Kwartalnik Homo Dei nr 2 (311)/2014

Książka

Kwartalnik Homo Dei nr 2 (311)/2014

  • Wydawnictwo: Homo Dei
  • Rok wydania: 2010
  • ISBN: 977020875706801
  • Ilość stron: 250
  • Format: 210x148
  • Oprawa: miękka
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 20,00 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 20,00 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Kwartalnik Homo Dei nr 2 (311)/2014 - Opracowanie zbiorowe

Artykuły i wywiady

Ks. Bogusław Wolański
Przygotowanie do bierzmowania: budować i wzmacniać wiarę
Problemy z przygotowaniem młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania wydają się nie mieć końca. W każdej parafii duszpasterze co roku stają przed wyzwaniem, co zrobić, by młodzi podeszli do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej właśnie na miarę dojrzałych ludzi oraz by ów sakrament nie tylko godnie przyjęli, ale także po jego przyjęciu rozwijali swoją wiarę, trwając we wspólnocie Kościoła. Autor proponuje program przygotowania do sakramentu bierzmowania oparty na trzech hasłach zawartych w encyklice Lumen fidei: „spotkanie”, „słowo”, „pamięć”.

Agnieszka Kozak
Dojrzałość lidera warunkiem jego wiarygodności
Szkoła Liderów Nowej Ewangelizacji ma kształtować osoby, które będą nie tylko formować innych, ale przede wszystkim, zgodnie zresztą z sugestią papieża Franciszka zawartą w adhortacji Evangelii gaudium, zadbają o własny rozwój duchowy. Każdy lider ma dążyć ku większej dojrzałości. Autorka, omawiając różne znane kryteria dojrzałości, wypowiada także bardziej oryginalne myśli, m.in. że dojrzeć oznacza nie tylko „dorastać”, ale także „zobaczyć coś więcej” albo „na coś cierpliwie czekać”.

Mieczysław Guzewicz
Jezus wzorem dla mężczyzny
Mówi się coraz częściej o kryzysie ojcostwa i męskości – niestety, słusznie. Wszyscy członkowie rodzin zdają sobie jasno sprawę z tego, że stabilność życia małżeńskiego i rodzinnego zależy także – choć oczywiście nie tylko – od obecności i dojrzałości mężczyzny. Gdzie zatem szukać prawdziwych wzorców męskości w dzisiejszych czasach? Autor, mąż i ojciec, ceniony wykładowca i pisarz, od wielu lat podczas spotkań i konferencji przedstawia biblijne obrazy Jezusa, który był prawdziwym Bogiem i człowiekiem, a w swym człowieczeństwie prawdziwym mężczyzną, nieprześcignionym wzorem męskości.

Józef Augustyn SJ
Czym żyją alumni?
Kapłana z reguły określa to, jak został wychowany przez rodzinę i ukształtowany przez najbliższe środowisko. I chociaż ostatni etap przygotowania do kapłaństwa poprzez formację intelektualną i duchową odbywa się w seminarium, to alumn przychodzi do niego z zapisanymi kartami swojej młodości, historią, z którą musi się zmierzyć i często ją zmienić. Jakimi zatem treściami żyją klerycy, rozpoczynając czas przygotowania do kapłaństwa? Czy potrafią prawidłowo rozmawiać o swoich toksycznych relacjach z rodzicami, a zwłaszcza z ojcem?

Ks. Henryk Seweryniak
Franciszkowe marzenie o Kościele „w drodze”
Każdy dokument wychodzący spod ręki papieża jest godny przeczytania. A gdy okazuje się, że jest to nie tylko kolejna adhortacja, ale pisane ogniem apostolskiego zapału słowo o Kościele, to tym bardziej należy go przeczytać i ze wszech miar wprowadzać w życie. Autor, zachwycony drugim dokumentem, jaki podarował Kościołowi Ojciec święty Franciszek, podkreśla jego najbardziej interesujące fragmenty, zachęcając także do tego, co kiedyś już było, a teraz, niestety, powoli zanika: organizowania spotkań, seminariów, dyskusji nad dokumentami papieża.

Ks. Tadeusz Guz
Czym jest wszechwiedza Boga?
Na studiach filozoficzno-teologicznych omawiane są tzw. przymioty Boga. Jednym z nich jest Jego wszechwiedza. Autor przypomina znane prawdy wypływające z tego przymiotu, ale, z drugiej strony, zadaje przy tej okazji ważne pytania. Jak wytłumaczyć ogromny pęd ludzi do zdobywania wiedzy z jednoczesnym odrzuceniem Źródła prawdziwej wiedzy? Czy można się dziwić masowym odejściom współczesnych ludzi od Boga, jeśli zapomina się o pochodzeniu od Niego człowieka, w którym Bóg zakodował pragnienie szukania prawdy?

Ks. Janusz Królikowski
Kilka uwag o nauczaniu moralności
Prawidłowe nauczanie o moralności nie jest i nie musi być moralizatorstwem. Autor formułuje podstawowe pytanie: jak przejrzyście i na miarę współczesnego człowieka ukazywać dobro, które należy czynić, i zło, którego należy się wystrzegać, unikając przy tym taniego moralizowania? Odpowiedź na nie ma zasadnicze znaczenie, ponieważ od odpowiedniego uzasadnienia działania moralnego w dużym stopniu zależy nie tylko prawidłowe rozumienie dobra i zła, ale także podejście do dylematów moralnych w życiu społecznym – a te są z każdym dziesięcioleciem coraz bardziej skomplikowane.

Liturgia – spotkanie z Bogiem
Rozmowa z ks. drem Stanisławem Mieszczakiem SCJ
Według Soboru Watykańskiego II liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, a zarazem źródłem, z którego wypływa cała jego moc (KL, 10). Jednak na co dzień sprawowanie liturgii w różnych jej wymiarach pozostawia wiele do życzenia. Często jest to wina duszpasterzy, którzy nie przykładają wagi do tego, by zachować przepisy liturgiczne, i nie wysilają się, by sprawować liturgię w sposób godny i estetyczny. A czasem przyczyna problemów leży jeszcze głębiej: w niezrozumieniu istoty pewnych obrzędów i nabożeństw. Stąd troska o liturgię rozumianą jako spotkanie z Bogiem i ludźmi wydaje się nieustannym wyzwaniem dla duszpasterzy.


Zagadnienia duszpasterskie
W nurcie nauczania współczesnego Kościoła
Kazimierz Fryzeł CSsR
Krótka prezentacja wybranych dokumentów Magisterium i wypowiedzi papieża od 1 października do 31 grudnia 2013 roku

W trosce o kapłańską dojrzałość
Bogusław Jasiński
Znak krzyża

Jak nie mówić i jak mówić o…
Ks. Leszek Woroniecki SAC
…o genderyzmie

Inicjatywy duszpasterskie
Mężczyźni Świętego Józefa
Rozmowa z Andrzejem Lewkiem

Kino z duszą
Marek Kotyński CSsR
Wolę Jamesa Bonda

Sprawozdania
Ks. Henryk Sławiński
Sympozjum nt. „Liturgiczne przepowiadanie do dzieci. Szanse i zagrożenia”, Nysa–Opole, 21–22 października 2013 roku

Oczami świeckich
Pół żartem, całkiem serio
Sławomir Zatwardnicki
Matka Boża niedygająca i Jej synaczkowie

Z bocznej nawy
Ewa K. Czaczkowska
Kobiety

Poza entropią
Grzegorz Górny
Błogosławieństwo rabina

Pomoce homiletyczne
Myśli do homilii na niedziele i święta (lipiec – wrzesień 2014 roku)

Dla dorosłych

Leszek Kapusta CSsR, ks. Tadeusz Mrowiec, ks. Eugeniusz Ploch, Egidiusz Włodarczyk OFM

Dla młodzieży
Paweł Barylak SDB

Dla dzieci
Andrzej Ziółkowski CM

Recenzje i informacje
Sławomir Zatwardnicki, Ateizm urojony (rec. Janusz Serafin CSsR)
Ks. Janusz Mariański, Sens życia – wartości – religia. Studium socjologiczne (rec. Marek Marczewski)
RoseMary, Nie krocz za mną, (rec. dk. Jacek Jan Pawłowicz)
Ks. Zygmunt Zieliński, Benedykt XVI. Nauczyciel i pielgrzym (rec. ks. Edward Walewander)
Pius XII a Polska (1939–1949) (rec. ks. bp Andrzej F. Dziuba)
Robert Wieczorek, Koptowie. Staliśmy się śmieciem tego świata (rec. Tomasz Sekunda)



Szczegóły: Kwartalnik Homo Dei nr 2 (311)/2014 - Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Kwartalnik Homo Dei nr 2 (311)/2014
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Homo Dei
ISBN: 977020875706801
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 250
Format: 210x148
Oprawa: miękka
Waga: 0.318 kg


Recenzje: Kwartalnik Homo Dei nr 2 (311)/2014 - Opracowanie zbiorowe

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×