Artykuły / inspiracje


Najlepsze książki podróżnicze. Zainspiruj się i przeżyj wakacje marzeń!


 Mówią, że podróże kształcą, lecz dla czytelników literatury podróżniczej równie kształcące jest czytanie. Po tego rodzaju literaturę sięgają nie tylko osoby, które planują wakacje, lecz przede wszystkim pasjonaci historii o odległych krajach lubiący zanurzać się w niezwykłych opowieściach, nie wychodząc przy tym ze swojej strefy komfortu. Niekiedy literatura podróżnicza staje się jednak impulsem, by strefę tę opuścić, spakować plecak i wybrać się w fascynującą podróż autostopem lub wykupić bilet na samolot pełen obcokrajowców. Jeśli w twoim życiu brakuje przygody lub zwyczajnie uwielbiasz poszerzać horyzonty, sprawdź nasz subiektywny wybór najlepszych książek podróżniczych. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas tytuły zainspirują cię i w tym roku spędzisz najbardziej niezapomniane wakacje w życiu!

Tomek Michniewicz „Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie”


To książka o spełnianiu marzeń i mierzeniu się z własnymi lękami. Michniewicz postanawia złożyć propozycję nie do odrzucenia trzem bliskim mu osobom – przyjacielowi, ojcu i żonie – mówiąc: „Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem – decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili. Więc gdzie chciałbyś teraz być?”. Wśród trzech opowieści każdy czytelnik może odnaleźć siebie, gdyż mamy tu 30-latka pracującego w korporacji, który decyduje się na wyjazd do afrykańskiej dżungli, dojrzałego mężczyznę wybierającego się do miejsca swoich marzeń, a także młodą kobietę podróżującą do kraju, w którym rządzi ortodoksyjny islam. W jaki sposób spotkania z nieznanymi dotąd kulturami zmienią ich życie? Czego czytelnik dowie się o sobie samym podczas lektury? „Swoją drogą” to książka o przełamywaniu własnych granic, która spotkała się z niezwykle gorącym przyjęciem przez czytelników literatury podróżniczej.

Agata Romaniuk „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”


Jeśli do tej pory Oman był dla ciebie wyłącznie jedynym państwem na „o”, które zawsze wpisywałeś, grając w Państwa-Miasta, czas to zmienić! Autorka zabiera czytelników w niezwykłą podróż do odległego kraju, by przybliżyć nam zwyczaje i pokazać kontrast między tradycją a nowoczesnością. Jednak głównym tematem reportażu podróżniczego Romaniuk są kobiety żyjące w zupełnie innej kulturze niż Polki. Autorka pierwszy raz do Omanu wyjechała w 2009 roku, będąc w szóstym miesiącu ciąży i spędziła tam dwa lata. Jej wczesną misją było pokazywanie omańskim kobietom niezależności, lecz szybko okazało się, że życie kobiet w Omanie, które bardzo często funkcjonują w małżeństwach poligamicznych, różni się od tego znanego w Polsce, lecz wcale nie jest gorsze. Podobnie jak my nie potrafimy wyobrazić sobie małżeństw w krajach arabskich, tak również omańskie kobiety mają problem z wyobrażeniem sobie, w jaki sposób działają małżeństwa monogamiczne. Romaniuk wróciła do Omanu po niespełna dziesięciu latach, by jeszcze raz spotkać omańskie kobiety i spisać ich historie, a przy tym odczarować wizję zamkniętego arabskiego świata, w którym kobieta nie ma żadnych praw.

Robert Macfarlane „Szlaki. Opowieści o wędrówkach”


Prawdziwa podróż nie ma dla ciebie nic wspólnego z wygodnym samolotem, luksusowym hotelem i ofertą spa & wellness? Jeśli więc jesteś typem podróżnika, który wyrusza z jednym plecakiem, a twoim najważniejszym wyposażeniem są wygodne buty, koniecznie sięgnij po „Szlaki” Macfarlane’a. Autor zabiera czytelników w niezwykłą podróż zapomnianymi szlakami, przemierzając pieszo lub na rowerze Anglię, Szkocję, Hiszpanię, prowincję Sichuan i Palestynę. „Szlaki” to nie tylko książka podróżnicza, lecz przede wszystkim literatura drogi z prawdziwego zdarzenia. Macfarlane pisze pięknie, łącząc literaturę podróżniczą z bogatą wiedzą filozoficzną, historyczną, geograficzną i przyrodniczą. Po przeczytaniu tej książki już nigdy żaden spacer nie wyda ci się banalny.

Kacper Godycki-Ćwirko „Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata”


Książka Godyckiego-Ćwirko to dowód na to, że marzenia są warte poświęceń. Autor porzucił wygodne życie w korporacji, by zwiedzać świat i poszerzać horyzonty, wybierając niekoniecznie najłatwiejsze rozwiązania, lecz kierując się życiową pasją. Wśród odwiedzonych przez podróżnika krajów zalazły się USA, Meksyk, Argentyna, Boliwia, Peru, Urugwaj, Polinezja Francuska, Wyspy Wielkanocne, Australia, Nowa Zelandia i RPA. Swoją ostatnią podróż Godycki-Ćwirko odbył w 2012 roku do Afryki, gdzie zmarł na zator płucny, płacąc najwyższą cenę za realizację marzeń. „Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata” to zapis licznych podróży autora, którego fascynowało ciągłe bycie w drodze i odkrywanie nieznanych miejsc. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto w ogóle wychodzić z domu – ta książka pokaże wam, że inwestując w doświadczenia, a nie w przedmioty, rozwijacie swoją osobność i otwieracie się na codzienne zachwyty.

Artur Orzech „Wiza do Iranu”


Mało kto wie, że znany dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i komentator eurowizyjny, jest z wykształcenia iranistą. W 2014 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukazał się debiut literacki Orzecha będący wyrazem jego miłości do Iranu i kultury perskiej. Jest to jedna z nielicznych publikacji na temat Iranu w naszym kraju, dlatego wszyscy miłośnicy Bliskiego Wschodu powinni mieć ją na swoich półkach. Czytelnicy słusznie zauważają, że publikacja Orzecha jest adresowana bardziej do osób, które do tej pory nie miały styczności z Iranem i niewiele wiedzą o tym kraju. Znajdziemy tu tradycje, kuchnię, historię, najważniejsze miejsca i wszystko to, za co autor kocha Iran. „Wiza do Iranu” to jednak nie tylko treść – na każdym kroku czekają na nas piękne kolorowe fotografie autorstwa Karoliny Orzech, które pozwalają choć przez chwilę znaleźć się w zupełnie innym miejscu.