Artykuły / inspiracje


Subiektywny poradnik prezentowy – co kupić bliskim pod choinkę?


Nadszedł grudzień, a wraz z nim gorączkowe poszukiwania prezentów idealnych. Wiadomo, że dla czytelnika najlepszy podarunek to książka – tylko która?! Na Facebooku padają pytania: „Co kupić synowi, żeby zaczął czytać?”, „Moja babcia lubi dobre powieści obyczajowe, co jej podsunąć?” lub „Szukam prezentu dla taty, interesuje się historią, nie mam już pomysłów, pomocy!”. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie takie pytania, ale postaram się podsunąć kilka podpowiedzi, które – mam nadzieję – rozwiążą choć część dylematów związanych z prezentami. Oto subiektywna lista książek z różnych gatunków, które idealnie nadadzą się na prezent!

 

Edward Brooke-Hitching Biblioteka szaleńca

Zawsze powtarzam, że fajnie jest, jeśli prezent ma nie tylko ciekawą treść, ale też piękną oprawę, w końcu Święta to wyjątkowa okazja. Biblioteka szaleńca Edwarda Brooke-Hitchinga nie tylko spełnia oba te warunki, ale będzie też idealnym prezentem dla każdego „książkoholika” niezależnie od tego, jakie gatunki lubi czytać. Autor znany m.in. z Atlasu lądów niebyłych i Atlasu nieba w swojej nowej książce podróżuje przez historię literatury i przywołuje najbardziej niezwykłe książki wszech czasów czy też, jak głosi podtytuł, największe kurioza wydawnicze. Księgi spisane krwią lub oprawione w ludzką skórę, spisane w Antarktyce lub większe od człowieka, zaginione dzieła Shakespeare’a, to wszystko i wiele więcej znajdziemy w tej niezwykłej bibliotece. Całość uzupełnia mnóstwo ilustracji i piękna twarda oprawa. Obdarowany na pewno będzie szczęśliwy z takiego prezentu!


 

Rebecca Makkai Wierzyliśmy jak nikt

Największe wyzwanie stanowi chyba wybranie dobrej książki dla miłośnika literatury pięknej – to taka obszerna kategoria! W tym roku ukazało się wiele książek, które powinienem tu opisać – m.in. Cywilizacje Laurenta Bineta, Ballada o lutniku Wiktora Paskowa czy Leksykon światła i mroku Simona Strangera. Ostatecznie zdecydowałem się jednak na Wierzyliśmy jak nikt Rebecki Makkai, bo to monumentalna powieść, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Historia dzieje się na dwóch planach czasowych, w latach 80. XX wieku w Chicago i w Paryżu w roku 2015. To wzruszająca, dająca do myślenia opowieść o miłości, odchodzeniu, bolesnych wspomnieniach i rozliczeniach z przeszłością. To też poruszający opis epidemii AIDS, która zabrała z tego świata wielu wspaniałych ludzi i artystów, i która, tak naprawdę, trwa do dzisiaj… Bardzo polecam tę powieść wszystkim miłośnikom dobrej literatury – nic dziwnego, że zdobyła tytuł książki roku magazynu „Książki” i wiele innych nagród literackich, bo zachwyca i będzie zachwycać nas jeszcze długo, jestem tego pewien!




J. Lopez, N. Aubin i V. Bernard II wojna światowa. Infografiki

No to co podarować wspomnianemu we wstępie tacie, który interesuje się historią, ale czytał już wszystko? No cóż, na pewno nie czytał – a właściwie nie oglądał! – infografik wydanych niedawno przez Dom Wydawniczy REBIS! To absolutnie wyjątkowa książka-album, która w formie graficznej przedstawia historię i dane dotyczące drugiej wojny światowej. Zawiera olbrzymią ilość wiedzy i informacji przedstawionych w postaci wykresów, tabel, pomysłowych rysunków i map, które nie tylko ułatwiają naukę, ale też systematyzują wiedzę i świetnie pozwalają wyobrazić sobie skalę różnych zjawisk. Nawet dla osób, które mają w domu całą biblioteczkę na temat drugiej wojny światowej i wszystkie bitwy znają na pamięć, Infografiki będą dużą pomocą i ułatwieniem, a licealistom i studentom świetnie posłużą w przygotowaniach do egzaminów. Ja sam oglądałem je z zafascynowaniem, bo nikt nigdy nie przedstawił mi historii w tak czytelnej formie! Polecam serdecznie!


 

 

Chris Niedenthal Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił


Jeśli chodzi o biografie, w tym roku również nie mamy na co narzekać, znajdzie się coś dla każdego. Ja jednak polecę wznowienie tekstów jednego z moich ulubionych polskich fotografów, Chrisa Niedenthala. Zawód fotograf został w tym roku uzupełniony o nowe rozdziały – łącznie to ponad sto krótkich esejów Niedenthala opatrzonych jego zdjęciami. Autor od kilkudziesięciu lat dokumentuje polskie życie polityczne i społeczne, a z jego wspomnień i zapisków możemy poznać kulisy powstawania zdjęć, wśród których są też słynne ujęcia znane na całym świecie. Najnowsze rozdziały obejmują również wydarzenia z tego roku, z ostatnich kilku miesięcy, więc dla osób interesujących się sprawami społecznymi i fotografią będzie to wymarzony, piękny prezent.




 

Jenny Jägerfeld Comedy queen

Czas na propozycję dla młodszych czytelników. Wśród wielu różnych książek, które ukazały się w tym roku, dla mnie na pierwszy plan wysuwa się propozycja od Wydawnictwa Stara Szkoła, czyli Comedy queen! Bohaterką tej szwedzkiej powieści jest dwunastoletnia Sasha, której mama niedawno popełniła samobójstwo. Dziewczynka próbuje jakoś poradzić sobie z żałobą na swój dziecięcy sposób i wymyśla zasady, według których powinna żyć, by nigdy nie zachorować na depresję jak mama. Planuje też zostać królową stand-upu, by rozśmieszać siebie i bliskich. Autorka fantastycznie udźwignęła ten bardzo trudny temat i stworzyła historię niezwykle wzruszającą, a jednocześnie momentami zabawną, która może posłużyć jako doskonały punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat żałoby, odchodzenia i innych trudnych tematów. Jeżeli macie w rodzinie dzieci lub sami jesteście rodzicami, koniecznie podsuńcie młodym Comedy queen – będą na pewno zadowoleni!


 

Album Zdobywcy. Ludzie, szczyty, wyprawy

Nie mógłbym zapomnieć o miłośnikach gór i górskich wspinaczek, do których sam przecież należę! O nich zadbało Wydawnictwo Burda, wydając piękny album Zdobywcy, który opowiada historię nie tyle samego alpinizmu i himalaizmu, ile fascynacji górami ogólnie. Poznajemy ludzi gór od czasów starożytnych do współczesności, przyglądamy się ważnym szczytom i wydarzeniom, które odmieniły bieg historii himalaizmu. W albumie znalazło się ponad sto biogramów podróżników i wspinaczy, również tych mniej znanych, a także wiele ciekawostek związanych z postrzeganiem gór w sztuce i różnych religiach, ewolucją sprzętu wspinaczkowego czy odkryciami geograficznymi. Dodatkowo zachwyca wydanie – setki zdjęć, rysunków, map i archiwalnych dokumentów znacznie wzbogacają lekturę. Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa w biblioteczce fascynatów gór i wymarzony prezent!
 

 

David Attenborough Przygody młodego przyrodnika, tom I i II

 


Od literatury górskiej niedaleko do książek podróżniczych, spośród których wiele osób na pewno zainteresuje i uszczęśliwi komplet wspomnień słynnego przyrodnika Davida Attenborough. Niedawno tom I, czyli Przygody młodego przyrodnika, uzupełniła kolejna część pod tytułem Podróże na drugi kraniec świata. Obie opowiadają o niezwykłych wyprawach autora po świecie w poszukiwaniu rzadkich gatunków zwierząt, o jego odkryciach, o trudach kręcenia filmów przyrodniczych w tamtych czasach. Ponieważ Attenborough jest też znanym obrońcą przyrody, w książkach znajdziemy refleksje na temat przekształcania środowiska naturalnego i zmian, jakie w ciągu kilkudziesięciu lat (które minęły od czasów jego pierwszych podróży) zaszły w środowisku. To piękne i mądre książki dla tych, którym dobro Ziemi i jej naturalnych ekosystemów leży na sercu.  


 

Katarzyna Bonda i Bogdan Lach Motyw ukryty

Nie zapomniałem oczywiście o tych, którzy lubią mrożące krew w żyłach historie kryminalne! Tym razem zachęcam do sięgnięcia po literaturę faktu, która jednak czyta się jak najlepszą powieść. Po kilku latach Katarzyna Bonda i Bogdan Lach ponownie połączyli siły i opublikowali Motyw ukryty, historie najciekawszych śledztw, w których Bogdan Lach uczestniczył jako profiler. Duża dawka wiedzy psychologicznej Lacha i świetne pióro Bondy zaowocowały wciągającą książką, od której trudno się oderwać – szokującą tym bardziej, że wszystko, co zostało w niej opisane, wydarzyło się naprawdę… Jeśli jednak mimo wszystko wolicie fikcję literacką, przypominam też o niedawno opublikowanej powieści Bondy pod tytułem Miłość czyni dobrym – to był naprawdę udany rok dla tej autorki…




Album Admirałowie wyobraźni

Bardzo lubię dostawać (i dawać innym) na Święta piękne albumy, więc polecę jeszcze jeden, który spokojnie zastąpi dwie lub trzy powieści, a może nawet ucieszy jeszcze bardziej! Na grudzień zapowiedziane jest wydanie albumu Admirałowie wyobraźni – leksykonu, który obejmuje 230 polskich rysowników i ilustratorów książek dla dzieci. Bardziej i mniej znani autorzy, ponad 900 ilustracji, przepiękne wydanie – ta książka zachwyci zarówno starszych, pamiętających z dzieciństwa rysunki Szancera czy Wilkonia, jak i młodszych, którzy na pewno godzinami będą się przyglądać ilustracjom stworzonym do ich ulubionych bajek. Sam nie mogę się doczekać, kiedy album wpadnie w moje ręce i będę mógł spokojnie się nim nacieszyć – Admirałowie wyobraźni uzupełnią biblioteczkę każdej „okładkowej sroki”, czytelnika, który zwraca uwagę na jakość wydania i ilustracje.

 

Elżbieta Cherezińska Odrodzone królestwo

Na koniec nie mogło tu oczywiście zabraknąć Elżbiety Cherezińskiej i jej cyklu piastowskiego, który dopiero co (po kilku latach pracy!) zakończyła piątym, ostatnim tomem Odrodzone królestwo. Książki tej autorki będą idealnym prezentem dla wielu czytelników. Niezależnie od tego, czy lubicie historię, polską literaturę czy po prostu wciągające opowieści, z pewnością przepadniecie w tym cyklu o polskich piastach, rozbiciu dzielnicowym i ponownym zjednoczeniu naszego kraju. Intrygi, zdrady, romanse, bitwy i wojny, barwni bohaterowie, ciekawostki historyczne, wszystko to rozpisane na wielogłosową opowieść na kilku tysiącach stron zajmie każdego w długie zimowe wieczory. Teraz, gdy cykl jest już kompletny, to idealna okazja, by sprezentować go bliskim pod choinkę – jeden tom lub… wszystkie naraz! Polecam zawsze, każdemu i na każdą okazję!




Jerzy Bandel
Bookalog.pl/Kto czyta, żyje podwójnie