Kolekcja Muzeum Narodowego: Trasa M-Z (Sztuka nowoczesna)

Książka

Kolekcja Muzeum Narodowego: Trasa M-Z (Sztuka nowoczesna)

Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 32,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 32,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Kolekcja Muzeum Narodowego: Trasa M-Z (Sztuka nowoczesna)

Fiat 126p dla każdej rodziny, wczasy z FWP, jeansy z Pewexu i mieszkanie w „wielkiej płycie“ (obowiązkowo z meblościanką) – oto najpopularniejsze emblematy epoki zwanej „dekadą Gierka“. Charakterystyczna atmosfera tych czasów, mieszanina kolorów, artefaktów, obrazów i dźwięków, na zawsze zachowała się w sztuce pochodzącej z tego okresu. Twórczy zapał – efekt przyspieszenia rozwoju gospodarczego i otwarcia się na Zachód – przełożył się na kształt ówczesnego życia kulturalnego. Okres tak zwanego socjalizmu konsumpcyjnego pozostawił po sobie nie tylko Trasę Łazienkowską, Wisłostradę czy Dworzec Centralny, lecz także warte przypomnienia dzieła, zarówno plastyczne, jak i muzyczne. Wystawa „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada Sztuki Nowoczesnej“ w MNW próbuje uchwycić i poddać refleksji moment w historii polskiej sztuki, w którym fascynowano się szeroko pojętą modernizacją i perspektywami przeobrażeń przestrzeni publicznej. W obrazie tego okresu szczególne miejsce zajmuje niepokorny polski jazz.

Polska muzyka jazzowa, niezwykle różnorodna i doceniana na świecie, rozwijała się w XX wieku stopniowo. Po II wojnie światowej gatunek ten był systemowo zakazany i wkroczył w Polsce w tzw. okres katakumbowy, rozkwitł jednak po odwilży w latach 60. i 70. Wtedy właśnie twórczy ferment artystyczny zaowocował narodzinami wyjątkowych gwiazd polskiej muzyki jazzowej, takich jak choćby Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Jerzy Milian, Janusz Muniak czy Tomasz Stańko, których nagrania i kompozycje znalazły się na płycie. Dużą rolę w popularyzacji rodzimej muzyki jazzowej odegrała seria „Polish Jazz” wydawana przez Polskie Nagrania. Wszystkie utwory prezentowane w albumie pochodzą z archiwum Polskich Nagrań, wiele z nich wydanych było oryginalnie właśnie w ramach legendarnej serii „Polish Jazz”.

Ekspozycja upamiętnia zorganizowany w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1971 roku pokaz projektów aranżacji plastycznej trasy prowadzącej spod głównej siedziby instytucji nad Zalew Zegrzyński. Prezentowany plan uwzględniał utworzenie filii Muzeum w przestrzeni letniska. Oddział miał specjalizować się w pokazach najnowszych dokonań artystycznych, w roli ich pierwszych odbiorców widziano plażowiczów. W kompilacji znalazły się utwory, które przenoszą nas w atmosferę upalnych wakacji. Zarówno przez bezpośrednie nawiązania tematyczne „Podaruj mi trochę słońca” czy „Kolorowe lato” zespołu Bemibem, „Ostatni dzień na Bondi Beach” w wykonaniu Novi Singers, „Wśród pampasów” (orkiestra Jerzego Miliana). „Lato” Michała Urbaniaka), jak i przez beztroski nastrój lub taneczny – sambowy, ragtime’owy, grooviący rytm, porządkujący jazzową melodię.

Kolekcja Muzeum Narodowego

Sztuka i Muzyka Poważna wielokrotnie wchodziły w synkretyczne mariaże. Tym razem barwne inspiracje audiowizualne proponują Warner Music Poland i Muzeum Narodowe w Warszawie prezentując Kolekcję Muzeum Narodowego, czyli serię płyt z muzyką klasyczną, korespondującą z obrazami ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

W XX i XXI w. prestiż związany z kulturą wysoką stał się nie tylko dobrem luksusowym, zaczął także odchodzić w niszę, do której dostęp mają wyłącznie nieliczni. Kolekcja Muzeum Narodowego to nowatorska próba wyjścia naprzeciw tym wszystkim, którzy kochają sztukę w jej najlepszym wydaniu, a jednocześnie nie zawsze mają możliwość, aby być z nią blisko. Kolekcja prezentuje arcydzieła muzyki poważnej w mistrzowskich nagraniach legendarnych artystów Warner Classics. Każda płyta z serii prezentuje także jeden obraz, wybrany ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Atrakcyjna oprawa wizualna, starannie dobrane znakomite nagrania oraz ciekawe informacje zawarte w albumach stanowią inspirację i przewodnik po świecie najwybitniejszych artystów.


Szczegóły: Kolekcja Muzeum Narodowego: Trasa M-Z (Sztuka nowoczesna)

Nazwa: Kolekcja Muzeum Narodowego: Trasa M-Z (Sztuka nowoczesna)
Wydawnictwo: Warner Music Group
Kod paskowy: 825646074730
Waga: 0.079 kg


Recenzje: Kolekcja Muzeum Narodowego: Trasa M-Z (Sztuka nowoczesna)

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×