Wilk
Marek Hłasko
Wilk
Marek Hłasko
- Wydawnictwo: Iskry
- Rok wydania: 2015
- ISBN: 9788324404070
- Ilość stron: 348
- Format: 12.5x19.5cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Wilk - Marek Hłasko
Niezaprzeczalnie sensacją wydawniczą 2015 r. jest w Iskrach nigdy nieopublikowana powieść Marka Hłaski Wilk, która była jego debiutem literackim, choć na publikację musiała czekać sześćdziesiąt dwa lata.
Wilk to historia chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy. Środowisko lumpenproletariatu to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to lepsze życie ma być.
Szczegóły: Wilk - Marek Hłasko
Tytuł: Wilk
Autor: Marek Hłasko
Wydawnictwo: Iskry
ISBN: 9788324404070
Języki: polski
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 348
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.32 kg
Recenzje: Wilk - Marek Hłasko
Przedstawiam państwu debiutancką powieść Marka Hłasko pt. ,,Wilk". Historia tej książki sięga lat 50. 19-letni wówczas autor postanowił przenieść opowieść o Ryśku Lewandowskim w lata przedwojennej Warszawy. Dzielnica Marymont, to osiedle położone w granicach Bielan i Żoliborza. Tuż przed II wojną światową na Bielanach budowano budynki mieszkalne, głównie drewniane, jednorodzinne gdzie podczas wojny Niemcy podpalali, a mieszkańców rozstrzeliwali na miejscu. Znaczna część zabudowy uległa zniszczeniu. Po wojnie zaczęto tę dzielnicę odbudowywać, pojawiło się dużo zabudowań prowizorycznych, skleconych z cegły rozbiórkowej. Obecnie Bielany zostały przyłączone do Żoliborza. Autor książki świetnie opisał realia i krajobraz tamtych dni przedwojennych, a nie mógł tego wiedzieć, bo żył w latach 50. Dużo rozmawiał z mieszkańcami pamiętającymi lata wojenne, jak również świetnie opisał słownictwo i żargon, jakim posługiwali się mieszkańcy. Dzieje Ryśka Lewandowskiego, biednego chłopca z dzielnicy Marymont, do złudzenia przypominają losy Kamila Kuranta, głównego bohatera filmu ,,Życie Kamila Kuranta w 20-leciu międzywojennym". Środowisko Ryśka to głównie złodzieje i bezrobotni, szukający okazji do zarobienia paru groszy. Młody chłopak mocno wpatrzony w amerykańskie westerny, marzy o lepszym życiu. Czy te dziecięce marzenia Ryśka się spełnią? Czy pożegna się z marymoncką dzielnicą? Czy odmieni swój los?Najsilniejszą stroną utworu jest odtworzenie realiów przedwojennego Marymontu. Autor zachował język mieszkańców (choć niektóre teksty są dość ostre) książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem. Opisany krajobraz oraz dokładne rozrysowanie przestrzeni miasta, stanowią bezcenną wartość utworu. Dziś miejsce gdzie toczy się akcja utworu to głównie blokowiska. Książka w miękkiej oprawie, zawiera ponad 300 stron i 12 rozdziałów. Okładka ukazuje zabudowania z lat przedwojennych, lub tuż zaraz po wojnie, bo tramwaj który jedzie z napisem Marymont i cyfrą 15 to wczesne lata powojenne, ponieważ dopiero po wojnie zaczęto budować linie tramwajowe. Przednia strona książki nie jest kolorowa, tylko czaro - biała, bo rzeczywistość po wojnie była szara, ponura i jak autor pisze ,,uliczka była brudna.." Tak właśnie zaczyna się debiutancka powieść. Książka przeznaczona głównie dla młodzieży, ale nie tylko bo dorośli jak najbardziej powinni przeczytać ten utwór, aby odtworzyć i poznać klimat i środowisko ludzi mieszkających w slumsach przedwojennych. Zachęcam gorąco do lektury. Moja ocena 1010 Polecamy, zespół dobrerecenzje.pldobrerecenzje.pl 2015-12-03 15:35:51
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Marek Hłasko (17)
- Od stalówki do laptopa (Veda) - Kartonowa
- Spóźniona (Austeria) - Miękka ze skrzydełkami
- Uchodźcy (Czarne) - Miękka ze skrzydełkami
- Alfabetyczność (PIW) - Twarda
- Artyści PRL i bezpieka (Księży Młyn) - Twarda
- Tyrmand. Pisarz o białych oczach (Marginesy) - Miękka ze skrzydełkami
- Hłasko. Proletariacki książę (Czarne) - twarda
- Brudne czyny (Iskry) - Miękka
- Wszyscy byli odwróceni Sowa córka piekarza (Iskry) - Miękka
- Sekrety ziemi kłodzkiej (Księży Młyn) - Twarda
- Pierwszy krok w chmurach (Iskry) - Miękka ze skrzydełkami
- Dziunia, ale dama. Powieść o Hance Bielickiej (Znak JednymSłowem) - Miękka
- Palcie ryż każdego dnia (Iskry) - Miękka ze skrzydełkami
- Piękni dwudziestoletni (wyd. 2022) (Iskry) - miękka ze skrzydełkami
- Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki (LSW) - Miękka
- Sekrety Kazimierza Dolnego (Księży Młyn) - Twarda
- Hłasko Nasz nie-współczesny (Universitas) - Miękka ze skrzydełkami