Muzyka Polska Dzisiaj. Portrety współczesnych kompozytorów polskich: Jacek Grudzień (Digipack)

Książka

Muzyka Polska Dzisiaj. Portrety współczesnych kompozytorów polskich: Jacek Grudzień (Digipack)

  • Wydawnictwo: Polskie Radio
  • EAN: 5907812247461
  • Format: 14x12.5 cm
  • Oprawa: etui kartonowe
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 22,99 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 22,99 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Muzyka Polska Dzisiaj. Portrety współczesnych kompozytorów polskich: Jacek Grudzień (Digipack)

W wyniku współpracy Polskiego Centrum Informacji Muzycznej z Polskim Radiem S. A., przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ukazały się pierwsze płyty nowej serii „Muzyka Polska Dzisiaj – Portrety Współczesnych Kompozytorów Polskich”. Wydanych zostało 10 monograficznych płyt kompaktowych audio poświęconych twórczości współczesnych kompozytorów polskich różnych generacji, mieszkających i działających w Polsce i poza granicami kraju, twórców, którzy pomimo znaczącego dorobku nie posiadali dotąd własnej, monograficznej płyty: Zbigniewa Penherskiego (ur. 1935), Lidii Zielińskiej (ur. 1953), Magdaleny Długosz (ur. 1954), Tadeusza Wieleckiego (ur. 1954), Anny Zawadzkiej-Gołosz (ur. 1955), Jacka Grudnia (ur. 1961), Jarosława Siwińskiego (ur. 1964), Michała Talmy-Sutta (ur. 1969), Ewy Trębacz (ur. 1973) oraz Aleksandra Kościowa (ur. 1974).
Dzięki ścisłej współpracy z kompozytorami, płyty zawierają reprezentatywne dla twórców zestawy utworów w najbardziej cenionych przez nich wykonaniach. Nagrania pochodzą głównie ze zbiorów Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich (POLMIC) oraz z Archiwum Polskiego Radia. Są to przede wszystkim rejestracje festiwali „Warszawska Jesień” i „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, cyklów koncertowych „Generacje”, „Portrety Kompozytorów”, „Muzyka Teraz” oraz najwybitniejsze nagrania studyjne Polskiego Radia. Dzięki dużemu zaangażowaniu twórców oraz wielu innych osób i instytucji, zasoby te zostały wzbogacone o pozycje z prywatnych archiwów kompozytorów (głównie ich własne realizacje muzyki elektroakustycznej) oraz cenne nagrania studyjne i koncertowe powstałe w innych ośrodkach.
Płyty mają promować również wykonawców, którzy chętnie zgodzili się na udział w projekcie. Poza znakomitymi wykonaniami najlepszych orkiestr radiowych (NOSPR, POR i Amadeus), na płytach zostały wydane świetne kreacje wielu innych najwybitniejszych polskich i zagranicznych zespołów, dyrygentów oraz solistów.
Książeczki zawierają informacje o kompozytorach (w tym – eseje na temat ich twórczości autorów przez nich samych rekomendowanych), utworach i wykonawcach w języku polskim i angielskim.
Jacek Grudzień
Już jako student warszawskiej Akademii Muzycznej zadebiutował na Festiwalu „Warszawska Jesień”. Po studiach ukończonych z wyróżnieniem (1986) wyjechał do Londynu na stypendium ufundowane przez Witolda Lutosławskiego. Skomponowany tam utwór na chór i orkiestrę Lumen, pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, otwierał Światowe Dni Muzyki 1992. W 1988 otrzymał nagrodę na Konkursie Młodych ZKP za utwór Hologram II na kwartet smyczkowy, zaś w 1995 – na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Gitarę Klasyczną za utwór Androvanda. W 1997 roku na zaproszenie Washington University w Seattle prowadził seminarium dotyczące polskiej muzyki współczesnej. W 2003 jego AdNaan na wiolonczelę i taśmę otrzymał rekomendację w kategorii ogólnej na Trybunie Kompozytorów UNESCO w Wiedniu.
Twórczość kompozytorska Jacka Grudnia obejmuje również muzykę teatralną i filmową. Stworzył muzykę do ponad 50 spektakli teatralnych, pracując m.in. z takimi reżyserami jak Zbigniew Brzoza, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk. W 2005 otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu Mary Stuart na V Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie. Spektakl Medea – z jego muzyką w reżyserii Jarzyny – został wystawiony w 2006 roku w słynnym Burgtheater w Wiedniu. Przez szereg lat był również kierownikiem muzycznym Teatru Studio w Warszawie. Film z jego muzyką Tout un hiver sans feu w reżyserii Grega Zglińskiego otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (2004).


Szczegóły: Muzyka Polska Dzisiaj. Portrety współczesnych kompozytorów polskich: Jacek Grudzień (Digipack)

Nazwa: Muzyka Polska Dzisiaj. Portrety współczesnych kompozytorów polskich: Jacek Grudzień (Digipack)
Wydawnictwo: Polskie Radio
Kod paskowy: 5907812247461
Format: 14x12.5 cm
Oprawa: etui kartonowe
Waga: 0.087 kg


Recenzje: Muzyka Polska Dzisiaj. Portrety współczesnych kompozytorów polskich: Jacek Grudzień (Digipack)

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×