Runa
Vera Buck
Runa
Vera Buck
- Wydawnictwo: Initium
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788362577767
- Ilość stron: 592
- Format: 16.1 x 15.1 cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
1 - 3 dni robocze*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Runa - Vera Buck
Paryż, rok 1884.
Doktor Charcot na oddziale neurologicznym kliniki Salpetriere przeprowadza eksperymenty na histeryczkach.
Jego pokazy hipnozy ściągają widzów z całej Europy; znany neurolog niczym magik sprawia, że pacjentki tańczą przed zgromadzoną publicznością. Któregoś dnia na oddział trafia Runa, mała dziewczynka, która opiera się wszelkim metodom terapeutycznym. Jori Hell, szwajcarski student medycyny, widzi w tym szansę na zdobycie upragnionego tytułu doktora i wysuwa śmiałą propozycję zabiegu, który do tej pory wydawał się nie do pomyślenia. Chce jako pierwszy lekarz w historii medycyny operacyjnie usunąć obłęd z mózgu pacjentki.
Nie wie jednak, że Runa zostawiła w mieście tajemnicze wiadomości, ściągając na siebie uwagę innych osób. Zna też najmroczniejszą tajemnicę Joriego…
Fascynujące tło historyczne: Paryż dziewiętnastego wieku, słynny zakład dla obłąkanych La Salpetriere i mroczne początki psychiatrii.
Szczegóły: Runa - Vera Buck
Tytuł: Runa
Autor: Vera Buck
Wydawnictwo: Initium
ISBN: 9788362577767
Tytuł oryginału: Runa
Język oryginału: niemiecki
Tłumacz: Skowrońska Emilia
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 592
Format: 16.1 x 15.1 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redakcja: Płaskoń-Sokołowska Anna
Recenzje: Runa - Vera Buck
Mocny thriller dla ludzi o mocnych nerwach. Sama prawda o szpitalach psychiatrycznych w XIX wieku i metodach „leczeń” w nich podejmowanych. Idealna książka na jesienną, deszczową aurę. Polecam wszystkim, którzy interesują się tematyką szpitali psychiatrycznych.
Vera Buck stworzyła dzieło, które na pewno będzie jedną z najgłośniejszych książek dekady.
#MALINOWSKAK 2018-09-02 18:39:59
Runa to lektura, która zapada w pamięć. Najmocniejszym jej punktem są wątki związane z początkami psychiatrii i leczeniem kobiet. Powieść ma specyficzny klimat, który wywołuje gęsią skórkę. To dobry thriller medyczny, momentami szokujący i bulwersujący, szczególnie gdy jest się kobietą i czyta się o tym, jak dawniej „leczono” wszelkie odstępstwa od normy w zachowaniu innych kobiet.
Agnieszka 2018-09-03 18:18:11
Paryż kojarzy nam się z wspaniałymi zabytkami, szerokimi ulicami, pięknymi kamienicami i muzeami i katedrami. Jednak współczesna fasada kryje w sobie ciemniejsze obrazy, ukryte w murach i w wydarzeniach o jakich wspomnienia przykrył kurz kolejnych dekad. Vera Buck umieszczając akcję swojej książki w tym właśnie punkcie na mapie oraz czasu ukazała go od całkiem innej strony, centrum powieści jest szpital Salpetriere ukazanym jak z powieści grozy za sprawą wydarzeń jakie w nim się rozgrywają. Zresztą właśnie taki klimat towarzyszy lekturze prawie nieustannie, a kiedy jest nieobecny i tak wiadomym jest, iż powróci. Pisarka przeplata kilka wątków, tworzących warstwy grozy, obyczajową, historyczną i w końcu kryminalną. W takim bogactwie łatwo byłoby o ból głowy, jednakże w tym przypadku każde wydarzenia ma związek z fabułą, jest jego źródłem lub konsekwencją. Wielowarstwowość powieści jest widoczna od samego początku, a autorka płynnie przechodzi od jednej do drugiej, łącząc z pozoru nic nie znaczące zdarzenia w intrygującą całość. Vera Buck stąpa w swojej książce nad przepaścią, za którą czai się dno rozpaczy i najmroczniejsze ludzkie działania. Fikcja i historyczno-medyczne fakty oraz podobni im bohaterowie tworzą wirtuozerską mozaikę, obok której nie przechodzi się obojętnie. Obłęd wydaje się czaić na każdym kroku, tak samo jak i nieokreślone zło jakie wraz z kolejnymi kartkami zaczyna przybierać różna maski w postaci ludzkich twarzy. Co jest iluzją, a co rzeczywistością? Kim jest tytułowa bohaterka, a może kim nie jest?
Rozpoczynając lekturę „Runy” nie wiemy jak złożona historia jest przed nami, wyzwala ona całych wachlarz emocji oraz odsłania je w postaciach, zwłaszcza to co ukrywają pod płaszczykiem niesienia pomocy oraz działania w dobrej wierze. Pewne tajemnice pozostają nimi już na zawsze i podobnie jest w przypadku powieści Very Buck, która umiejętnie poprowadziła fabułę, w której głód wiedzy, wyrachowanie i iluzje stały się źródłem piekła na ziemi …
Kasia P. takijestswiat 2018-09-04 18:35:46
Książkę się czyta dobrze, mimo trudnych opisów medycznych , nawiązujących do dawnych czasów czyli XIX w . Książka intrygująca początek jest strasznie nudny . TAK . Lecz później akcja książki nabiera tempa , dowiadujemy się że lekarze pracujący w szanowanym Paryskim psychiatryku mają pod ziemią nielegalne eksperymenty na bazie ołowiu .
Lekarze pracujący w tej placówce wyłapują przypadki anomali u kobiet i zabierają je na leczenie.
Faktycznie na początku książki nie można się rozeznać co jest głównym wątkiem w książce.... fakt zaściankowego leczenia ludzi chorych psychicznie , lub samych sposobów leczenia .
Główny bohater Jori Hell - to lekarz który zrobił specjalizację psychiatryczną dla swojej ukochanej . Ta książka porusza problem dziwnych zachowań kobiet. Dlaczego nie mężczyzn ??? Runa - to jedna z ocalałych bohaterek która ujawniłam prawdę na wszystko co działo się w szanowanym Paryskim szpitalu psychiatrycznym .
Dziewczyna była jedną z najwytrwalszych pacjentek która przetrwała nawet 6- etapową kurację ołowiem .
Gdy w końcu trafiła na leczenie do państwowego szpitala psychiatrycznego okazała się odporna na wszystkie ich metody leczenia ... Runa faktycznie później zwariowała . Pod wpływem różnych eksperymentów , ale miała przebłyski świadomości które pozwalały jej na ujawnianie prawdy co się działo w podziemiach prestiżowego szpitala psychiatrycznego .
Chcecie więcej ...??? Przeczytajcie !!! Książka fenomenalna , mimo tego że została napisana dość ciężkim językiem .written.in.a.sheet 2018-09-29 12:48:46