Artykuły / inspiracje
8 inspirujących biografii i autobiografii
Czytelnicy dzielą się na tych, którzy uwielbiają literaturę faktu, i tych czytających głównie fikcję. Jednak w rzeczywistości nawet najbardziej wytrawny czytelnik literatury pięknej prędzej czy później sięgnie po biografię lub autobiografię, zwłaszcza jeśli będzie ona dotyczyła podziwianej przez niego postaci. Publikacje opisujące życie znanych osób potrafią inspirować i pozwalają nie tylko wejść w świat i umysł pisarza, podróżnika czy CEO wielkiej korporacji, lecz także dowiedzieć się, jak wyglądała jego droga do sukcesu. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po najlepszych biografiach i autobiografiach ostatnich lat, które warto mieć w swojej biblioteczce.
Pamela Wood „Charles Bukowski. Wspomnienia Scarlet”
Bukowskiego można albo kochać, albo nienawidzić. Nie można go jednak nie znać. Wspomnienia Pameli „Cupcakes” Wood to prawdziwa gratka dla fanów Bukowskiego, którzy długo musieli czekać na nową publikację na temat ulubionego pisarza. Wood bez owijania w bawełnę opisuje swój dwuletni romans z Bukowskim, wprowadzając czytelnika w intrygujący świat mistrza i jego muzy, a przy tym przedstawiając artystę nie tylko jako skandalicznego indywidualistę i alkoholika, lecz także jako wrażliwego człowieka pełnego wad i słabości. „Wspomnienia Scarlet” to Bukowski, jakiego dotąd nie znaliśmy. Obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów pisarza, a także dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć przygodę z twórczością Bukowskiego.
Maria Hesse „Frida Kahlo. Biografia”
Powstało już wiele biografii Fridy Kahlo, lecz ta jest absolutnie wyjątkowa. Mimo iż na pierwszy rzut oka może się kojarzyć z książkami dla dzieci, niech was nie zwiedzie okładka tej publikacji. Ta przepięknie zilustrowana biografia, którą z pewnością pokochałaby sama zainteresowana, jest fascynującą podróżą przez życie artystki, które nie zawsze było tak kolorowe jak jej obrazy. Maria Hesse stworzyła niezwykły portret Fridy Kahlo – kobiety wrażliwej i kochającej życie, które było wypełnione miłością i pasją, ale też chorobą i cierpieniem. To książka, do której często się wraca, która inspiruje i która zwyczajnie zachwyca. Biografię Fridy Kahlo autorstwa Marii Hesse szczególnie polecamy młodzieży i dorosłym.
Walter Isaacson „Steve Jobs”
Założyciel Apple to jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, którego historia do dziś inspiruje miliony osób, niekoniecznie związanych z branżą IT. Walter Isaacson, mający na swoim koncie biografie Alberta Einsteina i Benjamina Franklina, stworzył wnikliwy portret Jobsa, posiłkując się wywiadami przeprowadzonymi z rodziną, przyjaciółmi, pracownikami i konkurentami Steve’a, a także z samym zainteresowanym. To fascynująca opowieść, która zaciekawi zarówno miłośników nowych technologii, jak i wszystkich, którzy szukają inspirującej oraz mądrej biografii. Świetny pomysł na prezent dla każdego, bez względu na wiek czy wykształcenie. Opowieść o człowieku, który przez całe życie dążył do perfekcji, nie bojąc się ciężkiej pracy i wyrzeczeń, a przy tym do samego końca pozostał wierny swoim wartościom.
Iza Bartosz, Kapsyda Kobro-Okołowicz „Czekam na was, ale się nie śpieszcie. Ks. Kaczkowski w opowieściach rodziny i przyjaciół”
„Czekam na was, ale się nie śpieszcie” to już kolejna biografia księdza Kaczkowskiego po „Jego portrecie” Katarzyny Szkarpetowskiej i „Życiu pod prąd” Przemysława Wilczyńskiego. Tym razem fani Kaczkowskiego mogą dowiedzieć się, jak ulubiony ksiądz Polaków został zapamiętany przez rodzinę i przyjaciół. Ciepły i wzruszający portret człowieka, który przez wiele lat oswajał nas ze śmiercią i chorobą, udowadniając, że nawet najgorsze przeżycia nie są w stanie naruszyć podstaw prawdziwej wiary. Ta książka dostarcza więcej emocji niż niejedna powieść przygodowa – znajdziemy w niej humor, wzruszenia, a także wiele mądrości i historii skłaniających do przemyśleń. Publikację polecamy nie tylko osobom religijnym, lecz także wszystkim tym, którzy szukają w swoim życiu czegoś więcej niż to, za czym co dzień gonimy.
Michelle Obama „Becoming. Moja historia”
Książka, na którą czekali wszyscy! Wydawca na wstępie informuje, że autobiografia Pierwszej Damy Ameryki ukazała się równocześnie w 24 językach i kilkudziesięciu krajach, co świadczy o ogromnej popularności Obamy na całym świecie. Michelle Obama, uwielbiana przez Amerykanów i budząca sympatię wśród obcokrajowców, wychodzi z cienia swojego męża i opowiada zarówno o swoich wczesnych doświadczeniach, jak i przeżyciach związanych z funkcją Pierwszej Damy. Autobiografia Obamy zachwyca otwartością i szczerością, a jej dokonania stanowią inspirację dla kobiet na całym świecie, które każdego dnia walczą z uprzedzeniami oraz stereotypami. „Becoming” to książka przede wszystkim dla kobiet, którym brakuje poczucia własnej wartości. Autobiografię Michelle Obamy polecamy również mężczyznom zafascynowanym sylwetkami otwartych, zdecydowanych i inteligentnych i kobiet.
Nick Vujicic „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!”
Książka o inności, walce ze stereotypami i niezwykłej miłości do życia może stać się inspiracją dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu kompleksów na punkcie własnego wyglądu. Nick Vujicic, który choruje na fokomelię, czyli schorzenie objawiające się brakiem rąk i nóg, udowadnia, że można być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem nawet wtedy, gdy wydawać by się mogło, że nie ma na to szans. Vujicic jest jednym z najsłynniejszych mówców motywacyjnych, dlatego też jego autobiografia zawiera dużą dawkę porad, które pomagają zmienić nastawienie do siebie i świata oraz odnaleźć radość w codziennym życiu.
Mariusz Sepioło „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”
Literatura górska przeżywa obecnie swój renesans, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć publikacji z tej kategorii. „Himalaistki” to opowieść o wytrwałych kobietach, dla których góry były całym światem. Wanda Rutkiewicz, Dobrosława Miodowicz-Wolf i Halina Kruger-Syrokomska to postaci znane i podziwiane przez wszystkich himalaistów i pasjonatów gór, które za życia musiały zmagać się z szowinizmem i dyskryminacją ze strony zdominowanego przez mężczyzn środowiska górskiego. Te niezwykłe kobiety udowodniły jednak, że pasja jest jedynym, co się dla nich liczy i nie pozwoliły, by negatywne nastawienie kolegów po fachu odebrało im radość ze wspinania. Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników literatury górskiej oraz książek z feministycznym wydźwiękiem.
Stephen Bown „Amundsen. Ostatni Wiking”
Ta opasła biografia jednego z najsłynniejszych badaczy polarnych jest idealną lekturą na długie zimowe wieczory, która świetnie sprawdzi się również jako sposób na ochłodę podczas upalnego lata. Roald Amundsen zapisał się na kartach historii jako pierwszy zdobywca bieguna południowego, co zostało wnikliwie przedstawione w tej ponad 400-stronicowej biografii literackiej. „Amundsen” to jedna z tych publikacji, które pozwalają całkowicie zapomnieć o otaczającym nas świecie i przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Skandynawii, Wikingów, badaczy polarnych, zimy i historii przygodowych.