Ostatnia chowa klucz

Książka

Ostatnia chowa klucz

  • Wydawnictwo: Zwierciadło
  • Rok wydania: 2017
  • ISBN: 9788365456861
  • Ilość stron: 300
  • Format: 14,5x21 cm
  • Oprawa: broszurowa
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 39,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Ostatnia chowa klucz - Ałbena Grabowska

Małe miasteczko, zwykły poniedziałek, wieczór.

Grupa nastolatek spotyka się na opuszczonym poddaszu. Jedna z nich przechodzi inicjację, która ma być jej przepustką do tego zamkniętego klubu.

Trochę dziwnych rytuałów, wymiana fantów i po wszystkim.

Dziewczyna jednak nie wraca do domu. I życie żadnej z uczestniczek tego wieczoru nie będzie już takie samo.

Wydarzenie to wpływa również na życie ich rodzin, sąsiadów, którzy już zawsze będą podejrzliwie na siebie spoglądać, szukając tego, który nie wahał się zrobić krzywdę młodej dziewczynie. A zasłony w oknach będą już zawsze szczelnie zasłonięte.

Czy można ufać ludziom, którzy nas otaczają? Co ukrywają osoby pozornie dobrze nam znane?

Ałbena Grabowska pisarka, lekarz neurolog-epileptolog.

Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Wydała między innymi powieści "Lot nisko nad ziemią", "Coraz mniej olśnień", trzytomową sagę "Stulecie Winnych" oraz trylogię "Alicja w krainie czasów" (Wydawnictwo Zwierciadło).

Laureatka nagrody czytelniczek na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach 2015, nominowana do tej nagrody również w roku 2016.


Szczegóły: Ostatnia chowa klucz - Ałbena Grabowska

Tytuł: Ostatnia chowa klucz
Autor: Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło
ISBN: 9788365456861
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 300
Format: 14,5x21 cm
Oprawa: broszurowa


Recenzje: Ostatnia chowa klucz - Ałbena Grabowska

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

W wieku nastoletnim, zwłaszcza w czasie nauki w liceum, nietrudno jest wyłonić kilka rzeczy, które wydają się być najważniejsze w życiu. Konieczność uzyskania jak najlepszych wyników, oficjalnie stawiana na piedestale jako priorytet, łatwo schodzi na dalszy plan wobec spraw czysto uczuciowych i kontekstów towarzyskich. Wówczas każdy błahy problem, kłótnia z przyjaciółką czy nieuważne słowo wypowiedziane w obecności upatrzonego chłopaka, urasta do rangi prawdziwej tragedii. Trudno też wtedy ocenić, jakie konsekwencje przyniosą dokonane wtedy wybory i podjęte decyzje – w bliższej i dalszej przyszłości. Wielu z młodych przekona się na własnej skórze o tym, że młodość nie chroni przez zagrożeniami. A jeśli w grę wchodzi prawdziwe niebezpieczeństwo?
Marzena jest szczęśliwa, że grupka najfajniejszych dziewczyn w klasie zaakceptowała ją w swoim gronie. Ich wycieczki na opuszczony strych i wspólne spędzanie czasu na rozmowach „o niczym” podobały jej się jednak do czasu. Gdy niespodziewanie do grupy dołączyła Julia, klasowa outsiderka, wszystko się zmieniło. Spotkanie w kryjówce, zamiast odbyć się jak zwykle, przerodziło się w dziwną ceremonię inicjacji, podczas której ich przewodniczka, Justyna, poprowadziła je przez nie do końca przyjemną procedurę, obejmującą też zadanie bólu nowej członkini. Marzena, zupełnie nieświadoma tego, czemu miała służyć cała procedura, zachowuje jednak milczenie, postanawiając poczekać na dalszy rozwój wypadków. Jednak gdy ani następnego dnia, ani później Julka nie pojawia się w szkole, a policja rozpoczyna poszukiwania zaginionej, zaczyna się bać.
Niepokojąca zmiana następująca w stosunkach między dziewczynami przynosi tylko coraz więcej obaw o to, jakie będą konsekwencje. Czy jednak zaginięcie Julii, narażonej na wiele nieprzyjemności pod pozorem „inicjacji” (która przecież była wymysłem nowym!) ma jakiś związek ze sceną, która rozegrała się w pokoju na strychu? Powieść bardzo szybko uderza w mroczniejsze tony. Miejsce zwykłej, szkolnej codzienności zajmuje strach przez porywaczem, w małym gronie koleżanek ze strychu wzmocniony także niepewnością odnośnie ich nieokreślonego udziału w zdarzeniu. Jednak jest jeszcze jeden wątek, dodający opowieści niepowtarzalnego uroku: obecność kilku osób, które Marzena spotyka na swojej drodze podczas powrotu do domu owej feralnej nocy. Osób, z których każda obarczona jest sporym bagażem problemów przeszłych i obecnych – na swój sposób „zwariowanych” – zachowujących się jak zwiastuny nieszczęścia. Oni też staną się głównym bodźcem, który skłoni Marzenę do podjęcia własnego śledztwa w sprawie zaginięcia koleżanki. Oni i… dziwne rozmowy pomiędzy rodzicami i jej, i jej koleżanek.
Każdy rozdział rozpoczyna fragment z perspektywy porywacza (przez co wiemy, że jest on mężczyzną, który porusza się w pobliżu grupki dziewczyn), a kończy spojrzenie jeszcze jednej osoby – kobiety obserwującej jego poczynania. Można z tych dwóch części wysnuć wiele domysłów, jednak nie na tyle, by móc z całą pewnością wskazać sprawcę. Niepokojący fakt istnienia osoby, która zna i grupkę bohaterek, i ich prześladowcę, wzmaga poczucie zagrożenia w dwójnasób. Sama Marzena zaś dokłada swoje, wypytując kolejne osoby, od kolejnych dostając ostrzeżenia… Czy to ktoś z sąsiadów, skoro przecież mają nie po kolei w głowach? Może rodzic którejś z dziewczyn, w końcu niektóre z ich zachowań również wydają się podejrzane? A może ktoś jeszcze inny? Chociaż dość szybko można wskazać najbardziej podejrzaną grupkę, na ilość wskazówek pozwalającą wskazać jedną osobę, przyjdzie nam czekać dłużej.
Na końcu książki umieszczono ciekawostkę – nierozdzielone strony, zawierające dodatkowy fragment tekstu. Zalecenie wypisane na nich sugeruje, by rozciąć je dopiero wówczas, gdy zakończy się czytanie powieści. Nie powiem, czy moje wzrastające coraz bardziej oczekiwania co do ujawnienia tej „tajemnicy” spełniły się, czy pozostawiła ona po sobie rozczarowanie, powiem tylko – nie zaglądajcie tam wcześniej. Tam naprawdę jest całe wyjaśnienie, do ostatniej możliwej wątpliwości. No i czy to nie jest najlepszy bodziec do tego, by książkę skończyć jak najszybciej?

Jak na powieść z gatunku new adult, „Ostatnia chowa klucz” oceniam bardzo pozytywnie. Nie jest może szczytem finezji kryminalnej, osoby obeznane lepiej z bardziej skomplikowanymi zagadkami i przyzwyczajone do wyłapywania ważnych szczegółów odnajdą się tam pewnie szybciej, dla mnie jednak czytanie jej było czystą przyjemnością. Zdecydował o tym klimat – bardzo niepokojący, realistyczne oddanie reakcji dziewczyn, ich sprzeczne emocje i pogłębiający się strach, dobrze (choć niekoniecznie pomyślnie) rozwinięty wątek miłosny (smutno, choć przecież tak bywa) i bohaterka, z którą można się identyfikować: inteligentna, ale niepozbawiona naiwności. Moje pierwsze spotkanie z prozą Ałbeny Grabowskiej uważam więc za całkowicie udane.
2017-11-27 10:28:43

Zobacz także:

Produkt Cena W koszyku
Zwierciadło Tam, gdzie urodził się Orfeusz
Tam, gdzie urodził się Orfeusz
Tam, gdzie urodził się Orfeusz
Oprawa: Twarda
30,12 PLN
Dodaj
OK
Zwierciadło Czas odzyskany. Alicja w krainie czasów. Tom 3
Czas odzyskany. Alicja w krainie czasów. Tom 3
Czas odzyskany. Alicja w krainie czasów. Tom 3
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
23,25 PLN
Dodaj
OK
Zwierciadło Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty
Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty
Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty
Tom I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
23,25 PLN
Dodaj
OK
Zwierciadło Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli. Tom 3
Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli. Tom 3
Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli. Tom 3
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
12,99 PLN
Dodaj
OK
Zwierciadło Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli. Tom 2
Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli. Tom 2
Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli. Tom 2
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
25,77 PLN
Dodaj
OK
Zwierciadło Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli. Tom 1
Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli. Tom 1
Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli. Tom 1
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
23,25 PLN
Dodaj
OK


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:

Inne pozycje tego autora: Ałbena Grabowska (20)