Artykuły / inspiracje
Najciekawsze zapowiedzi na 2020 rok
Spokojnie możemy uznać, że rok 2020 rozpoczął się już na dobre. Pierwszy miesiąc za nami, na naszych półkach pojawiły się pierwsze nowości, a na stronach wydawnictw – pierwsze zapowiedzi! I o tym właśnie w dzisiejszym artykule. Co szykują dla nas wydawcy w 2020 roku? Zobaczycie tu wielkie nazwiska światowej literatury, debiutantów na rynku wydawniczym, kontynuacje znanych serii i ulubionych polskich twórców. Niektóre książki, o których piszę, ukażą się już niebawem, na inne będziemy musieli niestety poczekać jeszcze kilka miesięcy. Ale myślę, że warto! Sprawdźcie sami!
Marlon James, Czarny lampart, czerwony wilk, wyd. Czarna Owca
Od kilku lat Marlon James pozostaje jednym z moich ulubionych autorów. Najpierw zachwyciła mnie uhonorowana Nagrodą Bookera i American Book Award Krótka historia siedmiu zabójstw, a później poruszająca Księga nocnych kobiet poświęcona problemom dyskryminacji rasowej i historii niewolnictwa na Jamajce. W najnowszej książce otwierającej cykl The Dark Star Trilogy James sięga do afrykańskiej mitologii i historii, by stworzyć powieść fantasy, od której, jak mówią zagraniczni recenzenci, nie sposób się oderwać. Znając prozę tego autora, jestem w stanie w to uwierzyć! Już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po tę powieść!
Książka Przemka Staronia, Nauczyciela Roku 2018, wyd. Agora
Kolejne tomy w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, Wydawnictwo Poznańskie
Dużo dobrego przygotowuje dla nas jak co roku Wydawnictwo Poznańskie. Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich przyjęła się bardzo dobrze, o czym pisałem już w podsumowaniu roku 2019. Wydawnictwo nie zwalnia zatem tempa – na razie na rok 2020 zapowiedziało trzy kolejne powieści z tej serii. "Oczy z Rigela" Roya Jacobsena to zwieńczenie trylogii z Barrøy, świetnej serii, której akcja toczy się na małej, odciętej od świata wyspie. Ten skrawek ziemi jest całym światem dla pewnej rodziny, która jednak skrywa wiele tajemnic z przeszłości… z niecierpliwością czekam na finał ich historii. " Życie Sus" Jonasta Bengtssona to z kolei poruszająca opowieść rodzinna, która dotyka takich tematów jak zaufanie, zdrada, wybaczenie. Mocna, aktualna i skłaniająca do refleksji. W końcu "Poparzone dziecko" Stiga Dagermana – o tej książce na razie wiadomo najmniej, poza tym, że opowiada o mężczyźnie, który zakochuje się w nowej, młodej żonie swojego ojca. Czy to wykorzystanie dość klasycznego motywu w nowej odsłonie się powiedzie? Zobaczymy. Z ciekawością będę się przypatrywać kolejnym powieściom z tej serii.
Margaret Atwood, Testamenty, wyd. Wielka Litera
"Opowieść podręcznej", powieść najwyższej próby, która poruszyła cały świat, to chyba najsłynniejsze obecnie dzieło Atwood. Na jej podstawie powstał serial, cieszący się ogromną oglądalnością. Autorka wykreowała przerażający świat Republiki Gilead, w którym Podręczne, kobiety, nie mają żadnych praw. Przez wiele lat Atwood odmawiała napisania kontynuacji, ale w końcu postanowiła ulec. Dlaczego? „Zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać”, powiedziała w dniu premiery książki. Wygląda na to, że decyzja o napisaniu Testamentów była słuszna, bo powieść z miejsca stała się bestsellerem, a Autorka otrzymała za nią Nagrodę Bookera.
Salman Rushdie, Quichotte, DW REBIS
Chociaż w 2019 Nagrodę Bookera dostała wspomniana Margaret Atwood, w finale znalazła się również najnowsza powieść Salmana Rushdiego, czyli "Quichotte", która również będzie miała polską premierę w nadchodzących miesiącach. Rushdie to kolejny z autorów, których twórczość podziwiam od lat, to nazwisko jest dla mnie wyznacznikiem wybitnej prozy. Mam nadzieję, że nie inaczej będzie w przypadku najnowszej powieści, inspirowanej oczywiście klasyczną historią Cervantesa. Wiem, że twórca "Szatańskich wersetów", "Złotego domu Goldenów" i "Czarodziejki z Florencji" umie zahipnotyzować mnie swoimi historiami na długie wieczory, więc spodziewam się wspaniałej literackiej uczty!
Jozef Karika, Ciemność, wyd. Stara Szkoła
Może dla odmiany czas na horror? Stara Szkoła nie zawodzi i z początkiem nowego roku przyniosła kolejną książkę Jozefa Kariki, słowackiego twórcy horrorów, których klimat niezmiennie wywołuje u mnie ciarki na plecach. Strach opowiadał o tajemnicy z przeszłości skrytej w mrocznym lesie, Szczelina zaś o ludziach znikających bez śladu w górach. W "Ciemności" Autor kontynuuje motyw przewodni z poprzednich dwóch powieści i wysyła swojego bohatera na Boże Narodzenie do górskiej chaty na odludziu. Co go tam czeka? Możemy się tylko domyślać… Horrory Kariki trzymają w napięciu, przyspieszają bicie serca i są przerażająco wiarygodne. Gwarantuję, że jego historie przypomną Wam się, gdy następnym razem wybierzecie się na wycieczkę do lasu…
Lars Saabye Christensen, Ślady miasta, Wydawnictwo Literackie
Christensen to kolejny w moim zestawieniu autor, którego nazwisko gwarantuje świetną historię, piękny, literacki język i poruszającą opowieść. "Ślady miasta", jego najnowsza powieść, ma być prozą bardzo osobistą, której świat pochłonie czytelnika i nie będzie chciał go wypuścić, a ponieważ Christensen jest mistrzem tworzenia światów, myślę, że tak właśnie będzie! Dodatkowym smaczkiem powieści będzie zapewne miejsce akcji – powojenne Oslo – i fantastyczny przekład autorstwa Iwony Zimnickiej. Zaintrygowani? Ja bardzo!
Nowy zbiór felietonów Doroty Masłowskiej
Czas na chwilę wrócić na rodzimy rynek – ostatnio na swoim profilu na Facebooku Dorota Masłowska poinformowała, że przesłała do wydawcy maszynopis drugiej części zbioru felietonów "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu". Bardzo się ucieszyłem, bo ja, dość nietypowo, zaczynałem przygodę z twórczością Masłowskiej właśnie od tej pozycji i byłem bardzo z tej lektury zadowolony! Pisarka analizuje w krótkich tekstach różne zjawiska kultury i popkultury, recenzuje filmy, seriale i książki, mówi o polityce i problemach społecznych, a to wszystko charakterystycznym dla niej ciętym, ironicznym językiem. W oczekiwaniu na najnowszą książkę serdecznie polecam Wam poprzednią!
Madeleine Thien, Psy za płotem, Wydawnictwo Literackie
Po ponad dwóch latach od premiery Nie mówcie, że nie mamy niczego, w Polsce ukaże się kolejna powieść Madeleine Thien, uznanej kanadyjskiej pisarki. Poprzednia zachwyciła mnie i poruszyła, gdyż wątkiem przewodnim było życie w komunistycznych Chinach, a punktem kulminacyjnym – pogrom na Placu Tiananmen. Temat nowej powieści jest mi nawet lepiej znany i bliższy, gdyż problematyka będzie dotyczyć Kambodży pod rządami Czerwonych Khmerów, a historię opowiada kobieta, która dzieciństwo spędziła właśnie tam, właśnie wtedy. Czuję, że to będzie niezwykła podróż w czasie, przerażająco smutna, ale też niezwykle ważna powieść.
Jesmyn Ward, Zbieranie kości, Wydawnictwo Poznańskie
Jesmyn Ward była bez wątpienia jednym z wielkich odkryć ubiegłego roku – "Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie" narobiła na polskim rynku dużo szumu i to całkowicie zasłużenie. Niby powieści o amerykańskim Południu było wiele, ale ta jest wyjątkowa! W tym roku w Polsce pojawi się kolejna książka tej autorki o równie intrygującym tytule, czyli "Zbieranie kości". Tym razem będziemy przyglądać się codzienności życia w małym miasteczku w stanie Missisipi w obliczu nadchodzącej katastrofy – szalejącego huraganu Katrina. Tą powieścią Ward podbiła serca czytelników i krytyków na świecie, czy teraz uda jej się to w Polsce? Podejrzewam, że tak!
Tak oto prezentują się wybrane przeze mnie tegoroczne premiery! Prawda, że intrygujące? Oczywiście na stronach wydawnictw znajdziecie ich dużo, dużo więcej, a powyższy wybór jest bardzo subiektywny i niestety z konieczności okrojony. A poza tym zapowiedzi zapowiedziami, ale dobrze wiemy, że w nadchodzących miesiącach wydawcy wyciągną z rękawów niejednego asa. Mam nadzieję, że w 2020 roku czekają na nas same literackie pyszności we wszystkich gatunkach, czego Wam i sobie życzę!
Jerzy BandelKto czyta, żyje podwójnie