Artykuły / inspiracje


Niszowe wydawnictwa, które warto znać


Wchodząc do księgarni popularnej sieci, na półkach z nowościami znajdziemy przede wszystkim książki dużych wydawców, które są promowane, i o których nie sposób nie usłyszeć. Jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz znanych wydawców w naszym kraju działają również zakładane z pasji małe wydawnictwa, które wydają literaturę ambitną, mniej popularną i rzadziej czytaną, często skupioną wokół jednego tematu lub obszaru językowego. Przedstawiamy kilka niszowych wydawnictw, na które warto zwrócić uwagę. Zachęcamy również do samodzielnego poszukiwania oficyn wydających literaturę inną niż ta obecna na półkach sieciówek.

Książkowe Klimaty

Wrocławskie wydawnictwo założone w 2013 roku „z pasji do odkrywania tego, co nieznane” oferuje głównie współczesną prozę europejską, tworzoną w szczególności przez pisarzy z południa Europy. Misją wydawnictwa jest publikowanie książek mówiących więcej o otaczającym nas świecie, które zrywają ze stereotypami na temat poszczególnych narodów. Wśród dotychczasowych publikacji wydawnictwa znajdziemy prozę polską, czeską, słowacką, grecką, rumuńską, bułgarską, turecką, bałkańską, węgierską, a nawet irańską. Książkowe Klimaty wydały do tej pory m.in. „Co pozwala powiedzieć noc” Pierre’a L. Mejlaka czy książkę „Po trochu” Weroniki Gogoli, za którą autorka otrzymała Nagrodę Conrada oraz Nagrodę Literacką ArtRage.
 

     


Czuły Barbarzyńca Press

Oficyna kontynuuje działalność wydawniczą Świata Literackiego, istniejącego w latach 1993-2004. Nazwa wydawnictwa jest hołdem dla Bohumila Hrabala i jego powieści o tym samym tytule, a książki czeskiego pisarza stanowią dużą część oferty oficyny, która obejmuje również polską i obcą literaturę piękną, eseistykę, krytykę literacką oraz literaturę dziecięcą. Czuły Barbarzyńca prowadzi także księgarnię w warszawskim Nowym Teatrze. W ofercie wydawnictwa znajdziemy między innymi serię maleńkich książeczek z esejami w formacie 10,3 x 15,5 cm, takich jak „Niejaki Piórko” Henriego Michauxa, „Zimowe notatki o wrażeniach z lata” Fiodora Dostojewskiego czy „O sztuce czytania i pisania” Olofa Lagercrantza.
 

      


Wydawnictwo Pauza

Działające od stycznia 2018 roku Wydawnictwo Pauza specjalizuje się w wydawaniu nagradzanej prozy zagranicznej. W ciągu pierwszego roku istnienia nakładem Wydawnictwa Pauza ukazało się 5 tytułów, co świadczy o tym, że Pauza zdecydowanie stawia na jakość, a nie na ilość. W ofercie wydawnictwa znajdziemy nagradzane lub nominowane do nagród książki, a także ciepło przyjęte powieści zagranicznych debiutantów. To właśnie dzięki Pauzie mogliśmy w 2018 roku przeczytać powieści „Pierwszy bandzior” Mirandy July, „Legendę o samobójstwie” Davida Vanna, „Historię przemocy” Edouarda Louisa czy „Naszego chłopaka” Daniela Magariela.
 

     


Wydawnictwo Afera

Raj dla miłośników literatury czeskiej. Wydawnictwo Afera wydaje czeskie nowości, bestsellery, a także książki nagradzane, przykładając przy tym dużą wagę do jakości przekładu oraz estetyki wydania. Wśród autorów wydawanych przez Aferę znajdują się m.in. Petr Šabach, Jan Balabán, Petra Soukupová oraz Petra Hůlová. W ofercie wydawnictwa znajdziemy czeską prozę, bajki, kryminały, publikacje o języku czeskim, a także nową polską prozę i książki polityczne.
 

      


Smak Słowa

Wydawnictwo Smak Słowa, które istnieje już od 2007 roku, powinno szczególnie zainteresować osoby czytające powieści (zwłaszcza norweskie) oraz literaturę popularnonaukową obejmującą zagadnienia związane z psychologią i naukami społecznymi. Nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukazały się m.in. powieści Leviego Henriksena, Anne B. Ragde, Herbjørg Wassmo oraz Jørna Lier Horsta. W ofercie wydawnictwa znajdziemy również cenione publikacje psychologiczne, takie jak „Homo nie całkiem sapiens” Bogdana Wojciszke i Marcina Rotkiewicza czy „Mądrość i różne niemądrości” Wiesława Łukaszewskiego.
 

         


Kwiaty Orientu


Istniejące od 2007 roku wydawnictwo Kwiaty Orientu przybliża polskim czytelnikom literaturę azjatycką, w szczególności koreańską. Wydawnictwo aktywnie promuje kulturę koreańską w Polsce, publikując nie tylko powieści, lecz również literaturę faktu oraz literaturę popularnonaukową. W ofercie Kwiatów Orientu znajdziemy m.in. koreański thriller psychologiczny „Dół” Pyun Hye-young, wybór wierszy współczesnego chińskiego poety Li Hao „Powrót do domu” czy nieco szokującą książkę dla dzieci „Psia kupa” Kwon Jeon-saeng, która odpowiada na pytania o sens życia.