Na ziemi niczyjej
Brzezińska Anna, Wiśniewski Grzegorz
Na ziemi niczyjej
Brzezińska Anna, Wiśniewski Grzegorz
- Wydawnictwo: Runa
- Rok wydania: 2015
- ISBN: 9788389595430
- Ilość stron: 528
- Format: 12.5x19.5cm
- Oprawa: Miękka
Niedostępna
Opis: Na ziemi niczyjej - Brzezińska Anna, Wiśniewski Grzegorz
Ziemia niczyja. Wąski pas ziemi pomiędzy liniami wrogich okopów. Kilkasetkilkadziesiąt metrów zrytych setkami pocisków i poszatkowanych zasiekami drutów kolczastych oraz resztkami umocnień.
Na ziemi niczyjej nie obowiązują żadne prawa. Kiedy milknie artyleria, słychać jedynie brzęk pustych puszek, w których buszują szczury, i głosy rannych. Ale niewielu śpieszy im na ratunek. Bo tutaj na łów wyruszają snajperzy i zwiadowcy, gotowi poderżnąć ci gardło za konserwę z wołowiną, a także inne bestie te nienazwane i prastare. Jak przed wiekami, przybywają zwabione zapachem krwi.
I właśnie tu, na terytorium poza wszelką kontrolą, w świecie zawieszonym pomiędzy mrokiem i cieniem, muszą przetrwać oni. Żołnierze.
Na wpół ślepy Rylan wyrusza na poszukiwanie swego jedynego syna, który został uznany za zaginionego dwa tygodnie po swoich osiemnastych urodzinach, kiedy prowadził żołnierzy do natarcia w bitwie pod Loos.
Johann, weteran wojny pozycyjnej, nie potrafi uciszyć głosów rozbrzmiewających w jego umyśle lekarze tłumaczą je szokiem bitewnym, pamiątką po nawale ogniowej spod Autry we Francji, ale on nieustannie słyszy śpiew, który przyzywa go w otchłań.
W trakcie ofensywy pod Passchendaele batalion brytyjskich żołnierzy, odcięty w wyludnionym beginażu, usiłuje się wyrwać z okrążenia i rozwikłać tajemnicę wymordowanych mniszek, po których zostały jedynie resztki zwęglonych gobelinów w podziemiach kościoła.
Bo na ziemi niczyjej niczego nie możesz być pewien.
No, może z wyjątkiem własnej śmierci.
Nie potrafię zdecydować, która z opowieści zawartych w książce przestraszyła mnie bardziej Ziemia niczyja mroczny, rasowy horror barwy błota Naturalistyczny Śpiew nad otchłanią pachnący morzem, krwią i prochem A może jednak niepokojąca, oniryczna Chwała ogrodów przedstawiająca dramat tych, którzy w domach truchleli, czekając na wieści o walczących bliskich
Na ziemi niczyjej to trzy różne spojrzenia na wojnę, razem stanowiące mozaikę lęku, bólu i strachu. Mozaikę dodajmy wyklejoną prawdziwie po mistrzowsku. Czytać tę książkę to jak patrzeć w oczy tych, którym udało się wrócić. To jak słuchać ich opowieści...
Jakub Ćwiek
Chwała ogrodów walczy u mnie w rankingu ze Śpiewem nad otchłanią o na razie pierwsze miejsce w cyklu. Gdyby ją trochę rozbudować o elementy biograficzne i historyczne, nazwać postaci autentycznymi nazwiskami i wydać oddzielnie, poza serią i nie pod etykietką fantastyki to mogłaby być książka dla bardzo szerokiego spektrum czytelników i zauważona dla walorów czysto literackich. Dokładnie takie rzeczy chodzą na rynku anglojęzycznym jako mainstream (tzn. nie pop i nie awangarda literacka), sprzedawane w setkach tysięcy egzemplarzy.
Jacek Dukaj
Ta książka wciąga jak mokre piaski, nie daje gałęzi, by się jej chwycić, i dobrze. Fantaści znajdą tutaj fabuły, jakich próżno szukać gdzie indziej, wielbiciele militariów wojnę odmalowaną we wszystkich kolorach, a jak podrapać, ujawni się masa emocji, delikatnych, gwałtownych, różnych gwarantujących jednak, że nikt po lekturze tych tekstów nie powinien poczuć się oszukany.
Łukasz Orbitowski
Szczegóły: Na ziemi niczyjej - Brzezińska Anna, Wiśniewski Grzegorz
Tytuł: Na ziemi niczyjej
Autor: Brzezińska Anna, Wiśniewski Grzegorz
Wydawnictwo: Runa
ISBN: 9788389595430
Języki: polski
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 528
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.467 kg