Ateistyczne korzenie ponowoczesności
Roman Rożdżeński
Ateistyczne korzenie ponowoczesności
Roman Rożdżeński
- Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
- Rok wydania: 2023
- ISBN: 9788381387996
- Ilość stron: 235
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Ateistyczne korzenie ponowoczesności - Roman Rożdżeński
Słowem „Ponowoczesność” określa się zwykle ten najnowszy okres kultury Zachodu, w którym teraz żyjemy, a który nastąpił po jej nowoczesnym okresie, radykalnie mu się przeciwstawiając. Albowiem główną cechą ponowoczesności jest utrata wiary w nieograniczone możliwości ludzkiego rozumu i bezgraniczny postęp, ta zaś wiara była czymś typowym dla nowoczesnej mentalności, zainspirowanej oświeceniową ideologią.
Okres ponowoczesności zaczął się w drugiej połowie XX wieku, gdy kręgi zachodniej lewicy uznały, że straszliwe zbrodnie sowieckich komunistów oznaczają klęskę nowoczesnego paradygmatu rewolucji, który wiązał się ze stosowaniem przemocy, terroru i doprowadził do ludobójstwa. Postawiło to przed zachodnią lewicą pytanie: w jaki sposób można by dokonać marksistowskiej rewolucji w krajach Zachodu bez przemocy i terroru? Odpowiedzi w tej kwestii udzielili zachodni marksistowscy intelektualiści, reprezentujący tzw. marksizm kulturowy. Według nich rewolucji w zachodnich krajach należy dokonywać w sposób pokojowy, zastępując stopniowo ich tradycyjną kulturę marksistowską ideologią. Od tamtego czasu szeroko rozumiana zachodnia lewica, kierując się ich wskazaniami, swoimi wieloletnimi działaniami kształtowała tę ponowoczesną postać kultury, która obecnie dominuje w krajach zachodnich.
Szczegóły: Ateistyczne korzenie ponowoczesności - Roman Rożdżeński
Tytuł: Ateistyczne korzenie ponowoczesności
Autor: Roman Rożdżeński
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
ISBN: 9788381387996
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 235