Dziwne jest serce kobiece... T. 3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa

Książka

Dziwne jest serce kobiece... T. 3.
Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa

  • Wydawnictwo: Czytelnik
  • Rok wydania: 2023
  • ISBN: 9788307035505
  • Ilość stron: 736
  • Format: 16x23
  • Oprawa: okładka miękka
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 86,00 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 86,00 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Dziwne jest serce kobiece... T. 3. - Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków

Dziwne jest serce kobiece… tom 3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa Zofii z Odrowąż - Pieniążków Skąpskiej kończy niezwykłą sagę rodzinną spisywaną przez sześćdziesiąt – lat. Autorka, w powojennej sytuacji politycznej kraju, podejmuje z mężem raz jeszcze wyzwanie pracy zawodowej, tym razem w Ząbkowicach Śląskich. Owdowiała ostatnie dziesięć lat życia spędza w Krakowie. Bohaterami, jak w całej trylogii, są prawdziwe osoby, a tłem autentyczne wydarzenia.



Teatr Polskiego Radia zrealizował dwa słuchowiska na kanwie poprzednich tomów. Niecierpliwie i z nadzieją czekałem na ostatni tom wspomnień. Nie zawiodłem się. Pisarstwo narracyjne, obserwacyjne i emocjonalne to walory tej niewymyślonej sagi rodzinnej. Dla współczesnego czytelnika plusem winna być autentyczność i obiektywizm zapisów z pierwszych lat powojennych, niezafałszowanych dyktowaną dziś interpretacją tamtego okresu. Autorka nie jest apologetką nowych czasów, ale rozumie, że innych nie może być i nie będzie. Trzeba żyć, pracować i dbać o właściwe ukształtowanie postaw wnuków.

 - Józef Hen



Można by nazywać ten tom „Kres ziemiaństwa”, ale dla autorki emocjonalnie i duchowo kresem nie jest. Pomimo świadomości tego, co niosą przemiany lat 1944/1945 i mimo podeszłego już wieku, imperatyw pracy na rzecz ziemi nie gaśnie w sercach jej i męża. Prowadzą zakład ogrodniczy na ziemiach zachodnich. Starają się przekazać wnukom wszystkie wartości, które były dla nich tak ważne w czasie zaborów i odrodzonej II Rzeczpospolitej. Wspomnienia opisane w dobrym literackim stylu – warto je zekranizować.

 

 - Wiesław Myśliwski



Wspomnienia Zofii Skąpskiej to samo życie. Pracowite, radosne, naturalne, niewolne od kłopotów, czasami nieoszczędzające autorce osobistych tragedii, nie licząc narodowych. Tom trzeci równie ciekawy. Poza okresem w Ząbkowicach, a więc czasem niedostatku i konfrontowania się z nieustanną polityczną opresją, to rekapitulacja tego życia. To namysł nad starością, przemijaniem, odchodzeniem własnym i najbliższych. Pani Zofia, wyzwolona już z obowiązków, oddaje się temu, co jest istotą natury jej i każdego wrażliwego, inteligentnego człowieka ‒ rozmyślaniom. Spróbujmy asystować autorce w tych rozmyślaniach.


 - Eustachy Rylski

Kraj produkcji:

Producent:
Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”
WIEJSKA 12 A
00-490 Warszawa (PL)
tel: +48 22 583 14 07
email: [email protected]


Szczegóły: Dziwne jest serce kobiece... T. 3. - Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków

Tytuł: Dziwne jest serce kobiece... T. 3.
Podtytuł: Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa
Autor: Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków
Wydawnictwo: Czytelnik
ISBN: 9788307035505
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 736
Format: 16x23
Oprawa: okładka miękka
Waga: 1.105 kg


Recenzje: Dziwne jest serce kobiece... T. 3. - Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: