Artykuły / inspiracje


Jaki piórnik wybrać dla pierwszoklasisty?


Saszetki, kosmetyczki, tuby, z wyposażeniem, bez wyposażenia.

Oferta piórników jest tak bogata, że, kiedy wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień w szkole i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że najwyższa pora zadbać o wyprawkę szkolną naszego dziecka, zwyczajnie nie wiemy na co się zdecydować. Mówi się, że optymalne w wyborze są trzy opcje. Ale co zrobić, kiedy tych opcji są dosłownie setki? Z myślą o dzieciach, które w tym roku zaczną swoją przygodę ze szkołą, i rodzicach, którzy szykują swoje pociechy do 1. klasy, przygotowaliśmy krótki przegląd piórników.

Piórniki jedno, dwu - i trzykomorowe z wyposażeniem

Piórniki z wyposażeniem wydają się bardzo wygodnym wyborem – nie dość że kupujemy piórnik, nierzadko z kolorowym, atrakcyjnym dla dziecka motywem, to nie musimy się już martwić o dokupowanie kredek, flamastrów, temperówki, gumki do ścierania, ołówka czy linijki. Cena takich piórników w porównaniu do zwykłych piórników typu saszetki, tuby, kosmetyczki jest zdecydowanie wyższa – jednak w tym wypadku cena piórnika obejmuje również całe wyposażenie, które - kupowane osobno – może znacznie przewyższyć cenę piórnika z gotowym wyposażeniem. Po co więc przepłacać?

Jednak jeśli już zdecydujemy się na taki zakup, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania piórnika – szczególnie ważne jest sprawdzenie działania zamka błyskawicznego (dziecko powinno móc bez problemu samodzielnie otworzyć piórnik i mieć dostęp do jego zawartości w każdej chwili podczas szkolnych zajęć) oraz sposobu wszycia gumek zabezpieczających wyposażenie (solidnie wszyte gumki zapobiegną wypadaniu i gubieniu wyposażenia z niedomkniętego piórnika). Ważną kwestią pozostaje również przyjrzenie się jakości dołączonego wyposażenia. Trudno oczywiście zakładać, że będziemy mogli wypróbować np. działanie temperówki czy sprawdzić tusz we flamastrach albo łamliwość kredek. Jedynym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup piórnika z wyposażeniem dobrej marki, np. Herlitz, Strigo, St. Majewski, Benjamin, Milan. Wyższa cena w tym wypadku idzie w parze z bardzo dobrą jakością, a my mamy pewność, że nasza pociecha jest perfekcyjnie przygotowana do rozpoczęcia roku szkolnego.

                                          

Zalety:

- liczne kieszonki na drobiazgi,

- wszyte gumki pozwalają zachować porządek w piórniku (małe wyzwanie dla dziecięcej samodyscypliny),

- dziecko bez problemu odnajduje w takim piórniku potrzebne przybory szkolne (zaoszczędzamy dziecku niepotrzebnego stresu związanego z nerwowym przeszukiwaniem zawartości piórnika, kiedy nauczyciel prosi o wyjęcie konkretnych przyborów),

- gotowe wyposażenie piórnika zaoszczędza nam czasu (i pieniędzy!) związanego z koniecznością udania się na kolejne zakupy (nie musimy martwić się o dokupowanie potrzebnych dziecku przyborów szkolnych),

- modele piórników są często – w ramach jednego producenta - dopasowane motywem graficznym do tornistrów (atrakcyjny dla zestaw tornister i piórnik).


Wady:

- znacznie wyższa cena w porównaniu do innych rodzajów piórników,

- ograniczona możliwość wyposażenia piórnika (np. kiedy dziecko chciałoby mieć w piórniku więcej kolorów kredek czy flamastrów),

- dosyć duży format piórnika i jego waga (piórnik zajmuje bardzo dużo miejsca w plecaku),

- często słaba jakość wykonania dołączonego wyposażenia (ekonomia czasami wcale nie idzie w parze z jakością...)


Piórniki jedno – i dwukomorowe bez wyposażenia


Piórniki komorowe bez wyposażenia posiadają wszystkie zalety powyżej opisanych piórników, oprócz jednej – kupując taki rodzaj piórnika, należy pamiętać o dodatkowych wydatkach na przybory szkolne. Jednak każda wada okazać się też zaletą. Kompletowanie szkolnej wyprawki – wybór gumek do ścierania (np. gumki w kształcie flamingów, lwów, misiów panda), ołówków, pisaków czy kredek – może być wspaniałą zabawą dla przyszłego Pierwszoklasisty i jego Rodziców. Oferta przyborów szkolnych jest naprawdę bogata i każdy może skompletować swoją wyjątkową szkolną wyprawkę dopasowaną do własnych preferencji i potrzeb (oczywiści cały czas w obrębie szkolnych wymagań wyposażenia piórnika).

                            

Piórniki typu tuby, saszetki, kosmetyczki
Jedno-, dwu- czy czasami nawet trzypoziomowe piórniki nie mają oczywiście samych zwolenników – mimo swoich niezaprzeczalnych zalet. Jeśli bardzo rozbudowany, ciężki piórnik nie wydaje się nam dobrym pomysłem dla naszego „Pierwszaka”, warto zapoznać się z ofertą bardziej poręcznych piórników typu tuby, saszetki, kosmetyczki, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla piórników komorowych. Coraz więcej tego rodzaju piórników posiada w środku kilka przegródek, dzięki czemu można posegregować jego zawartość. Piórnik – jamnik nie musi dłużej kojarzyć się z chaosem i jedną „czeluścią”, w której lądują pomieszane wszystkie kredki razem z flamastrami, gumką, temperówką…

             

                     

 

                     

Zalety:

- lekki, poręczny, nie zajmuje dużo miejsca w szkolnym plecaku,

- umożliwia samodzielne skompletowanie potrzebnych przyborów (ilość kredek czy flamastrów można dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka),

- po zakończeniu używania przyborów szkolnych można je szybko i łatwo schować z powrotem do piórnika (dziecko nie denerwuje się koniecznością chowania każdej osobnej kredki czy flamastra do poszczególnych przegródek i gumek)


Wady:

- brak wyposażenia – dodatkowe wydatki na uzupełnienie piórnika we wszystkie potrzebne przybory szkolne mogą znacznie podnieść koszty zakupu tej części wyprawki szkolnej,

- duży bałagan w środku piórnika (przybory szkolne bardzo łatwo mogą się zniszczyć oraz zgubić),

- w przypadku niezbyt częstego dbania o porządek w piórniku, przy następnym jego używaniu dziecku może być bardzo trudno znaleźć potrzebny przyrząd, kolor kredki, temperówkę czy gumkę (dodatkowy stres w trakcie zajęć).
 

Teoria vs praktyka


Każdy rodzaj piórnika ma swoje zalety i wady. Są one jednak bardzo względną sprawą… To, co dla niektórych Rodziców, może być zaletą, dla Dzieci może być wadą – np. dorośli chcieliby, żeby ich pociecha dbała o porządek w piórniku i mogą bardziej przychylać się do zakupu piórnika komorowego, natomiast dzieciom niezwykle męczące może wydawać się chowanie wszystkich przyborów do właściwych komór oraz przegródek i wolą po prostu wrzucać wszystkie kredki i flamastry do środka saszetki, kiedy tylko usłyszą dźwięk dzwonka ogłaszającego upragnioną przerwę. Tak jak pisaliśmy już wyżej, dla niektórych zaletą jest gotowe wyposażenie piórnika, podczas gdy inni wolą wyposażenie piórnika dobrać samodzielnie i zadbać o bardzo dobrą jakość pierwszych przyborów szkolnych.

Podczas kompletowania wyprawki dla naszego małego pierwszoklasisty warto pamiętać, że kupujemy pierwszy piórnik – warto więc zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze – cena, jakość wykonania, jakość przyborów, estetyka, waga i wielkość czy może jeszcze inne cechy. W podejmowaniu tej wcale niełatwej decyzji polecamy jednak skonsultować się zawsze z Waszym dzieckiem – w końcu to ono będzie jego właścicielem i oprócz wiadomych, praktycznych funkcji przechowywania przyborów szkolnych piórnik przede wszystkim powinien podobać się dziecku.