Artykuły / inspiracje


8 wartościowych książek dla dzieci, które warto podarować w prezencie


Rynek książki dziecięcej jeszcze nigdy nie oferował tak wielu publikacji jak dziś. Odwiedzając dział z książkami dziecięcymi, można jednak dostać zawrotów głowy, zwłaszcza jeśli szukamy jednej pozycji na prezent. Zamiast wybierać książkę z serii z ulubionym bohaterem kreskówki, która za kilka miesięcy zostanie zapomniana, warto podarować dziecku publikację, z której nie wyrośnie, a w której za kilka lat będzie mogło odkryć kolejne dno.

R. J. Palacio „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”


O ksią
żce „Cudowny chłopak” zrobiło się głośno za sprawą ekranizacji z Julią Roberts i Owenem Wilsonem. Popularny film familijny powstał na bazie 400-stronicowej powieści, jednak autorka przygotowała również ilustrowaną publikację dla najmłodszych, w której znajdziemy najważniejsze elementy opowieści. Historia Augusta, niezwykle mądrego dziecka o zniekształconej twarzy, uczy empatii i tolerancji, a przy tym udowadnia, że każdy z nas jest wyjątkowy, bez względu na to, jak wygląda.








Brittany Rubiano, Mike Wall
„Chłopiec, balonik i miś”


Szukasz pomysłu na prezent dla miłośnika Kubusia Puchatka? A może płakałeś jak bóbr na filmie „Krzysiu, gdzie jesteś?”, który pozwolił ci cofnąć się do lat dziecięcych i zobaczyć, jak bardzo zmieniło się twoje życie? „Chłopiec, balonik i miś” to książka dla dzieci, która powstała na podstawie wspomnianego filmu. Znany z Kubusia Puchatka Krzyś (a raczej Krzysztof) jest już dorosłym mężczyzną, a przy tym zapracowanym mężem i ojcem, który już dawno zapomniał o Stuwiekowym Lesie. Spotkanie z przyjaciółmi z dzieciństwa pozwala Krzysiowi odkryć to, co w życiu najważniejsze.






Jon Klassen „O! Kapelusz


To jedna z tych minimalistycznych książek zawierających niewiele treści, lecz niosących głębokie przesłanie. Bohaterami „O! Kapelusz” są dwa żółwie, które znajdują tytułowe nakrycie głowy. Ta krótka, lecz zapadająca w pamięć historia pozwala dostrzec, że w życiu jest coś znacznie ważniejszego niż rzeczy materialne.








Martin Widmark, Emilia Dziubak „Dom, który się przebudził”


Wyjątkowa książka będąca wynikiem współpracy polskiej ilustratorki i szwedzkiego pisarza, autora „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”, to opowieść, która zachwyci każdego, bez względu na wiek. Nieco mroczne ilustracje Emilii Dziubak połączone z nostalgiczną prozą Widmarka to prawdziwa uczta literacka. Bohaterem książki jest stary i zrzędliwy Larsson, który żyje przeszłością, od lat mieszkając samotnie w zaniedbanym domu. Jednak gdy do jego drzwi puka chłopiec proszący, by sąsiad zaopiekował się roślinką na czas wyjazdu rodziny, Larsson zaczyna budzić się z letargu, w którym od dawna trwał. Jak twierdzi wydawca: „To opowieść o tym, że zawsze można zacząć żyć od nowa i że ważne jest, aby mieć się o co troszczyć” (wyd. Mamania, 2017).





Per Nilsson, Pija Lindenbaum „Inny niż wszyscy


Skandynawowie potrafią doskonale opowiadać o trudnych tematach prostym językiem, który jest zrozumiały dla najmłodszych. Widząc w księgarni nazwiska Lindenbaum i Nilsson, możesz mieć pewność, że sięgasz po wartościową książkę, która porusza ważny temat, lecz przedstawia go bez zbędnego patosu. „Inny niż wszyscy” jest historią kilkuletniego Oskara, który cierpi na zespół Aspergera. Jednak poza przedstawieniem zachowania samego chłopca autor skupia się również na jego rówieśnikach, którzy próbują zrozumieć, dlaczego Oskar zachowuje się inaczej niż oni i czym tak naprawdę jest normalność.






Iwona Chmielewska „Kłopot


Polska autorka tzw. picture books, która znacznie bardziej znana jest w Korei Południowej niż w naszym kraju, ma na swoim koncie kilka niezapomnianych publikacji, zachwycających zarówno formą, jak i treścią. Należy do nich bez dwóch zdań kultowy już „Kłopot”, który w niezwykle kreatywny sposób pokazuje, jak za pomocą jednego motywu przedstawić wiele historii, a także uczy młodego czytelnika uczciwości.






Emilia Dziubak, Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba „Draka Ekonieboraka


Zabawna i przepięknie zilustrowana opowieść o Ekonieboraku pozwala od najmłodszych lat uczyć dzieci ekologicznego życia, na które składają się małe codzienne nawyki. Na podstawie błędów popełnianych przez Ekonieboraka autorki pokazują dzieciom, jak żyć, by nie szkodzić środowisku, a przede wszystkim wyjaśniają, dlaczego oszczędzanie wody czy segregowanie śmieci jest ważne. W tej książce nie ma zbędnego słowa, a ilustracje autorstwa Emilii Dziubak jak zwykle wzbudzają zachwyt.







Jimmy Liao „Dźwięki kolorów


Książka nagrodzona prestiżową nagrodą Versele przyznawaną przez belgijskie dzieci jest mistrzowsko zilustrowaną opowieścią o niewidomej dziewczynce, która przeżywa niezwykłe przygody w świecie wyobraźni. Oprócz zapierających dech w piersiach ilustracji „Dźwięki kolorów” skomponowane są również z poetyckiej treści, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Książka autorstwa Jimmy’ego Liao to piękny prezent dla dzieci o bogatej wyobraźni, które w literaturze szukają małych zachwytów.