Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wspomnienia absolwentów Plon trzeciego konkursu ogłoszonego w 2011 r. przez Stowarzyszenie Absolwentów UMK
Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wspomnienia absolwentów
Plon trzeciego konkursu ogłoszonego w 2011 r. przez Stowarzyszenie Absolwentów UMK
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UMK
- Rok wydania: 2013
- ISBN: 9788323131151
- Ilość stron: 150
- Format: 15.0x22.0cm
- Oprawa: Miękka
Niedostępna
Opis: Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wspomnienia absolwentów
Oddajemy Państwu kolejny, trzeci już tom Wspomnień absolwentów UMK. Jest to swoisty i ważny dialog międzygeneracyjny, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością i stanowi pomost wiodący ku przyszłości. We wspomnieniach absolwentów pojawiają się teksty w całości poświęcone sylwetkom osób, które szczególnie zostały zapamiętane przez Absolwentów. Do nich należy tekst autorstwa Cecylii Łubieńskiej-Iwaniszewskiej o Helenie Putowskiej.
Ze wspomnień absolwentów wyłania się również obraz funkcjonowania instytucji kulturalnych. Widać to na przykładzie działalności Galerii ZSP w Toruniu, opisanej przez Elżbietę Wiśniewską w tekście pt. Studencki azyl kultury. Wspominano także działania struktur jednostek akademickich w ramach UMK. Tu warto przywołać niezwykle bogaty faktograficznie tekst autorstwa Aliny Kamińskiej pt. Kronika Katedry Chemii Ogólnej 19511980. Tekst jest nie tylko opisem funkcjonowania Katedry, ale interesującym i poruszającym zapisem wydarzeń, osób i przeżyć towarzyszących tworzeniu i funkcjonowaniu zespołu naukowego chemików, począwszy od lat 50. ubiegłego wieku do chwili obecnej. Fakty z życia naukowego i osobistego pracowników Katedry (ich fascynacje i awanse zebrane, uzupełnione wierszowanymi życiorysami, ilustrowane archiwalnymi zdjęciami) szczególnie zainteresują środowisko chemików, którzy mieli w przeszłości i obecnie kontakt z Katedrą / Zakładem Chemii Ogólnej. Z kolei Maria Łubieńska-Brykczyńska wspomina swoją pracę w Bibliotece Głównej UMK, której współczesne funkcjonowanie różni się znacząco od tej, która pozostała w jej pamięci []. Są też wspomnienia absolwentów różnych typów studiów. Studia polonistyczne w UMK uwieczniły znaczące wydarzenia i osoby z życia Danuty Galus. Z kolei tekst Zbigniewa Synaka pt. Kaszeba z przegrancze (z pogranicza) to prawdziwe bogactwo wspomnień o różnym wymiarze i charakterze, gdzie wspomnienia z lat dziecięcych przeplatają się z okresem studiów biologicznych. Bardzo ciekawym wątkiem w tej książce są wspomnienia absolwentów, które wiążą się bezpośrednio z miastem lub zdarzeniami, które miały miejsce w trakcie ich studiów. Są tu barwne i zaskakująco wierne w swej treści wspomnienia Henryka Galusa pt. Moje studia na UMK w latach 19561961.
Znalazły się tu również sytuacje anegdotyczne, zawarte w tekście Norberta Wolnomiejskiego pt. Moi asystenci. Szczególnym zapisem wspomnień są również anegdotyczne ilustracje Wiesława Kokocińskiego pod wspólnym tytułem Stworzenie magistra biologii UMK, które również dzisiaj nas bawią i pobudzają do refleksji. W tej samej kategorii wspomnień mieszczą się zapiski Józefa Pietrzykowskiego pt. Jak nie zostałem donosicielem. Jest to opis trudnych wydarzeń i wyborów przedstawiony w sposób niezwykle literacki i interesujący ze szczęśliwym zakończeniem, które w owych czasach rzadko miało miejsce. Niestandardowe wspomnienia to także piękne wiersze Wandy Sukniewicz-Rusieckiej pt. Per aspera ad astra w hołdzie złotym absolwentom UMK oraz Czterdziestolecie dyplomu UMK biologia 1971. Mamy też autora interesującej publikacji Romana Andrzejewskiego, który w niniejszym tomie zamieścił fragment swoich wspomnień z książki Zapiski Myszołapa. Całość niniejszego opracowania wieńczą zdjęcia oraz skorowidz nazwisk.
Z przedmowy dr hab. Beaty Przyborowskiej, prof. UMK
Szczegóły: Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wspomnienia absolwentów
Tytuł: Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wspomnienia absolwentów
Podtytuł: Plon trzeciego konkursu ogłoszonego w 2011 r. przez Stowarzyszenie Absolwentów UMK
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UMK
ISBN: 9788323131151
Języki: polski
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 150
Format: 15.0x22.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.246 kg
Redakcja: Walczylk Izabela