Artykuły / inspiracje


Książki do samodzielnego czytania dla dzieci 5+


Wielu dorosłych z zachwytem patrzy na wydawane obecnie książki dziecięce, które można nazwać małymi dziełami sztuki. Dzieci chętnie sięgają po pięknie ilustrowane historie, które przenoszą je do zupełnie innych światów, zapewniając rozrywkę na długie godziny. Jednak już od najmłodszych lat coraz więcej dzieci ma dostęp do smartfonów, tabletów i laptopów, przez co czytanie książek jest zaniedbywane. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko spędzało mniej czasu przy urządzeniach elektronicznych, a znacznie częściej sięgało po książki, zapewnij mu lektury z najwyższej półki, które zachwycają, bawią i wzruszają. Warto przy tym pamiętać, że dzieci, które dopiero nauczyły się czytać, dużą wagę przywiązują do obecności kolorowych ilustracji, dlatego na początku przygody z czytaniem wybieraj bogato ilustrowane publikacje z małą ilością tekstu, by stopniowo zacząć sięgać po pozycje z większą ilością słów i mniejszą ilością obrazków.


Emilia Dziubak „Rok w lesie”


Przygodę z czytaniem warto rozpocząć od tzw. picture books, czyli książek, w których historie opowiadane są wyłącznie za pomocą obrazu. Mistrzynią gatunku jest Emilia Dziubak, której „Rok w lesie” - mimo że składa się jedynie z 12 kartonowych stron - zapewnia zabawę na długie godziny. Dziecko uczy się z nich zwyczajów zwierząt, poznaje pory roku i widzi, jak zmienia się świat wraz z kolejnymi miesiącami. Książka jest zakończona planszą, która przedstawia wszystkich bohaterów opisanych przez autorkę. „Rok w lesie” jest w całości książką obrazkową, która - oprócz edukowania - pozwala rozwijać wyobraźnię dziecka, a także kształci jego język i umiejętność tworzenia ciekawych historii. Picturebook Emili Dziubak to publikacja uniwersalna, przeznaczona zarówno dla niemowlaków, jak i kilkulatków, przy której równie dobrze będą bawili się dorośli.

 


Tove Jansson
„Muminki. Wielka kolekcja”


Kolejne pokolenia zachwycają się historiami o niezwykłych trollach stworzonych przez fińską pisarkę Tove Jansson. Jednak według wielu osób książki o Muminkach adresowane są raczej do starszych czytelników, a nawet dorosłych. Nie oznacza to jednak, że historie z Doliny Muminków nie zachwycają i nie bawią również młodszych Czytelników.
W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się wielka kolekcja 8 książek na podstawie opowiadań Tove Jansson. To bogato ilustrowane książki do samodzielnego czytania, których niewątpliwą zaletą jest duża i bardzo czytelna czcionka tekstu, dzięki czemu publikacja jest idealna dla dzieci, które niedawno nauczyły się czytać. Kolekcja składa się łącznie z ponad 250 stron, a do książek dołączone jest pudełko z motywem Muminkamów, w którym można przechowywać całą kolekcję.
 


Susan Verde, Peter H. Reynolds
„Ja, joga”, „Ja, spokój”

   


W 2018 roku nakładem wydawnictwa Mamania ukazały się dwie książki autorstwa Susan Verde i Petera H. Reynoldsa - "Ja, joga" oraz "Ja, spokój". Książeczki uczą Młodych Czytelników rozpoznawać oraz radzić sobie z emocjami. Większą część lektur stanowią akwarelowe ilustracje uzupełnione pojedynczymi zdaniami. „Ja, joga” i „Ja, spokój” obrazują emocje, pozwalają je nazwać i pokazują, jak sobie radzić z aktualnie przeżywanymi - często niełatwymi - emocjami. Obie książki to świetny pomysł na prezent dla każdego przedszkolaka, a zwłaszcza dla dzieci bardziej wrażliwych niż  ich rówieśnicy.


Seria „Czytam sobie”

O tej niezwykłej serii zrobiło się głośno już kilka lat temu, a to za sprawą niezwykłego pomysłu, w który zaangażowali się najlepsi polscy ilustratorzy i autorzy literatury dziecięcej, m.in. Rafał Witek, Joanna Rusinek, Emilia Dziubak, Wojciech Widłak, Agnieszka Frączek, Joanna Olech i Agnieszka Tyszka. Seria składa się z trzech poziomów i jest przeznaczona dla dzieci, które zaczynają czytać.
 

       


Pierwszy poziom to seria książek „Składam słowa”, zawierających 150-200 wyrazów, 23 podstawowe głoski oraz ćwiczenia głoskowania.
 

     


Drugi poziomSkładam zdania” to książki zawierające 800-900 wyrazów, dłuższe zdania (również złożone), 23 podstawowe głoski oraz „h”, a także ćwiczenia sylabizowania.
 

     


Trzeci, ostatni poziom o nazwie „Połykam strony” składa się z książek zawierających 2500-2800 wyrazów, wszystkich głosek, dłuższych i bardziej złożonych zdań oraz słownika trudnych wyrazów.
Po ukończeniu trzech poziomów dziecko nie tylko będzie płynnie czytało, wzbogaci swoją wiedzę o wiele nowych historii i niezapomnianych bohaterów,  ale również rozwinie swoją wyobraźnię.