Życie prywatne Polaków w XIX wieku Tom 5 Świat dziecka
Życie prywatne Polaków w XIX wieku Tom 5 Świat dziecka
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 9788380883390
- Ilość stron: 342
- Format: 17.0x24.0cm
- Oprawa: Miękka
Niedostępna
Opis: Życie prywatne Polaków w XIX wieku Tom 5 Świat dziecka
Dziecko, żyjące w dziewiętnastowiecznych realiach ziem polskich skupiło uwagę autorów piątego tomu z serii wydawniczej Życie prywatne Polaków w XIX wieku. Ukazanie ?świata dziecka? jest niewątpliwie wyzwaniem ze względu na ograniczoną podstawę źródłową. ?Dziecięcy świat?, dziecięcy sposób postrzegania rzeczywistości jest właściwie pozbawiony bezpośrednich źródeł, najmłodszych poznajemy głównie z opisów ich rodziców, dorosłych opiekunów, nauczycieli lub obserwatorów, a memuary odnoszące się do dzieciństwa zazwyczaj powstawały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat później i zostały napiętnowane doświadczeniem ?życia?.
Tematyka zawarta w tomie ogniskuje się wokół kilku głównych wątków tematycznych. Podjęto zagadnienia dotyczące miejsca dziecka w rodzinie i jego codzienności w różnych warstwach społecznych i w różnych środowiskach, kwestie ochrony życia i zdrowia dziecka, zabawek i rozrywek dziecięcych, podróży do kurortów, przybliżono ?dziecko? w systemach edukacyjnych i wychowawczych, ukazano szereg portretów dziecięcych w rodzinach i obraz dziecka w literaturze epoki. Z wielu tekstów wyłania się obraz ?trudnego dzieciństwa?.
Poszczególne rozdziały przybliżają niepodejmowane dotąd zagadnienia społeczno-kulturowe, skupiając swoją uwagę na blaskach i cieniach dzieciństwa. Uzupełniają badania nad życiem prywatnym społeczeństwa polskiego w XIX wieku i uświadamiają konieczność dalszych eksploracji na tym obszarze.
Szczegóły: Życie prywatne Polaków w XIX wieku Tom 5 Świat dziecka
Tytuł: Życie prywatne Polaków w XIX wieku Tom 5 Świat dziecka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN: 9788380883390
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 342
Format: 17.0x24.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.578 kg
Redakcja: Kita Jarosław, Korybut-Marcinaiak Maria