Artykuły / inspiracje
Wartościowe książki dla młodzieży. 9 tytułów dla każdego nastolatka
Literatura młodzieżowa kojarzy się głównie z fantastyką pełną najdziwniejszych postaci o nadprzyrodzonych mocach lub płomiennymi romansami licealistów. Jednak wśród książek młodzieżowych można również znaleźć bardziej wymagające pozycje, które znacząco różnią się od popularnych serii, a przy tym są pozbawione patosu i moralizatorstwa. Przed Wami lista 9 książek młodzieżowych, które warto podsunąć do przeczytania nastolatkowi.
„Serce meduzy” opowiada historię 12-letniej Zuli borykającej się z traumatycznymi wydarzeniami, takimi jak śmierć przyjaciółki i rozwód rodziców, która udowadnia, że życie musi płynąć dalej mimo przeciwności losu. To opowieść o szukaniu winnych, o radzeniu sobie ze stratą, a także o akceptacji tego, co daje nam los. Książka z pewnością przypadnie do gustu nastoletnim dziewczynom, które powoli wchodzą w wiek dojrzewania i odnajdują siebie w historiach wrażliwych bohaterek z bogatą wyobraźnią.
Fanny Britt, Isabelle Arsenault „Jane, lis i ja”
Helene jest typową szarą myszką, której dokuczają koleżanki w szkole. Dziewczynka ucieka więc w świat wyobraźni, oddając się lekturze swojej ulubionej książki, jaką jest „Jane Eyre”. Przepięknie zilustrowany komiks wydany przez Kulturę Gniewu pozwala utożsamić się z główną bohaterką i pokazuje, że literatura może być bezpiecznym schronieniem przed rzeczywistością. To książka, którą powinna przeczytać każda nastolatka – zarówno introwertyczka szukająca przyjaciół wśród bohaterów literackich, jak i szkolna gwiazda, która często nieświadomie swoimi uwagami rani mniej przebojowe dziewczyny.
Książka opowiadająca historię dwóch toczących ze sobą wojnę braci to opowieść, którą warto podarować rodzeństwu. Główny bohater, 10-letni Hidde, jest zafascynowany światem owadów, które hoduje w piwnicy. Jego brat ma jednak inne plany na zagospodarowanie tej przestrzeni, przez co między rodzeństwem dochodzi do ciągłych konfliktów. „Pajątyl” to zapadająca w pamięć opowieść o młodzieńczej pasji i nierozerwalnych więziach łączących braci, która porusza również wiele innych ważnych tematów i niesie piękne przesłanie.
Bonnie-Sue Hitchcock „Zapach domów innych ludzi”
Rozgrywająca się na Alasce opowieść o czwórce nastolatków w wieku 14-17 lat to jedna z tych historii, o których nie da się zapomnieć. Skonstruowana z krótkich rozdziałów wciąga od pierwszej do ostatniej strony niczym najlepszy serial na Netfliksie. Bohaterowie zmagają się z licznymi problemami, takimi jak alkoholizm rodzica, surowe wychowanie czy brak ojca, lecz znajdują oparcie w bliskich ludziach i własnych marzeniach. Książka porusza wiele ważnych zagadnień, a przy tym jest lekka w odbiorze, dlatego spodoba się każdemu nastolatkowi.
Angela Nanetti „Mój dziadek był drzewem czereśniowym”
Niezwykła powieść włoskiej autorki, która przypadnie do gustu młodszej młodzieży, licealistom, a także dorosłym. Mimo że książka porusza trudny temat przemijania, jest napisana w sposób niezwykle pokrzepiający, a użycie drzewa czereśniowego jako metafory życia na długo pozostaje w pamięci. „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” to wciąż mało popularna książka w Polsce, która jednak bez dwóch zdań zasługuje na uwagę. Przy lekturze nastolatek będzie śmiał się i płakał, a przede wszystkim lepiej zrozumie mechanizmy rządzące światem. Zagadkowo o tej historii napisał jej tłumacz, Jarosław Mikołajewski: „piękna opowieść o chłopcu, który wchodził w życie własne poprzez życie innych, wchodząc przy okazji na drzewo”.
Rainbow Rowell „Eleonora i Park”
Jeśli szukasz ambitnej książki młodzieżowej o miłości, nie ma lepszego wyboru niż „Eleonora i Park”. To opowieść o dwojgu 16-latków przeżywających właśnie pierwsze zauroczenie. Zakochani zdają sobie sprawę z tego, że pierwsza miłość najczęściej skazana jest na niepowodzenie, jednak mimo wszystko pragną podjąć wyzwanie i dać z siebie wszystko, by uczucie przetrwało okres dojrzewania. Piękna opowieść, która spodoba się zarówno amatorom romansów, jak i nastolatkom, którzy do tej pory czytali zupełnie inną literaturę.
Jedna z nielicznych książek młodzieżowych wydanych w Polsce, których akcja rozgrywa się w Indiach. „Bezdomny ptak” opowiada historię 13-latki wydanej za mąż za nieuleczalnie chorego chłopca. Wkrótce po ślubie Koli zostaje wdową, przez co jej cały świat ulega drastycznym zmianom. Książka doskonale ukazuje tradycje panujące w Indiach i jest nie tylko sprawnie napisaną powieścią, lecz przede wszystkim obrazem zupełnie innej kultury.
Kultowa powieść norweska adresowana do wszystkich zainteresowanych filozofią i prawami rządzącymi naszym światem. „Świat Zofii” to historia filozofii w pigułce, która jednak nie jest podana za pomocą suchych cytatów, lecz wpleciona w fascynującą historię 14-letniej bohaterki. Ulubiona książka tysięcy nastolatków na całym świecie, do której można wracać wiele razy i za każdym razem odkrywać w niej coś zupełnie nowego.
Kiran Millwood Hargrave „Dziewczynka z atramentu i gwiazd”
Jeśli sądzisz, że w tym zestawieniu zabrakło książki pełnej przygód i magii, oto jedna z nich! To historia 13-letniej Isabelli, która niczym Mulan przebiera się za chłopca, by móc wyruszyć poza granice rządzonego przez dyktatora kraju, odkrywając swoje powołanie. „Dziewczynka z atramentu i gwiazd” jest niezwykłą opowieścią o przyjaźni i odwadze, a także o marzeniach, które nie mają granic.