Wołyń '43

Książka

Wołyń '43

  • Wydawnictwo: Literackie
  • Rok wydania: 2016
  • ISBN: 9788308062074
  • Ilość stron: 288
  • Format: 15.2x21.1
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 38,00 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 38,00 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Wołyń '43 - Grzegorz Motyka

ZBRODNIA WOŁYŃSKA. NOWE FAKTY, NOWE SPOJRZENIE
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, żeby zrozumieć film Wołyń
Wojciech Smarzowski
Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki Od rzezi wołyńskiej do akcji ?Wisła? Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. Wołyń '43 to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce ? poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.
Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii ? podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.
Za swoją poprzednią pracę poświęconą tej tematyce Grzegorz Motyka został uhonorowany Nagrodą Historyczną ?Polityki?.
Wołyń ?43 to arcyważny głos w dyskusji, jaką tej jesieni z pewnością wywoła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego Wołyń.
Wśród niemałego grona historyków, którzy badają ten tragiczny fragment dziejów Polski i jej relacji z sąsiadami, prof. Grzegorz Motyka z pewnością zajmuje czołowe miejsce.
prof. Andrzej Paczkowski


Szczegóły: Wołyń '43 - Grzegorz Motyka

Tytuł: Wołyń '43
Autor: Grzegorz Motyka
Wydawnictwo: Literackie
ISBN: 9788308062074
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 288
Format: 15.2x21.1
Oprawa: Miękka
Waga: 0.39 kg


Recenzje: Wołyń '43 - Grzegorz Motyka

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

O Wołyniu i rzezi wołyńskiej napisano dziesiątki książek, powstało mnóstwo filmów dokumentalnych, a ostatnio nawet Smarzowski poczynił taki obraz, który niedawno wszedł do kin. A jeśli ktoś oglądał Dom zły albo Różę, to wie co potrafi ten reżyser. W każdym razie bardziej chodzi o samą tematykę rzezi wołyńskiej. I wiecznie rodzące się pytanie: Dlaczego do tego doszło?Grzegorz Motyka, historyk, zatrudniony w Instytucie Studiów Politycznych PAN, zajmuje czołowe miejsce na liście historyków zajmujących się tematem Wołynia i mających tam miejsce wydarzeń. Po lekturze tej książki, nie mam najmniejszych wątpliwości, że Motyka i Joanna Wieliczka- Szarkowa to dwie osoby, które tak bezpośrednio i obrazowo przedstawiają historię.Zbrodnia wołyńska to przede wszystkim bardzo mroczna i krwawa karta w historii Polski i Ukrainy.Do teraz trudno nie wzniecić poważnej kłótni, kiedy zacznie się chociaż mówić, że Ukraińcy wymordowali w bestialski sposób Polaków, staje się jasne, że zdania na ten temat są podzielone, a każdy – nawet ludzie, którzy nie mają za wiele wspólnego z Ukrainą – ma swoje zdanie i jego prawda jest bardziej prawdziwa. Czyli typowo.Jednak po lekturze Wołynia ’43 wiele rzeczy staje się jasne i po raz kolejny zostaje udowodnione, że tego nie powinno zbywać się milczeniem, które zostaje narzucone przez tabu. W moim odczuciu, to kolejna książka, którą powinni przeczytać wszyscy, którzy wypowiadają się o Wołyniu, nie mając o niczym pojęcia. Bo i takie kwiatki się znajdą. Nie tylko w internecie, ale i poza nim. A Grzegorz Motyka w sposób przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba, opisał coś o czym nie wolno zapominać. Czego nie wolno zamiatać pod dywan. Historia jest ważna. Potrzebna.To właśnie dzięki takim ludziom jak profesor Motyka, tacy ludzie jak ja, których to wszystko ominęło ( urodzić się 50 lat po sprawie) i poznać bezstronne fakty historyczne, które zebrał i przedstawił specjalista od tematu. Nic tylko dziękować i polecać dalej. Ponieważ tę książkę trzeba przeczytać. Niezależnie od ego jak bardzo nie lubicie historii. 2016-10-17 10:49:36


Podobne do: Wołyń '43 - Grzegorz Motyka