Konstytucyjna historia Polski XV–XVIII w.
Dariusz Makiłła
Konstytucyjna historia Polski XV–XVIII w.
Dariusz Makiłła
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2026
- ISBN: 9788301247003
- Ilość stron: 370
- Oprawa: Miękka
Niedostępna
Opis: Konstytucyjna historia Polski XV–XVIII w. - Dariusz Makiłła
Jak działało państwo, w którym prawo wyznaczało granice władzy na długo przed epoką nowoczesnych konstytucji?
Książka prowadzi czytelnika przez dzieje polskiego konstytucjonalizmu – od późnego średniowiecza po upadek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Publikacja dopełnia projekt Konstytucyjna historia Polski, zapoczątkowany tomem obejmującym wieki XIX–XX.
Autor ukazuje dzieje Polski jako historię państwa konstytucyjnego, rozwijającego się wcześniej niż większość nowoczesnych porządków konstytucyjnych Europy kontynentalnej. Analizuje zarówno akty prawne – przywileje, statuty i konstytucje sejmowe – jak i praktykę ustrojową: relacje między królem, sejmem i sejmikami, mechanizmy stanowienia prawa oraz zakres praw i wolności.
Szczególne miejsce zajmuje refleksja nad ewolucją porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej – jego trwałością, ale także procesami prowadzącymi do kryzysu ustroju i upadku państwa. Takie ujęcie pozwala spojrzeć na polską historię nie przez pryzmat wydarzeń politycznych, lecz prawa jako fundament istnienia państwa.
Książka adresowana jest do historyków, prawników, politologów oraz wszystkich czytelników zainteresowanych dziejami polskiej państwowości i konstytucjonalizmu.Kraj produkcji: PL
Producent:
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.
Ul. Gottlieba Daimlera 2
02-460 Warszawa (PL)
tel: 226954800
email: [email protected]
Szczegóły: Konstytucyjna historia Polski XV–XVIII w. - Dariusz Makiłła
Tytuł: Konstytucyjna historia Polski XV–XVIII w.
Autor: Dariusz Makiłła
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301247003
Rok wydania: 2026
Ilość stron: 370
Oprawa: Miękka
Kraj produkcji: PL




