Heidegger w kontekstach
Opracowanie zbiorowe
Heidegger w kontekstach
Opracowanie zbiorowe
- Wydawnictwo: Epigram
- Rok wydania: 2025
- ISBN: 978-83-919214-9-4
- Ilość stron: 176
- Format: 145 x 210 x 10 mm
- Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Heidegger w kontekstach - Opracowanie zbiorowe
„Autorów zebranych tu artykułów łączy […] przekonanie, że o tej zawiłej, przesiąkniętej etosem i patosem »bycia« myśli nie trzeba mówić w jej własnym logosie. Całkowicie zgodnie z myślą Heideggera stwierdzić można, iż historyczna zmienność sytuacji rozumienia (etos) »bycia« oraz każdorazowo chwilowe (jeweilige), partykularne odniesienia (patos) doń kształtują filozoficzny język (logos) jego wyrazu. Tak więc również swoisty »język Heideggera« zapośredniczony jest w partykularnych wariantach jego własnego »bycia«, dlatego powtarzać go można jedynie w celach biograficzno-dramaturgicznych, lecz nie merytorycznych.
Te drugie wymagają translacji, którą Heidegger nazwie wykładnią, a która stanowi hermeneutyczny przekład dotychczasowego kształtu naszego rozumienia na jego postać aktualną. Aktualną postać rozumienia, jako kwestię merytoryczną, »wskazuje formalnie«, tj. bez tematyzowania treści rozumienia, obecny sposób »bycia«, na który składają się swoiste, a więc »właściwe« dla niego zmienne odniesienia do »bytu«. Takie metodyczne ujęcie tego, co Heidegger nazwie później »różnicą ontologiczną«, sytuuje jej pojęcie w szerszych kontekstach intencjonalności (od 1926 r. zastąpiony kontekstem »egzystencji«, a w rok później »transcendencji«) oraz historyczności […]. Choćby te dwa wskazane konteksty, wraz z ich zakresami problemowymi (odpowiednio i ogólnie: […] postawy intencjonalnej względem wchodzącego w grę stanu rzeczy, oraz historyczna zmienność tych postaw i stanów rzeczy — zmienność, która dzięki Sein und Zeit pozwala uznać, iż czas jest metatezą bycia) dają możliwość jeśli już nie włączenia myśli Heideggera w »bieg spraw« żywo w dzisiejszej humanistyce dyskutowanych, to przynajmniej wykorzystania płynących z niej inspiracji.” (Norbert Leśniewski – fr. Wstępu)Kraj produkcji:
Producent:
Oficyna Wydawnicza Epigram
ul. Jana Bielawskiego 1/17
85-796 Bydgoszcz (PL)
tel: 608 44 50 77
email: [email protected]
Szczegóły: Heidegger w kontekstach - Opracowanie zbiorowe
Tytuł: Heidegger w kontekstach
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Epigram
Kod paskowy: 9788391921494
ISBN: 978-83-919214-9-4
Rok wydania: 2025
Ilość stron: 176
Format: 145 x 210 x 10 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Heidegger w kontekstach - Opracowanie zbiorowe
Informacje:
Inne pozycje tego autora: Opracowanie zbiorowe (20)
- Wieloletnie rośliny energetyczne (Multico) - Twarda
- Lepsze niż ściąga Język polski Gimnazjum Część 1 (Adamantan) - Miękka
- Lepsze niż ściąga Język polski Gimnazjum Część.3 (Adamantan) - Miękka
- Historia ustroju i prawa polskiego (Wolters Kluwer) - Miękka
- Nowi Tropiciele. Karty ćwiczeń. Klasa 3. Część 5. Edukacja wczesnoszkolna (WSiP) - okładka miękka
- Nowi Tropiciele. Karty ćwiczeń. Klasa 3. Część 4. Edukacja wczesnoszkolna. Język polski (WSiP) - okładka miękka
- Nowi Tropiciele. Karty ćwiczeń. Klasa 3. Część 3. Edukacja wczesnoszkolna (WSiP) - okładka miękka
- Nowi Tropiciele. Karty ćwiczeń. Klasa 3. Część 2. Edukacja wczesnoszkolna (WSiP) - okładka miękka
- Nowi Tropiciele. Karty ćwiczeń. Klasa 3. Część 1. Edukacja wczesnoszkolna (WSiP) - okładka miękka
- Nr 484 sherman 75 vol. 1 (Militaria) - miękka
- Wielka Wojna (Muzeum Sztuki w Łodzi) - okładka miękka
- Antologia na 40-lecie RSTK w Rzeszowie (KryWaj) - miękka
- Team Up Plus 8 Materiały ćwiczeniowe + kod online (Oxford University Press) -
- Wesołe wyrazy. Blok z tekturą (Trele) - okładka miękka
- Kodeks karny. Komentarz (Wolters Kluwer) - okładka miękka
- Proces karny bez tajemnic. Testy, zadania, kazusy z odpowiedziami (Wolters Kluwer) - okładka miękka
- Dzieje 15 Pułku Ułanów Poznańskich (1 Pułku Ułanów Wielkopolskich) (TETRAGON) - oprawa twarda
- Dywizja "Brzoza", dowództwo, artyleria. Jednostki samodzielne. SGO Polesie. Dokumenty, relacje, opracowania. Tom 6 (TETRAGON) - okładka twarda
- Dywizja "Brzoza", piechota. SGO Polesie. Dokumenty, relacje, opracowania. Tom 7 (TETRAGON) - okładka twarda
- Wczesnośredniowieczny gród w Grzybowie (Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk) - twarda




