Artykuły / inspiracje


Najpierw książka czy film? Najlepsze adaptacje filmowe


Z ekranizacjami jest pewien problem – rzadko kiedy zdarza się, by filmowa adaptacja była w stanie dorównać książce. W większości przypadków mamy do czynienia ze zmianami w fabule, postaciami, które nie do końca odpowiadają naszym wyobrażeniom oraz pominięciami ważnych dla nas wątków. Na szczęście nie zawsze tak jest i wśród tysięcy ekranizacji można znaleźć propozycje, które uzupełniają znaną z książki historię, a zamiast odbierać jej to, co najważniejsze, dodają zupełnie nową wartość. Przedstawiamy listę pięciu tytułów, które warto przeczytać i obejrzeć. Aby ułatwić wybór, doradzamy, czy lepiej zacząć od książki, czy też od filmu.

„Mój piękny syn” David Sheff
„Na głodzie. Moja historia walki z nałogiem” Nic Sheff

    


Film, który swoją polską premierę miał w styczniu, oparty jest nie na jednej, a na dwóch książkach autobiograficznych. „Mój piękny syn” (bo taki tytuł nosi film) to historia uzależnionego od metamfetaminy Nica i jego ojca Davida, wytrwale próbującego ocalić swoje dziecko. Ta wzruszająca historia poruszająca tematy rodzicielskiej miłości i destrukcyjnego uzależnienia wydarzyła się naprawdę i została uwieczniona na kartach dwóch autobiograficznych książek. W postać Nica Sheffa wcielił się hipnotyzujący Timothée Chalamet, a jego ojca brawurowo zagrał znany dotąd głównie z ról komediowych Steve Carrell. Jeśli w pierwszej kolejności obejrzysz film, książki wcale cię nie znudzą, lecz będą doskonałym dopowiedzeniem całości i pozwolą Ci wnikliwie poznać dwie strony tej samej historii.
NJAJPIERW… FILM


„Tamte dni, tamte noce” André Aciman


Zarówno kino, jak i literaturę LGBT można śmiało nazwać niszowymi, gdyż twórczość ta skierowana jest do konkretnej społeczności. „Tamte dni, tamte noce” (niezbyt udane tłumaczenie oryginalnego tytułu „Call me by your name”) to doskonała ekranizacja z niesamowitymi kreacjami aktorskimi, która jest na tyle mądra i uniwersalna, że sięgają po nią nie tylko osoby ze społeczności LGBT, lecz także odbiorcy kina heteroseksualnego. Fenomenalny Timothée Chalamet i zniewalający Armie Hammer, którzy wcielili się role Elia i Olivera, w sposób niezwykle naturalny przedstawiają przyjaźń i wprowadzają widza w świat pierwszej prawdziwej fascynacji drugą osobą. Na szczególną uwagę zasługuje tu również wyjątkowo dojrzałe i nowoczesne podejście rodziców Elia, a zwłaszcza słynna już przemowa ojca, odgrywanego przez Michaela Stuhlbarga. Film przez wielu uważany jest za doskonałe uzupełnienie książki, która niesie za sobą ogromny ładunek emocjonalny i w niezwykły sposób przypomina nam uczucia towarzyszące pierwszemu zauroczeniu. W 2018 roku James Ivory, scenarzysta „Tamtych dni, tamtych nocy”, otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.
NAJPIERW… FILM


„Cudowny chłopak” R. J. Palacio


Propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników i widzów. „Cudowny chłopak” to historia 10-letniego Auggiego, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Mimo wielu przebytych operacji chłopiec wciąż nie przypomina swoich rówieśników. Ekranizacja „Cudownego chłopaka” z Julią Roberts i Owenem Wilsonem to piękna opowieść o inności, tolerancji, radzeniu sobie z dyskryminacją i krytycznymi spojrzeniami obcych osób. Pełne humoru i wzruszeń kino familijne, pokazujące, że każdy z nas jest wyjątkowy, a wygląd naprawdę nie powinien być dla nas sprawą najważniejszą.
NAJPIERW… KSIĄŻKA




„Zjawa” Michael Punke


Jeśli do tej pory słyszałeś o „Zjawie” tylko w odniesieniu do epickiej walki z niedźwiedziem i długo oczekiwanego Oscara, który wreszcie trafił do Leonardo DiCaprio, najwyższy czas to zmienić. „Zjawa” jest opartą na faktach opowieścią o Hugh Glassie, który porzucony przez swoich towarzyszy na pastwę losu, znajduje w sobie siłę przetrwania i rusza śladami kompanów, szukając zemsty. Po przeczytaniu tej niezwykłej książki o człowieku, którego determinacja równocześnie zachwyca i przeraża, ma się ochotę choć na chwilę znaleźć na szlaku Glassa i zobaczyć jego zmagania z bliska. Taką możliwość dał nam Alejandro González Iñárritu, reżyser „Zjawy” – filmu mistycznego i mglistego, z pogranicza rzeczywistości i snu. Reżyseria oraz niezwykłe zdjęcia utrzymane w chłodnych barwach zostały nagrodzone najwyższą nagrodą Akademii Filmowej. Warto zauważyć, że książka była jedynie inspiracją dla twórców filmu, którzy dodali nowe wątki i całkowicie zmienili zakończenie.
NAJPIERW… KSIĄŻKA


„Pokój” Emma Donoghue


Jeśli szukasz ekranizacji bardzo zbliżonej do książki, „Pokój” jest tym, co z pewnością spełni twoje oczekiwania. Jest to wstrząsająca historia więzionej kobiety, która wychowuje dziecko w tytułowym „pokoju” będącym dla chłopca całym światem – wszystkim, co kiedykolwiek widział. Ta przejmująca historia wytrwałej matki, chroniącej swoje dziecko przed okrutną prawdą, i chłopca, który musi nauczyć się zupełnie nowego życia, została w 2016 roku wyreżyserowana przez Lenny’ego Abrahamsona, twórcę „Franka”. Za scenariusz odpowiedzialna jest sama autorka „Pokoju”, dzięki czemu film jest wierną adaptacją powieści. Brie Larson, odtwórczyni głównej roli, została nagrodzona Oscarem w 2016 roku.
NAJPIERW… KSIĄŻKA