Artykuły / inspiracje


Książki o końcu świata, czyli najlepsza literatura postapokaliptyczna


Książki postapokaliptyczne cieszą się na świecie dużą popularnością, porównywalną z filmami tego samego gatunku. Pragniemy czytać o prawdopodobnych losach naszej planety, ostatnich ludziach i trudnych warunkach życia, a świadomość, że Ziemia znajduje się w stanie realnego zagrożenia, sprawia, że literatura postapokaliptyczna przeraża niekiedy bardziej niż najlepszy horror. W myśl zasady, że „nie ma planety B”, a jednostki, które przeżyją potencjalną zagładę, będą musiały nauczyć się żyć zupełnie inaczej niż do tej pory, przygotowaliśmy najlepsze książki z gatunku, które być może w przyszłości staną się instrukcją przetrwania.


Cormac McCarthy „Droga”

Historia ojca, który wraz z synem przemierza postapokaliptyczną Amerykę, została w 2007 roku nagrodzona prestiżową Nagrodą Pulitzera, dzięki której ta futurystyczna proza otrzymała najwyższy znak jakości. „Droga” to przerażająca historia o okrucieństwie ostatnich ludzi, bezgranicznej ojcowskiej miłości i chęci przetrwania w najtrudniejszych z możliwych warunków. Uderzający kontrast między czyhającymi na każdym kroku kanibalami a ludźmi, którzy wciąż zachowali w sobie człowieczeństwo, długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Jedna z najpopularniejszych powieści postapokaliptycznych doczekała się doskonałej ekranizacji z Viggo Mortensenem w roli głównej.






Stephen King „Bastion”



Mistrz grozy, który w ostatnich latach zdaje się odcinać kupony od niegasnącej popularności, ma na swoim koncie również powieść postapokaliptyczną, która w 2018 roku doczekała się wznowienia. Na ponad 1000 stron King przedstawił przerażającą wizję świata po zagładzie biologicznej. Śmiertelna grypa, która wybiła niemal całą ludzkość, to jednak niejedyne zagrożenie, jakiemu muszą stawić czoła ocaleni bohaterowie. W drugiej części tej monumentalnej powieści postaci próbują odbudować cywilizację, walcząc ze złem, którego jedynym celem jest unicestwienie ostatnich ludzi. Pozycja obowiązkowa dla fanów literatury postapokaliptycznej i twórczości mistrza grozy.




Peter Heller „Gwiazdozbiór psa”


W wydanej w 2012 roku powieści po raz kolejny mamy do czynienia z zagładą biologiczną i epidemią grypy, której skutkiem jest wymarcie niemal całej populacji. Bohaterem „Gwiazdozbioru psa” jest Hig, mieszkający na terenie opuszczonego lotniska wraz ze swoim psem i sąsiadem. Pewnego dnia natrafia on na sygnał z innego lotniska i wyrusza na poszukiwanie pozostałych ocalonych, nie wiedząc, co może go spotkać. „Gwiazdozbiór psa” to niezwykła opowieść ukazująca nie tylko świat, który doświadczył katastrofy, lecz także ostatnich ludzi spragnionych wzajemnego kontaktu.







Susan Ee „Angelfall” (trylogia)

     

Pierwsza część cyklu „Angelfall” to przerażająca wizja przyszłości, w której największym zagrożeniem są anioły, przez lata uważane za stróżów ludzkości. Potężne i przerażające anioły niosą śmierć i pojawiają się wyłącznie po zmroku. Bohaterką, która przeciwstawia się złu, a równocześnie walczy o przetrwanie, łącząc swoje siły z wrogiem, jest 17-letnia Penryn, której jedyny cel to uratowanie młodszej siostry. Historia ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, szczególnie wśród nastolatków sięgających po literaturę fantastyczną. Fani „Opowieści Penryn o końcu świata” mogą śledzić dalsze losy ulubionej bohaterki w kontynuacjach powieści, czyli „Penryn i świat po” oraz „Penryn i kres dni”.


Dmitry Glukhovsky „Metro” (trylogia)

     

Metro 2033”, „Metro 2034” oraz „Metro 2035” to popularna na całym świecie trylogia autorstwa Dmitry’ego Glukhovsky’ego, rosyjskiego pisarza i korespondenta wojennego, który ze światem bliskim zagłady miał bezpośrednią styczność. Glukhovsky opisuje świat po wojnie nuklearnej, która uniemożliwiła ludziom mieszkanie na powierzchni ziemi, przez co ocaleni muszą przebywać pod jej powierzchnią, w stacjach i tunelach moskiewskiego metra. Postapokaliptyczna wizja podziemnego świata spotkała się ze sporym zainteresowaniem, a sam autor postanowił dać drugie życie swojej historii, tworząc międzynarodowy projekt „Uniwersum Metro 2033”, w którym udział wzięli także polscy pisarze – Artur Chmielewski, Paweł Majka i Robert J. Szmidt. Fani „Metra” mają więc okazję pozostać w tym postapokaliptycznym podziemnym świecie na dłużej, czytając 3 oryginalne powieści Glukhovsky’ego oraz ponad 25 książek z Uniwersum.