Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonów Urzędu Stanu Cywilnego

,

Książka

Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonów Urzędu Stanu Cywilnego

,

Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 63,00 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 63,00 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonów Urzędu Stanu Cywilnego - Łukasz Jastrząb, Joanna Lubierska

"Autorami publikacji są Łukasz Jastrząb i Joanna Lubierska. To pierwsze tego typu opracowanie w Polsce.

W książce znajdują się dane osób, które zginęły w Poznaniu w czasie niemieckich nalotów w 1939 roku, w nalotach aliantów w 1941 i 1944 roku, a także osób zamordowanych w obozie koncentracyjnym Fort VII, w obozie w Żabikowie, w areszcie przy ul. Młyńskiej i więzieniu przy ul. Ratajczaka. Ponadto spis obejmuje nazwiska osób cywilnych, które zginęły w trakcie wyzwalania miasta na początku 1945 roku. Dane ofiar zostały zarejestrowane w poznańskim urzędzie stanu cywilnego przez Niemców lub zgłoszone przez rodziny.

"Myślę, że ta książka powinna zainteresować każdego Polaka; to ewidentne świadectwo niemieckich zbrodni, jakie tu popełniono. Oczywiście nie jest to pełen obraz, a jedynie fragment opracowany na podstawie szczątkowo zachowanej dokumentacji" – powiedział PAP współautor publikacji dr Łukasz Jastrząb.

"Należy pamiętać, że nie jest to lista dla Poznania, ale lista osób, które zostały w Poznaniu zamordowane i tu miały wystawiony administracyjny akt zgonu. Publikacja dotyczy więc całej Wielkopolski i kraju w przedwojennych granicach" - dodał.

Zestawienie powstało na podstawie wykonanej w latach 70. ub. wieku kartoteki, zawierającej dane z aktów zgonu z USC z lat 1939-1945. Sporządzono ją najprawdopodobniej na potrzeby Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Obecnie znajduje się w archiwum IPN. W teczkach są informacje o kolejnych, zarejestrowanych przez Niemców zmarłych, wraz z datami narodzin i zgonu, wykonywanym zawodem, adresem zamieszkania, przyczyną śmierci oraz danymi osoby zgłaszającej zgon.

Łukasz Jastrząb zauważył, że wpisane przez Niemców informacje dotyczące przyczyn zgonu osób trzymanych w obozach czy więzieniach to z reguły ogólne osłabienie czy niewydolność krążenia. Jako przyczynę śmierci osób, które ginęły w obozie koncentracyjnym w Forcie VII, podawano często niewydolność serca.

Opracowanie listy na podstawie danych z kartoteki zajęło autorom blisko trzy lata. Dr Jastrząb podkreślił, że zestawienie nie zawiera wszystkich cywilnych ofiar śmiertelnych z lat wojny w Poznaniu, w tym osób, których śmierć stwierdzono sądownie już po 1945 r. Według powojennych szacunków, w Poznaniu w latach 1939-1945 zginęło ok. 11-12 tys. osób."

Rafał Pogrzebny, http://dzieje.pl/ksiazki/ofiary-terroru-i-dzialan-wojennych-1939-1945-w-poznaniu


Szczegóły: Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonów Urzędu Stanu Cywilnego - Łukasz Jastrząb, Joanna Lubierska

Tytuł: Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonów Urzędu Stanu Cywilnego
Autor: Łukasz Jastrząb, Joanna Lubierska
Wydawnictwo: Polska Akademia Nauk Biblioteka Kórnicka
ISBN: 9788385213642
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 363
Format: 17.5x25.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.665 kg


Recenzje: Ofiary terroru i działań wojennych 1939-1945 zarejestrowane w księgach zgonów Urzędu Stanu Cywilnego - Łukasz Jastrząb, Joanna Lubierska

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×