Artykuły / inspiracje
Najlepsze książki o pszczołach
Od kilku lat w mediach pojawiają się doniesienia na temat masowego wymierania pszczół. Jak dobrze wiemy, świat bez pszczół byłby niemożliwy, gdyż te niewielkie, lecz bardzo pracowite owady dostarczają nam pożywienia, zapylając owoce i warzywa. W chińskiej prowincji Syczuan pszczoły wyginęły już niemal całkowicie, dlatego jej mieszkańcy muszą samodzielnie zajmować się żmudną pracą zapylania roślin za pomocą małych pędzelków. Za masowe wymieranie pszczół odpowiadają pestycydy z grupy neonikotynoidów, które stosuje się w rolnictwie do tępienia owadów mogących niszczyć plony. Do innych przyczyn wymierania czarno-żółtych insektów zalicza się także pszczelego pasożyta o groźnej nazwie Varroa Destructor, który potrafi zniszczyć nawet całą pasiekę. Tematyką pszczół zainteresowali się pisarze, którzy poświęcają im coraz więcej uwagi. Pszczoły znajdziemy więc w powieściach, książkach dla dzieci, a także publikacjach naukowych. Warto sprawdzić choć kilka z nich, by dowiedzieć się, w jaki sposób możemy chronić pszczoły i co czeka nas w świecie pozbawionym tych pożytecznych owadów.
Maja Lunde „Historia pszczół”
Norweska pisarka Maja Lunde postanowiła stworzyć „Kwartet Klimatyczny” poświęcony najbardziej aktualnym zmianom, jakie dotykają środowisko naturalne. W pierwszym tomie możemy zapoznać się z tytułową historią pszczół przedstawioną na kilku płaszczyznach. Lunde przybliża nam trzech bohaterów – Williama, George’a i Tao – a każdy z nich żyje w innym wymiarze czasowym. Mamy więc rok 1852, w którym powstaje rewolucyjny projekt ula, rok 2007, kiedy pszczoły zaczynają wymierać, a także rok 2098, kiedy to na świecie nie ma już ani jednej pszczoły. Zainteresowani tematyką zmian klimatu powinni również sięgnąć po drugi tom pt. „Błękit”, w którym autorka porusza temat wody, a raczej jej braku, tym razem w roku 2017 i 2041.
Maurice Maeterlinck „Życie pszczół”
Wydana po raz pierwszy w 1901 roku, a niedawno wznowiona przez wydawnictwo MG, książka „Życie pszczół” to zbiór esejów filozoficzno-przyrodniczych autorstwa belgijskiego laureata Nagrody Nobla. Mimo upływu lat jest to publikacja niezwykle aktualna. Maeterlinck przybliża czytelnikowi życie pszczół, nieświadomy zmian, jakie mają nadejść 100 lat później. Drobiazgowo opisany rok z życia ula to niezwykła uczta literacka, a także wiarygodne źródło wiedzy. Nowe wydanie traktatu zostało opatrzone komentarzami dr Jakuba Glapana, który udowadnia, że spostrzeżenia Maeterlincka nie straciły na aktualności.
Joachim Petterson „Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie”
Ta przepięknie wydana publikacja Wydawnictwa Literackiego również porusza temat wymierania pszczół i radzi, co możemy zrobić, by świat stał się dla nich na powrót przyjazny. Joachim Petterson, który od wielu lat zajmuje się pszczelarstwem, postanowił podzielić się z czytelnikami swoją pasją, zdradzając krok po kroku, na czym polega hodowla pszczół i opisując cały rok pracy w pasiece. To książka pełna miłości do pszczół, ale i cennej wiedzy na temat tych niewielkich istot, które potrzebują pomocy człowieka jak jeszcze nigdy dotąd. Ta piękna publikacja w twardej płóciennej oprawie to także świetny pomysł na prezent, jeśli szukasz czegoś wyjątkowego dla miłośnika przyrody.
Piotr Socha, Wojciech Grajkowski „Pszczoły”
Wydawnictwo Dwie Siostry jest znane z tego, że publikuje przepiękne książki, do których z pewnością możemy zaliczyć „Pszczoły”. Ta ogromna książka wydana w formacie A3 jest opowieścią o pszczołach adresowaną do dzieci. Niezwykłe ilustracje Piotra Sochy doskonale współgrają z tekstem Wojciecha Grajkowskiego. Autorzy przybliżają nam historię pszczół na przełomie wieków, ich budowę, rodzaje, zajęcia, rozmnażanie, taniec czy zapylanie. Nie zabraknie tu również owoców i warzyw, które zawdzięczamy pszczołom, innych zwierząt zapylających, pszczelich ciekawostek, budowy ula, rodzajów miodu, wrogów pszczół, sposobów na użądlenia, czy wreszcie odniesień do wymierania pszczół i ręcznego zapylania. Obowiązkowa lektura dla młodego pszczelarza lub przyrodnika, a także każdego dziecka, któremu los naszego świata nie jest obojętny.