiego. Jest to więc doskonała okazja, by wzbogacić swoją biblioteczkę o wybitne powieści naszego największego pisarza science fiction w zupełnie nowej odsłonie. Przed wami 5 najpopularniejszych i (naszym skromnym zdaniem) najlepszych książek Stanisława Lema.
Książki o końcu świata, czyli najlepsza literatura postapokaliptyczna
Książki postapokaliptyczne cieszą się na świecie dużą popularnością, porównywalną z filmami tego samego gatunku. Pragniemy czytać o prawdopodobnych losach naszej planety, ostatnich ludziach i trudnych warunkach życia, a świadomość, że Ziemia znajduje się w stanie realnego zagrożenia, sprawia, że literatura postapokaliptyczna przeraża niekiedy bardziej niż najlepszy horror. W myśl zasady, że „nie ma planety B”, a jednostki, które przeżyją potencjalną zagładę, będą musiały nauczyć się żyć zupełnie inaczej niż do tej pory, przygotowaliśmy najlepsze książki z gatunku, które być może w przyszłości staną się instrukcją przetrwania.
Książki do samodzielnego czytania dla dzieci 5+
Wielu dorosłych z zachwytem patrzy na wydawane obecnie książki dziecięce, które można nazwać małymi dziełami sztuki. Dzieci chętnie sięgają po pięknie ilustrowane historie, które przenoszą je do zupełnie innych światów, zapewniając rozrywkę na długie godziny. Jednak już od najmłodszych lat coraz więcej dzieci ma dostęp do smartfonów, tabletów i laptopów, przez co czytanie książek jest bardzo często zaniedbywane. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko spędzało mniej czasu przy urządzeniach elektronicznych, a znacznie częściej sięgało po książki, zapewnij mu lektury z najwyższej półki, które zachwycają, bawią i wzruszają. Warto przy tym pamiętać, że dzieci, które dopiero nauczyły się czytać, dużą wagę przywiązują do obecności kolorowych ilustracji, dlatego na początku przygody z czytaniem wybieraj bogato ilustrowane publikacje z małą ilością tekstu, by stopniowo zacząć sięgać po pozycje z większą ilością słów i mniejszą ilością obrazków.
Książki dla miłośniczek literatury
Szukasz prezentu dla miłośniczki literatury? Nie kupuj kwiatów i czekoladek, chyba że w pakiecie z książką. Nic tak nie sprawi przyjemności czytelniczce, jak nowa książka na półce, zwłaszcza taka podarowana od serca, z ręcznie wypisaną dedykacją. Jeśli wiesz, o jakiej publikacji marzy kobieta, którą pragniesz obdarować, po prostu dodaj ją do koszyka. Dla wszystkich tych, którzy jednak nie wiedzą, co spodobałoby się ich wybrance, przygotowaliśmy krótki poradnik zakupowy.
Książki, które pokochasz lub znienawidzisz
Przez jednych nazywane książkami wybitnymi, przez innych dziwacznymi wytworami analfabetów. Mające zarówno swoich zaciekłych przeciwników, jak i oddanych miłośników gotowych stanąć w ich obronie na każdym forum i pod każdym krytycznym filmikiem na YouTubie. Cenione lub kompletnie odrzucane przez krytyków. Ich zwolennicy twierdzą, że przeciwnicy po prostu ich nie rozumieją, natomiast wśród oponentów panuje przekonanie, że nie kryją w sobie nic wartościowego. Od zawsze były i zawsze będą. Uderzają w stereotypy, proponują nowoczesne formy literackie lub zwyczajnie oburzają. Jak twierdził Oscar Wilde: „Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle”. Przed Wami lista kilku najpopularniejszych tytułów do pokochania lub znienawidzenia od pierwszego przeczytania.
Najciekawsze zapowiedzi na 2020 rok
Spokojnie możemy uznać, że rok 2020 rozpoczął się już na dobre. Pierwszy miesiąc za nami, na naszych półkach pojawiły się pierwsze nowości, a na stronach wydawnictw – pierwsze zapowiedzi! I o tym właśnie w dzisiejszym artykule. Co szykują dla nas wydawcy w 2020 roku? Zobaczycie tu wielkie nazwiska światowej literatury, debiutantów na rynku wydawniczym, kontynuacje znanych serii i ulubionych polskich twórców. Niektóre książki, o których piszę, ukażą się już niebawem, na inne będziemy musieli niestety poczekać jeszcze kilka miesięcy. Ale myślę, że warto! Sprawdźcie sami!
Wirtuoz słowa Jaume Cabré - literacka duma Katalonii
Polscy czytelnicy - dzięki wydawnictwu „Marginesy” i kunsztowi translatorskiemu Anny Sawickiej - od 2013 roku mogą się cieszyć wysmakowaną literaturą katalońskiego pisarza Jaume Cabré. W 2018 roku do księgarń trafił pisany na przestrzeni dwóch dekad zbiór opowiadań „Podróż zimowa”, szóste na naszym rynku wydawniczym dzieło tego autora. Cabré miejscem akcji wszystkich powieści i opowiadań uczynił rodzinną Katalonię, a historie swoich bohaterów opisał w języku tego regionu.
10 książek o górskich wyprawach, które musisz poznać
Stoi przede mną naprawdę trudne wyzwanie – jak spośród mnogości górskich historii, relacji i wspomnień wybrać dziesięć wyjątkowych? W ostatnich latach polski rynek wydawniczy zalała ogromna fala tytułów poświęconych górom, wspinaczce, himalaizmowi. Niektóre z nich przypominają złotą erę polskiego himalaizmu, inne znów, spisywane przez młodych i ambitnych, pokazują, jak bardzo zmieniło się spojrzenie na himalaizm jako dziedzinę sportu.
5 niezwykłych książek na wyciszenie
Niestety każdemu z nas zdarzają się gorsze dni. Nie mamy wtedy na nic ochoty, jesteśmy przygnębieni, a lektura kolejnej powieści o złamanym sercu czy rozbitej rodzinie tylko pogłębia ten stan. W takie dni z pomocą przyjdą publikacje, które powstały po to, by koić, wspierać i poprawiać humor. Dział poradników jest jednak tak ogromny, że - bez jasnych wskazówek - poszukiwanie tego idealnego poradnika "na już" może sprawić, że wpadniemy w jeszcze gorszy nastrój. Z co drugiej okładki uśmiechają się do nas piękne, oczywiście zawsze zadowolone z życia panie, które zapewniają, że jutro będzie lepiej, wystarczy tylko polubić siebie... Jeśli jednak szukacie książki, która uspokaja i podnosi na duchu, a przy tym nie wymaga natychmiastowych, nierealnych na ten moment zmian, polecamy zapoznać się z naszą propozycją wartych uwagi publikacji.
3 polskie ilustratorki, które warto poznać
Są takie książki, których nie da się jednoznacznie zaszufladkować, a w życiu każdego dorosłego czytelnika przychodzi taki moment, kiedy ma ochotę sięgnąć po mądrą powieść graficzną z dojrzałymi ilustracjami. Nie trzeba wcale szukać daleko! Na naszym rodzimym podwórku znajdziesz niesamowite artystki, których ilustracje robią furorę również za granicą. Poznaj Emilię Dziubak, Iwonę Chmielewską i Joannę Concejo, których książki po prostu chce się mieć, by na nie patrzeć, patrzeć, patrzeć, patrzeć…
Najlepsze książki o wilkach
Jak wynika z danych WWF, szacuje się, że w Polsce żyje jedynie 850 wilków. Jest to jeden z najbardziej znienawidzonych gatunków na świecie, na co niemały wpływ ma niestety literatura. Wystarczy tylko przypomnieć historie z dzieciństwa, takie jak „Czerwony Kapturek” czy „Trzy małe świnki”, w których wilk przedstawiany jest jako okropna bestia czyhająca na życie swoich ofiar. Zupełnie inaczej jest z niedźwiedziami, które są znacznie większymi drapieżnikami od wilków, jednak w literaturze często występują jako pocieszne miśki w rodzaju Kubusia Puchatka. Wbrew przesądom i stereotypom wilk jest gatunkiem, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu. Wielu autorów książek stara się obecnie odczarować zły urok rzucony przed laty na wilki i zmienić podejście czytelników do tego wspaniałego gatunku.
Grasz w zielone? Gram! Czyli o książkach, które pomogą przejść na weganizm
Jeśli śledzicie media społecznościowe i interesuje Was zdrowe odżywianie, mogliście natrafić już na bardzo popularny w styczniu hashtag #veganuary. Początek roku zachęcił wiele osób do spróbowania diety roślinnej i wykluczenia produktów pochodzenia zwierzęcego. Wiele znanych wegańskich blogów – zagranicznych jak i polskich – codziennie motywuje do wypróbowania wegańskich przepisów. Być może niektórzy poprzestaną na eksperymentalnym styczniu i wrócą do swojego sposobu jedzenia z pierwszym dniem lutego, a być może taki wegański styczeń będzie początkiem dłuższej zmiany. Styczeń co prawda jest już na półmetku, ale każdy dzień jest dobry na wprowadzenie zmian i postawienia sobie wyzwania – tym bardziej, że to wyzwanie jest akurat bardzo przyjemne i niesamowicie smaczne! Jeśli macie ochotę spróbować czegoś nowego, a może od dłuższego czasu kiełkuje w Waszych głowach myśl, żeby przekonać się, jak naprawdę wygląda dieta w 100% roślinna, to początek nowego roku jest na zmiany najlepszym czasem.
Zdrowie na talerzu, czyli jak dobrze zacząć nowy rok?
Nowy rok przynosi ze sobą nowe postanowienia. Nowy rok czyli nowa ja. Właśnie co minęły święta Bożego Narodzenia i Sylwester, więc bardzo powszechne jest poczucie przeciążenia i złego samopoczucia po dużych porcjach, nie zawsze lekkostrawnego jedzenia. Cóż, zdarza się każdemu. Jednak wraz z rozpoczęciem nowego kalendarza, często pojawia się myśl, że dziś jest ten dzień, kiedy zaczynam o siebie dbać, schudnę i do wiosny będę ważyć x kilogramów mniej, zmieszczę się w sukienkę, w którą nie wchodzę już od 2 lat i wiele wiele innych motywacji. Zamiast w panice szukać na stronach internetowych diet pomagających zrzucić 10 kilogramów w 2 tygodnie albo bardzo drastycznych głodówek, lepiej sięgnąć po odpowiednią lekturę, która krok po kroku wyjaśni, w jaki sposób przeprowadzić detoks organizmu.
Jaki piórnik wybrać dla pierwszoklasisty?
Saszetki, kosmetyczki, tuby, z wyposażeniem, bez wyposażenia…Oferta piórników jest tak bogata, że, kiedy wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień w szkole i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że najwyższa pora zadbać o wyprawkę szkolną naszego dziecka, zwyczajnie nie wiemy na co się zdecydować. Mówi się, że optymalne w wyborze są trzy opcje. Ale co zrobić, kiedy tych opcji są dosłownie setki? Z myślą o dzieciach, które w tym roku zaczną swoją przygodę ze szkołą, i rodzicach, którzy szykują swoje pociechy do 1. klasy, przygotowaliśmy krótki przegląd piórników.
Jak zacząć czytać po angielsku? Najlepsze wybory książkowe dla początkujących Czytelników
Czytanie po angielsku nie tylko pomaga uczyć się nowego słownictwa, lecz również umożliwia poznawanie konstrukcji gramatycznych naturalnie występujących w zdaniach. Ucząc się języka angielskiego, najczęściej korzystamy z podręcznika, w którym co prawda pojawiają się krótkie teksty, jednak w większości przypadków są one stworzone wyłącznie po to, by przedstawić dane zagadnienie gramatyczne lub konkretne słownictwo. Decydując się na czytanie książek po angielsku, stykamy się z naturalnym językiem, uczymy się płynności oraz zapamiętujemy słówka w kontekście. Jeśli do tej pory nie czytałeś książek po angielsku w obawie, że lektura będzie zbyt trudna, sprawdź publikacje oferowane przez polskie i angielskie wydawnictwa, które są przeznaczone dla osób władających językiem na różnych poziomach.
Akcja szkoła – pomoce naukowe i ćwiczenia dodatkowe dla klas 1-3
Wydawcy pomocy naukowych prześcigają się w tworzeniu coraz ciekawszych ćwiczeń i gadżetów, które nie tylko uczą, lecz również bawią. Jeśli zauważasz, żeTwoje dziecko ma problemy z nauką tabliczki mnożenia czy ortografii, dobrym pomysłem będzie nabycie tradycyjnych lub nowoczesnych pomocy naukowych, które pomogą kilkulatkowi nadgonić materiał i swobodnie poruszać się w każdej tematyce. Poniżej przygotowaliśmy propozycje najciekawszych pomocy naukowych z matematyki oraz języka polskiego dla klas 1-3.
Wszystkiego wspaniałego z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet, Drogie Panie!
8 marca co roku w szczególny sposób myślimy o kobietach – to oczywista oczywistość! Ale my, czytelnicy, pamiętamy również o tych, które znamy z kart książek! O bohaterkach, które są dla nas ważne, które nas inspirują, które zmieniły nasz czytelniczy świat i literaturę. Bo bez wątpienia możemy wskazać takie kobiece postaci, które zna każdy czytelnik, bo nie dają o sobie zapomnieć, i to z wielu różnych powodów. Niektóre mają nietuzinkowy charakter. Inne są odważne, silne, walczą o swoje i nie dają się zepchnąć na dalszy plan. Inne wręcz przeciwnie – zapadają w pamięć swoją delikatnością, urodą i wdziękiem. Dzisiaj o nich wszystkich – o tych, które z różnych powodów zmieniły oblicze literatury lub, mam nadzieję, jeszcze to zrobią!
Subiektywny poradnik prezentowy – co kupić bliskim pod choinkę?
Nadszedł grudzień, a wraz z nim gorączkowe poszukiwania prezentów idealnych. Wiadomo, że dla czytelnika najlepszy podarunek to książka – tylko która?! Na Facebooku padają pytania: „Co kupić synowi, żeby zaczął czytać?”, „Moja babcia lubi dobre powieści obyczajowe, co jej podsunąć?” lub „Szukam prezentu dla taty, interesuje się historią, nie mam już pomysłów, pomocy!”. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie takie pytania, ale postaram się podsunąć kilka podpowiedzi, które – mam nadzieję – rozwiążą choć część dylematów związanych z prezentami. Oto subiektywna lista książek z różnych gatunków, które idealnie nadadzą się na prezent!