Batem i krzyżem. Tysiąc lat nieświętego przymierza polityki i religii w Rosji

Nowość

Batem i krzyżem. Tysiąc lat nieświętego przymierza polityki i religii w Rosji

  • Wydawnictwo: Bo.wiem
  • Rok wydania: 2026
  • ISBN: 978-83-233-5700-1
  • Ilość stron: 464
  • Format: 150 x 230
  • Oprawa: okładka miękka
Wysyłka:
Przedsprzedaż - wysyłka po 2026-10-24*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 80,00 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 80,00 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Batem i krzyżem. Tysiąc lat nieświętego przymierza polityki i religii w Rosji - Lucy Ash

Między wiarą a władzą. Historia wzajemnych zależności

Współczesna agresywna polityka Kremla i wojna w Ukrainie nie są dziełem przypadku ani skutkiem decyzji jednego dyktatora. Chcąc zrozumieć Putina, trzeba odwołać się do wielowiekowej współzależności między ołtarzem i państwem, sięgnąć do idei Trzeciego Rzymu oraz źródeł przekonania o szczególnej, moralnej misji Rosji wobec Zachodu.

Lucy Ash, korespondentka BBC, śledzi, jak od czasów pogańskich i średniowiecza, przez krwawy despotyzm Iwana Groźnego oraz brutalne reformy Piotra Wielkiego, sowiecką wojnę z Bogiem i dekady ateistycznej indoktrynacji, aż po rządy Władimira Putina i patriarchy Cyryla przedstawiały się burzliwe relacje między Cerkwią i władzą. Analizę mechanizmów politycznych uzupełniają osobiste wspomnienia autorki oraz głosy dysydentów i duchownych sprzeciwiających się nadużyciom rządzących.

Batem i krzyżem to przejmujący reportaż, który dowodzi, że bez znajomości historii nie sposób pojąć dzisiejszej Rosji.

Opowieść Lucy Ash to boleśnie krytyczne odbicie dzisiejszych wydarzeń w Rosji. Napisana z reporterską swadą i znakomicie skonstruowana książka jest lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć motywacje Putina dotyczące jego wojny w Ukrainie.

Marina Litwinienko

Dzięki tej hipnotyzującej książce dowiemy się, jak Rosyjski Kościół Prawosławny stał się kluczową siłą w wojnie egzystencjalnej Putina przeciwko Ukrainie. Łączy ona osobiste doświadczenia autorki – począwszy od jej pierwszych wizyt w ZSRR w latach 70. – z analizą zawiłej rosyjskiej historii religijnej.

Andrey Kurkov, autor książki Death and the Penguin

Lucy Ash jest wielokrotnie nagradzaną autorką dokumentów radiowych i telewizyjnych. Ekspertka ds. Rosji i krajów postsowieckich, po raz pierwszy została wysłana do Moskwy przez BBC w 1990 roku i od tamtej pory relacjonuje społeczne, polityczne i kulturalne kwestie tego regionu. Batem i krzyżem to jej pierwsza książka.


Producent:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michałowskiego 9/2
31-126 Kraków (PL)
tel: 12-631-18-80
email: [email protected]


Szczegóły: Batem i krzyżem. Tysiąc lat nieświętego przymierza polityki i religii w Rosji - Lucy Ash

Tytuł: Batem i krzyżem. Tysiąc lat nieświętego przymierza polityki i religii w Rosji
Autor: Lucy Ash
Wydawnictwo: Bo.wiem
Kod paskowy: 9788323357001
ISBN: 978-83-233-5700-1
Rok wydania: 2026
Ilość stron: 464
Format: 150 x 230
Oprawa: okładka miękka


Recenzje: Batem i krzyżem. Tysiąc lat nieświętego przymierza polityki i religii w Rosji - Lucy Ash

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×