Artykuły / inspiracje
Plecak na start, czyli pierwszoklasista idzie do szkoły
W życiu każdego dziecka oraz rodzica przychodzi wielki dzień wyboru pierwszego plecaka. Dla młodszego pokolenia to zazwyczaj ekscytujące wydarzenie, jednak dla dorosłych wybór plecaka wiąże się z koniecznością podjęcia wcale niełatwej decyzji. Ponad 20 lat temu, kiedy przyszła pora na wybór pierwszego tornistra w moich szkolnych początkach, rynek plecaków nie był aż taki bogaty w modele i z tego, co pamiętam, skończyło się na zakupie różowego tornistra ze słoniem, który po prostu mi się spodobał. Zaletą dzisiejszych czasów jest niewątpliwie bogata oferta plecaków oraz tornistrów z różnych półek cenowych. Jednak im większa liczba produktów, tym wybór staje się trudniejszy. Przed wyruszeniem na zakupy, warto więc zastanowić się, na co należy zwracać uwagę i nie oceniać plecaka tylko pod względem estetycznym.
Tornister vs plecak
Największym dylematem przed którym stają rodzice pierwszoklasisty jest wybór plecaka lub tornistra. Od dawna można spotkać się z poglądem, że rozpoczęcie pierwszej klasy oznacza zakup tornistra. Jednak ze szkolnych korytarzy zazwyczaj kojarzymy najmłodszych uczniów dźwigających opasłe tornistry, co może budzić mieszane uczucia. Pojawia się więc pytanie, czy tornister to na pewno najlepszy wybór.
Odpowiednie dopasowanie
Najważniejszą cechą tornistra, która skłania rodziców do jego zakupu, są wzmocnione, usztywnione plecy. Zapewniają one utrzymanie prawidłowej postawy dziecka, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że przed rozpoczęciem szkoły dziecko nie musiało nosić na plecach żadnych cięższych rzeczy. Codzienne noszenie obciążonego plecaka typu worek może negatywnie wpłynąć na kręgosłup dziecka i postawę ciała. Przy ciężkich plecakach dzieci mają niestety naturalną skłonność do garbienia się i kulenia w ramionach.
Jeśli dla rodzica najważniejszym kryterium jest właśnie bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, to z pewnością przed zakupem trzeba sprawdzić, czy tornister oprócz wzmacnianych i usztywnionych pleców wyposażony jest w pas piersiowy oraz regulowane paski, które umożliwiają odpowiednie jego dopasowanie do pleców dziecka. Pas piersiowy ma za zadanie utrzymywać szelki na ramionach i zapobiegać ich przemieszczaniu się podczas noszenia, szczególnie podczas jesieni i zimy, kiedy szelki z łatwością zsuwają się po śliskim materiale kurtek. Podczas przymierzania warto również sprawdzić, czy tornister nie wystaje poza linię ramion dziecka i nie jest szerszy od pleców dziecka. Odpowiednio dopasowany tornister sprawi, że obciążenie będzie odczuwane jako mniejsze.
Dobry tornister posiada również szerokie, miękkie szelki, które nie wżynają się w ramiona i nie powodują uczucia dyskomfortu podczas noszenia. Z kolei sztywny korpus oraz usztywnione dno sprawiają, że w tornistrze łatwiej jest utrzymać dziecku porządek. Osobne przegródki na książki, zeszyty, bidon, śniadaniówkę oraz przybory szkolne z pewnością ułatwią odnalezienie na zajęciach oraz podczas przerwy potrzebnych rzeczy. Kilka przegród zamiast jednej komory pomaga dodatkowo równomiernie rozłożyć ciężar.
Waga
Duże znaczenie podczas wyboru szkolnego tornistra powinna mieć również jego waga. Wyposażenie takie jak książki, zeszyty, piórnik, bidon z piciem, śniadanie stanowią już i tak duże obciążenie dla kręgosłupa ucznia, dlatego warto szukać tornistrów oznaczonych jako lekkie, przy których producent podaje konkretną wagę. Pod względem ciężaru tornistry wypadają zwykle niekorzystnie w porównaniu z plecakami, jednak na szczęście coraz więcej producentów dba o połączenie ergonomii tornistra z jak najniższą wagą. Najlżejszy tornister waży około 900 g.
Bezpieczeństwo na drodze
Jeśli wiemy, że dziecko będzie pokonywało pieszo drogę do szkoły i domu, koniecznie trzeba sprawdzić, czy tornister jest zaopatrzony w elementy odblaskowe. Coraz więcej tornistrów posiada je na kieszeni przedniej i kieszeniach bocznych oraz na szelkach, co zapewnia widoczność i bezpieczeństwo dziecka po zapadnięciu zmroku.
Materiał
Nie można również pomijać materiału, z którego wykonany jest tornister. W opisach tornistrów szukajmy więc modeli wykonanych z impregnowanego materiału odpornego na deszcz oraz z materiału, który przepuszcza powietrze. Niektóre modele wykonane są dodatkowo z materiału fluorescencyjnego, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka na drodze.
Pozostaje jeszcze rozważyć kwestię czy plecak dla dziecka uważamy za rzecz, którą bez problemu zmienimy za rok, czy może jednak jego zakup uważamy za inwestycję na przynajmniej kilka najbliższych lat. W drugim przypadku warto zastanowić się, czy chcemy inwestować w bardzo dobry – ale jednocześnie odpowiednio drogi – tornister, który posłuży maksymalnie dwa, trzy pierwsze lata szkoły podstawowej. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i zdrowiu dziecka, to zakup tornistra wiążę się z dużym jednorazowym wydatkiem. Pojawia się więc pytanie – a może jednak kupić plecak?
Plecak dla pierwszoklasisty
Podczas zakupów wyprawki do szkoły miejmy na uwadze fakt, że dzieci różnią się między sobą sylwetką i budową ciała, więc standardowe tornistry mogą się okazać zwyczajnie za duże. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak poszukać alternatywy właśnie wśród plecaków.
W ofertach sklepów ze szkolnym asortymentem znajdziemy oczywiście plecaki przystosowane również dla młodszych dzieci, które posłużą dobrych kilka lat szkoły podstawowej. Alternatywą dla tornistrów są plecaki z profilowanymi, usztywnianymi plecami, większą liczbą komór (np. plecaki 3 komorowe), miękkimi szelkami z możliwością regulacji. Waga takich najlżejszych plecaków wynosi ok. 650 g. W porównaniu z najlżejszym tornistrem, który waży około 900 g, różnica może nie wydawać się znacząca. Jednak kiedy dodamy wagę wszystkich rzeczy, które będą musiały się znaleźć w plecaku każdego dnia, warto wybierać jak najlżejsze modele.
Najnowsze modele plecaków mają funkcję świecenia LED, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka na drodze po zmierzchu i w niesprzyjających warunkach pogodowych, a jednocześnie sprawia ogrom radości. Bateria w naładowanych plecakach zapewnia do 4 godzin ciągłego świecenia i zapewnia widoczność z odległości 1,2 kilometra. System LED dodatkowo umożliwia dziecku wybór 23 programów świecenia.
Na koniec najważniejsze – na pewno dla dziecka – wygląd plecaka. Możemy znaleźć tornister lub plecak spełniający nasze wszystkie najbardziej surowe kryteria, ale okaże się, że jego wygląd zupełnie odbiega od szkolnych marzeń pierwszoklasisty. Co wtedy? W podejmowaniu decyzji koniecznie uwzględnijcie zdanie głównego zainteresowanego i wybierzcie taki model, który będzie cieszył dziecko, a jednocześnie spełni wasze wymagania. Jakby nie patrzeć, to nie my dorośli będziemy chodzić z wybranym plecakiem każdego dnia do szkoły przez minimum najbliższy rok.