Powiedz że jesteś jedną z nich

Książka

Powiedz że jesteś jedną z nich

  • Wydawnictwo: WAM
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 9788327701183
  • Ilość stron: 412
  • Format: 14.6x20.2cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 39,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Powiedz że jesteś jedną z nich - Akpan Uwem

Kenia. Jedenastoletnia Maisha sprzedaje na ulicy swoje ciało, żeby zarobić na szkołę dla swojego braciszka. Dziesięcioletni chłopiec Kotchikpa i jego pięcioletnia siostra Yeva marzą o zaspokojeniu głodu. Wuj obiecuje im lepsze życie i sprzedaje ich w niewolę - za motor. Kilkuletnie dziewczynki, aby móc nadal się przyjaźnić w poróżnionej religijnie Etiopii, stwarzają język - funkcjonujący bez słów. Muzułmański nastolatek fałszywie oskarżony o apostazję modli się, by zdołał uciec przed islamistami i nie został rozpoznany przez chrześcijan. W Rwandzie malutki Jean wciąż rozkłada ręce mamy i prosi, aby się zbudziła. Jej palce zginają się bezwiednie z powrotem.

To książka dla tych, którzy mają odwagę dowiedzieć się, jak wygląda życie gdzie indziej. Opowiada o tym, co dzieje się z afrykańskimi dziećmi w trakcie trwających tam nieprzerwanie konfliktów. Świat nie patrzy na nie. Opowieść Uwema Akpana zmusza nas do zatrzymania się na chwilę razem z ludźmi, których istnienia i losów nawet nie przeczuwamy.


Szczegóły: Powiedz że jesteś jedną z nich - Akpan Uwem

Tytuł: Powiedz że jesteś jedną z nich
Autor: Akpan Uwem
Wydawnictwo: WAM
ISBN: 9788327701183
Tytuł oryginału: Say you're one of them
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Bielas Jacek, Żak Barbara
Języki: polski
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 412
Format: 14.6x20.2cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.445 kg


Recenzje: Powiedz że jesteś jedną z nich - Akpan Uwem

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

"Powiedz, że jesteś jedną z nich" to zbiór pięciu opowiadań autorstwa Uwema Akpana. Autor jest rodowitym nigeryjczykiem i ukończył studia teologiczne. Historie, które opowiedziane są w książce, to fikcja literacka, jednak oparta na prawdziwych wydarzeniach, których świadkiem była autor. Wszystko co zostało opisane w poszczególnych opowiadaniach dotknęło w rzeczywistości dzieci zamieszkujące Afrykę.Pierwsze opowiadanie pod tytułem "Świąteczna uczta" opowiada o 12 - letniej dziewczynce o imieniu Maisha. Dziewczynka zmuszona jest do prostytuowania się, tylko po to aby zarobić na jedzenie dla rodziny,a co najważniejsze na wymarzoną szkołę dla swojego młodszego brata. Drugie opowiadanie - "Gabon obiecany" - to historia dwójki rodzeństwa Yewy i jej brata Kotchikpa, którzy wychowywani są przez wuja Fofo Kpee. Wuj dzieci zajmuje się nielegalnym przeprowadzaniem ludzi przez granicę. Jedynym marzeniem rodzeństwa jest tylko zaspokoić głód i żyć w lepszych warunkach. Własnie taką obietnicę otrzymują od swojego wuja. Jednak pewnego dnia Fofo Kpee sprzedaje Yewę i Kotchikpa do niewoli za motor. Trzecie opowiadanie zatytułowane "Co to za język?" traktuje o dwóch dziewczynkach, które bardzo chcą się przyjaźnić ze sobą, jednak nie mogą się porozumiewać ponieważ Etiopia jest podzielona religijnie. Dlatego pewnego dnia wymyślają wspólny język, który funkcjonuje bez słów. Tylko dziewczynki wiedzą co on oznacza. Bohaterem czwartego opowiadania jest chłopiec o imieniu Dżibril. Chłopiec ma 16 lat i jest muzułmaninem. Pewnego dnia w miejscu jego zamieszkania wybucha konflikt na tle religijnym, a nastolatek jest oskarżony o apostazję. Natomiast bohaterami ostatniego opowiadania jest Jean oraz jego siostra Moniq. Małe dzieci są śiadkami porachunków wojennych dwóch plemion.Muszę przyznać, że bardzo ciężko mi zrecenzować tę pozycję książkową. Opowiadania zawarte w tej książce chwytają za serce. Każda z historii opowiedziana jest z perspektywy małego dziecka lub nastolatka. Dzięki temu czytelnik może utożsamiać się z bohaterami poszczególnych historii. Podczas czytania tych historii miałam mieszane uczucia. Były momenty na których się wzruszyłam, ale były też takie, które budziły we mnie poczucie niesprawiedliwości i gniewu. Autor bardzo realistycznie przedstawił historię tych dzieci. Celem tych opowiadań było ukazanie ludziom żyjącym w Europie, jak wygląda życie dzieci mieszkających w Afryce podczas, gdy tam panują ciągłe konflikty zbrojne. Jedynym minusem o jakim muszę wspomnieć to język, który podczas czytania w pewnych momentach mnie irytował. Autor co jakiś czas wstawiał słowa w nieznajomym dla mnie języku. Muszę przyznać, że było to uciążliwe podczas czytania, przez co książkę czytałam dość wolno. Podsumowując książkę polecam osobom naprawdę wymagającym, które nie boją zmierzyć się z bólem, stratą i cierpieniem tych dzieci, które zostały przedstawione w opowiadaniach. 2016-09-07 12:37:32


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: