Artykuły / inspiracje


Nie tylko lektury! Książki dla uczniów 4 i 5 klasy


Powiedzmy sobie szczerze: lektury szkolne wcale nie zachęcają uczniów do czytania. Presja związana z zapamiętywaniem szczegółów, które mogą pojawić się na klasówce, odbiera przyjemność z lektury i sprawia, że czytanie staje się jednym ze szkolnych obowiązków. Mimo że na listę lektur dla klas 4-6 trafiają coraz ciekawsze publikacje, takie jak „Opowieści z Narnii”, „Hobbit” czy „Felix, Net i Nika”, warto również zachęcać dzieci do sięgania po inne książki i udowadniać im, że czytanie może być świetną rozrywką oraz sposobem na spędzanie wolnego czasu.


Andrea de la Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt „Mademoiselle Oiseau

Cykl książek „Mademoiselle Oiseau” to opowieści o 9-letniej Isabelli, która czuje się samotna i niewidzialna do czasu spotkania ekscentrycznej tytułowej bohaterki mieszkającej na najwyższym piętrze tej samej kamienicy. Kolorowe życie Mademoiselle Oiseau rozjaśnia monotonne dni dziewczynki, sprawiając, że staje się ona bardziej odważna, ciekawsza świata i świadoma swojej wartości. Cykl o Mademoiselle Oiseau to nie tylko piękne i wartościowe historie, lecz również prawdziwa uczta dla oka. Do tej pory ukazały się dwie części cyklu pt. „Historia Mademoiselle Oiseau” oraz „Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości”, a w marcu 2019 miała miejsce premiera trzeciego tomu, czyli „Mademoiselle Oiseau w Argentynii”. Idealna lektura dla dziewczynek, które wchodzą w wiek nastoletni.




Anna Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny

W ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym pojawiło się wiele publikacji adresowanych do dziewczynek, opowiadających o kobietach sukcesu i pokazujących młodym kobietom, że mogą osiągnąć wszystko, co sobie zaplanują. Jedną z nich jest 2-książkowa seria „Damy, dziewuchy, dziewczyny”, w której znajdziemy zapierające dech w piersiach historie niezwykłych bohaterek, m.in. uczestniczki powstania styczniowego, agentki, alpinistki, reporterki, pierwszej kobiety w kosmosie i wielu innych. „Historia w spódnicy” i „Podróże w spódnicy”, czyli oba tomy „Dam, dziewuch, dziewczyn”, to nie tylko świetna przygoda czytelnicza, lecz również doskonała inspiracja dla młodych kobiet, które za kilka lat będą decydowały o własnej karierze.





Jacqueline Kelly „Calpurnia Tate


Cykl o Calpurnii Tate składa się z dwóch powieści zatytułowanych „Ewolucja według Calpurnii Tate” oraz „Niezwykły świat Calpurnii Tate”. Tytułowa Calpurnia jest 11-latką mieszkająca w Teksasie początku XX wieku. Dziewczynka interesuje się przyrodą i nauką, co nie do końca podoba się jej otoczeniu, które jest przyzwyczajone do przygotowywania dziewcząt do ról żon i matek. Calpurnia, przypominająca niekiedy Anię z Zielonego Wzgórza, to świetny wzór do naśladowania dla nastoletnich dziewczynek, które w literaturze szukają postaci żeńskich o silnym charakterze i własnych poglądach.






Jo Nesbø „Doktor Proktor

Słynny norweski autor kryminałów ma na swoim koncie również cykl powieści dla starszych dzieci pt. „Doktor Proktor”. Tytułowy Doktor Proktor to szalony wynalazca, który wspólnie z dwójką odważnych i pomysłowych dzieci przeżywa niesamowite przygody pełne absurdalnych sytuacji. Książki Nesbø spodobają się szczególnie chłopcom lubiącym literaturę przygodową, którzy szybko się nudzą podczas czytania – na kartach Doktora Proktora dzieje się tak wiele, że nuda stanie się dla nich zupełnie obcym pojęciem. Szczególnie polecamy powieści „Doktor Proktor i wanna czasu”, „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek” oraz „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta”.






John Boyne „Noah ucieka”

Autor słynnego „Chłopca w pasiastej piżamie” tym razem zwraca się do młodszych czytelników, jednak „Noah ucieka” to książka na tyle uniwersalna, że pokochają ją również dorośli. 8-letni Noah ucieka z domu, próbując uniknąć smutnego wydarzenia, które nieuchronnie nadchodzi. Chłopiec spotyka na swojej drodze niezwykłe postaci, które są nieprzypadkowe i wiele wnoszą do fabuły książki. Niezapomniana lektura mogąca stać się jedną z najważniejszych książek dzieciństwa.








R.J. Palacio „Cudowny chłopak

Powieść, o której zrobiło się głośno za sprawą ekranizacji z Julią Roberts i Owenem Wilsonem, to piękna historia o inności, rodzinie, miłości, marzeniach i dostrzeganiu piękna w codzienności. Głównym bohaterem „Cudownego chłopaka” jest 10-letni August, który urodził się ze zdeformowaną twarzą i przeszedł w swoim krótkim życiu już kilkadziesiąt operacji. Gdy Auggie idzie do szkoły, musi zmierzyć się z uprzedzeniami i śmiechem rówieśników, którzy na każdy kroku wytykają mu jego inność. Jednak dzięki kochającej rodzinie chłopiec nie traci poczucia humoru i wiary w życie, pokazując, że każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy. Dzieci, które pokochają przygody Auggiego, mogą również sięgnąć po późniejsze publikacje autorki, czyli „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, a także dziennik wypełniony cytatami z książek R.J. Palacio.