Listy z Afryki
Henryk Sienkiewicz
Listy z Afryki
Henryk Sienkiewicz
- Wydawnictwo: Most
- Rok wydania: 2016
- ISBN: 9788360840177
- Ilość stron: 199
- Format: 16.5x23.5cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Listy z Afryki - Henryk Sienkiewicz
Są dwa dzieła Henryka Sienkiewicza, które przeciętnemu Czytelnikowi pozostają ciągle mało znane, nie tylko dlatego że do nich nie sięgał, ale nawet być może o nich nie słyszał. To Wiry i Listy z Afryki. Dlaczego nie słyszał? Dlatego że o nich nie mówiono i nie pisano; nie czytał, bo po prostu przez pewien czas nie były publikowane. Owszem znaleźć je można w wydaniu zbiorowym (1948-1955), ale potem zapadła głucha cisza. Niestety, ta przerwa kilkupokoleniowa zrobiła swoje, Listy z Afryki do szerszej świadomości nie wróciły, podzieliły los książek, o których się nie pisze i nad którymi się nie dyskutuje. Czasem tylko jakiś ?krytyk literacki? machnie lekceważąco ręką, że są to rzeczy słabe, które Sienkiewiczowi się nie udały.
Okres, w którym zaprzestano wznawiania obu dzieł Sienkiewicza, odznaczał się dużą czujnością ideologiczną. Oficjalnie działała cenzura, której zadaniem było zwalczanie przeciwnika wprost lub pośrednio. Można było weń uderzyć, a można było go przemilczeć lub nie dać dojść do głosu. W przypadku sztuki, a zwłaszcza literatury, oznaczało to w praktyce brak zgody na wydanie dzieła lub limitowanie nakładu. Niektóre pozycje ? a była to ciągle epoka, w której telewizja jeszcze nie zawłaszczyła świadomości społecznej i żyły pokolenia, które umiały i lubiły czytać książki ? ukazywały się wielokrotnie i we wręcz astronomicznych nakładach, 100 czy nawet 200 tys. Inne miały nakład niski, 500 lub tysiąc egzemplarzy. Były też i takie, które w ogóle się nie ukazywały. Do tych ostatnich należą właśnie Wiry i Listy z Afryki naszego laureata Nagrody Nobla.
Powód, dla którego nie wznawiano Wirów, jest jasny: Sienkiewicz przeprowadza tam druzgocącą krytykę socjalizmu i komunizmu. Ta krytyka nie mogła być na rękę inżynierom nowego porządku społecznego opartego właśnie na gloryfikowanym komunizmie i socjalizmie. Gdy system upadł, wróciły też i Wiry. Ale dlaczego nie wróciły Listy? Dlaczego wówczas blokowano niewinne z pozoru Listy z Afryki, i po dziś dzień nie doczekały się one wznowienia?
Jest kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę. Sienkiewicz jako przenikliwy obserwator rozpoznał głębsze tło i mechanizm niewolnictwa Murzynów. Wedle wykładni obowiązującej w czasach komunizmu, ale i dziś, pod panowaniem politycznej poprawności, odpowiedzialny za niewolnictwo jest biały człowiek. Tymczasem Sienkiewicz zwrócił uwagę, że najpierw niewolnictwo kwitło wśród samych Murzynów: ?Murzyni także posiadają swoich Murzynów, a niewolnicy swoich niewolników?, a przed białymi byli Arabowie, którzy co najmniej od X wieku bez większych problemów ściągali Murzynów do swoich krajów, nie drogą łapanki czy polowania, ale wykupując ich od innych Murzynów.
Z drugiej strony czarną legendą otoczono misje katolickie, gdy w rzeczywistości niosły one, poza Dobrą Nowiną, wysoką kulturę, pomagając załagodzić napięcia międzyludzkie, zadbać o szkolnictwa, nauczyć korzystania z owoców ziemi. ?Gdzie jest misja, tam kraj wygląda inaczej; chaty są obszerniejsze, Murzyn karmi się lepiej, odziewa lepiej, kultura jest wyższa, produkcja znaczniejsza.? Co więcej, Sienkiewicz z całym obiektywizmem podkreśla pozytywną rolę, jaką wówczas odgrywali kolonizatorzy, porządkując życie społeczne, znosząc niewolnictwo i hamując islamizację pod przymusem: ?Arabowie zostali rozproszeni; islam nie może być już narzucany z góry niewolnikom, bo nowi władcy znieśli niewolnictwo nie tylko na papierze ? więc przynajmniej nie rozszerza się tak jak dawniej?.
(...)
Piotr Jaroszyński
Szczegóły: Listy z Afryki - Henryk Sienkiewicz
Tytuł: Listy z Afryki
Autor: Henryk Sienkiewicz
Wydawnictwo: Most
ISBN: 9788360840177
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 199
Format: 16.5x23.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.375 kg
Recenzje: Listy z Afryki - Henryk Sienkiewicz
Podobne do: Listy z Afryki - Henryk Sienkiewicz
-
Cena dostępna po zalogowaniu
-
Cena dostępna po zalogowaniu
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
-
Niedostępna
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Henryk Sienkiewicz (20)
- Wybór nowel - Szkice węglem, Jamioł. Obrazek wiejski, Janko Muzykant, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela, Za chlebem, Latarnik, Sachem (Greg) - oprawa miękka
- Janko Muzykant (Greg) - oprawa zeszytowa
- Wiry (Diecezjalne) - Miękka
- Janko Muzykant oraz Sachem (Siedmioróg) - Miękka
- Listy z podróży do Ameryki Tom 1 (Diecezjalne) - Miękka
- Krzyżacy (Siedmioróg) - Miękka
- Krzyżacy (Siedmioróg) - Miękka
- Potop. (Astrum) - Miękka
- W pustyni i w puszczy (lektura z opracowaniem) (Ibis) - Broszurowa
- Latarnik (lektura z opracowaniem) (Ibis) - oprawa broszurowa
- W pustyni i w puszczy (Ibis) - Twarda
- Krzyżacy Tom 1/2 (Astrum) - Miękka
- Listy z Afryki (Diecezjalne) -
- Krzyżacy lektura z opracowaniem (Ibis) - Miękka
- Wybór nowel (Olesiejuk) - Twarda
- Quo vadis (lektura z opracowaniem) (Wydawnictwo IBIS) - twarda
- Potop lektura z opracowaniem (Ibis) - Miękka
- Krzyżacy Tom 1 (Astrum) - Miękka
- Krzyżacy Tom 2 (Astrum) - Miękka
- Krzyżacy (Astrum) - Miękka