Thrasymach Intrygi filozoficzne w "Politei" Platona

Książka

Thrasymach Intrygi filozoficzne w "Politei" Platona

Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 99,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 99,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Thrasymach Intrygi filozoficzne w "Politei" Platona - Dorota Zygmuntowicz

Monografia Doroty Zygmuntowicz „Thrasymach. Intrygi filozoficzne w Politei Platona (z przekładem: Thrasymach z Chalcedonu, testimonia i fragmenty; Pseudo-Platon, Kleitophon; Platon, Politeia I‒II 369c11)” składa się z trzech części i dziewięciu rozdziałów, podzielonych na podrozdziały, Wprowadzenia, Zakończenia, Apendixu z przekładami i Bibliografii. Każdy rozdział poprzedzony jest prologiem, w którym autorka przedstawia sytuację problemową i zapowiada strategię mierzenia się z nią. We Wprowadzeniu przedstawia temat i cel niniejszej monografii: Celem książki jest przygotowanie Czytelnika do niełatwej lektury Politei Platona ‒ jednego z najważniejszych tekstów filozofii europejskiej, a zarazem spośród wszystkich dzieł Platona najbardziej zagadkowego. Wydanie przekładu dialogu, w tłumaczeniu autorki, zaplanowane zostało na rok 2026. Tymczasem wprowadzenie do niego rozrosło się do rozmiarów, monografii, którą autorka postanowiła wydać jako osobną książkę. Dialog w tłumaczeniu Witwickiego noszący tytuł Państwo, a w przekładzie Lisieckiego Rzeczpospolita, będące odpowiednikiem De re publica Cycerona, jest nieadekwatny do treści i intencji Platona. Stąd zaproponowany tytuł nowego przekładu Politeia. Jego uzasadnienie tłumaczy niniejsza monografia.



Czytając Politeję Platona, nigdy nie czytamy jej od początku. Wchodzimy w trakcie rozpoczętego 2400 lat temu spektaklu. Nie wiemy tego, co wiedzieli jej pierwsi widzowie: kim są bohaterowie, jakie zdarzenia i aktualne pytania zawiązały intrygę.



Monografia jest wprowadzeniem do lektury nowego przekładu Politei. Poświęcona jest głównej postaci dialogu, Thrasymachowi z Chalcedonu, i tezie, że sprawiedliwość to korzyść silniejszego/rządzącego, którą Platon z jakichś powodów jej przypisuje. To za sprawą Platona Thrasymach stał się w historii myśli politycznej rzecznikiem immoralizmu i realpolitik.



Po książkę mogą sięgać licealiści, studenci oraz czytelnicy starsi z wykształceniem co najmniej średnim. Ważne jest aby do książki dotarli ludzie młodzi. Monografia stanowi wprowadzenie do najważniejszego dialogu Platona. Sam dialog zaś jest mistrzowskim rozważaniem na temat organizacji i funkcjonowania państwa. Uczy więc politycznego myślenia i strategicznego działania na rzecz sprawiedliwego i dobrze funkcjonującego ustroju. Antyczne źródło wiedzy nie wyschło lecz wciąż inspiruje do patriotycznej troski o Rzeczpospolitą. Dzieło skierowane jest do czytelników zainteresowanych: filozofią, historią filozofii, historią, filozofią historii, historią myśli politycznej, politologią, socjologią, historią kultury i nauki oraz innymi naukami humanistycznymi. Posiada ogromne walory poznawcze, edukacyjne i dydaktyczne. Szczególnie polecana jest uczniom, a także studentom w/w dziedzin nauki, pracownikom naukowym, dziennikarzom i szeroko pojętej inteligencji. Książka powinna trafić do wszystkich bibliotek akademickich i wydziałowych, a także publicznych


Szczegóły: Thrasymach Intrygi filozoficzne w "Politei" Platona - Dorota Zygmuntowicz

Tytuł: Thrasymach Intrygi filozoficzne w "Politei" Platona
Autor: Dorota Zygmuntowicz
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Kod paskowy: 9788366941748
Języki: polski
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 600
Oprawa: Twarda


Recenzje: Thrasymach Intrygi filozoficzne w "Politei" Platona - Dorota Zygmuntowicz

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×