Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 1 1945-1951 Krucjaty marksistów i komunistów polskich przeciwko lwowskiej szkole filozoficznej Kazimierza Twardowskiego.
Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura, Łukasz Ratajczak
Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 1 1945-1951
Krucjaty marksistów i komunistów polskich przeciwko lwowskiej szkole filozoficznej Kazimierza Twardowskiego.
Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura, Łukasz Ratajczak
- Wydawnictwo: Marek Derewiecki
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 9788365031365
- Ilość stron: 384
- Format: 15.0x21.5 cm
- Oprawa: Twarda
Jutro (poniedziałek 2024-12-23)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 1 1945-1951 - Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura, Łukasz Ratajczak
Po wojnie w roku 1945 społeczeństwo polskie zostało poddane ideologicznej indoktrynacji. Walkę zbrojną prowadziły oddziały partyzanckie żołnierzy wyklętych. Próby legalnego oporu PSL-u Mikołajczyka i Stronnictwa Pracy Popiela zostały w ciągu kilku lat spacyfikowane. Pozostał Kościół Katolicki, który zwłaszcza po aresztowaniu Prymasa Wyszyńskiego, skupił się na swojej misji religijnej. Władza komunistyczna zawłaszczała stopniowo wszystkie dziadziny życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego. Przyszedł również czas na polską filozofię. Dziedzictwo które przenieśli filozofowie, którzy przeżyli wojnę i pozostali w kraju, wywodziło się w głównej mierze ze szkoły lwowsko-warszawskiej Kazimierza Twardowskiego, pryncypialnie odmiennej od obowiązującego marksizmu. Konflikt był nieunikniony. Dzięki monografii, kolejna biała plama historii zostaje ujawniona, a prawda dotrze do szerokiego kręgu czytelników.
Chronologiczny zakres dwutomowej monografii obejmuje lata 1945-1951 (tom I) oraz 1952-1965 (tom II). Część pierwsza, w oparciu o bogaty materiał źródłowy oraz dokumenty, po raz pierwszy w historiografii, w tak szczegółowy sposób, opisuje obronę dziedzictwa szkoły lwowsko-warszawskiej Kazimierza Twardowskiego, w szczególnie trudnym dla całej polskiej nauki okresie stalinowskim.
Filozofowie mieli dwa wyjścia: albo ulec obcej sobie i społeczeństwu ideologii, albo podjąć z nią beznadziejną walkę. Niektórzy ulegli, ale większość podjęła rzuconą rękawicę i jako niezłomni i niepokorni stoczyli walkę o prawdę, zasady i godność polskich naukowców i filozofów. Książka opowiada tę mało znaną historię.
Dzieje filozofii polskiej, tak słabo zbadane i upowszechnione, szczególnie w trudnym okresie stalinizmu, stanowią skarbnicę wiedzy, także historycznej. Autorzy ukazują w jaki sposób państwo totalitarne dewaluuje filozofię w imię ideologii, a naukę pauperyzuje do roli polityki. Dzieło skierowane jest do czytelników zainteresowanych: filozofią, historią filozofii, historią, politologią, historią kultury i nauki oraz innymi naukami humanistycznymi. Posiada ogromne walory poznawcze, edukacyjne i dydaktyczne. Szczególnie polecana jest uczniom, a także studentom w/w dziedzin nauki, pracownikom naukowym i szeroko pojętej inteligencji.
Szczegóły: Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 1 1945-1951 - Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura, Łukasz Ratajczak
Tytuł: Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 1 1945-1951
Podtytuł: Krucjaty marksistów i komunistów polskich przeciwko lwowskiej szkole filozoficznej Kazimierza Twardowskiego.
Autor: Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura, Łukasz Ratajczak
Wydawnictwo: Marek Derewiecki
Seria: Daimonion
ISBN: 9788365031365
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 384
Format: 15.0x21.5 cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.525 kg
Recenzje: Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 1 1945-1951 - Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura, Łukasz Ratajczak
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura, Łukasz Ratajczak (4)
- Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 1 1945-1951 (Marek Derewiecki) - Twarda
- Filozofia po ciemnej stronie mocy Część 2 (Antyk Marek Derewiecki) - Twarda
- Filozofia po ciemnej stronie mocy. Część trzecia: Ostateczne starcie (Antyk Marek Derewiecki) - Twarda
- Izydora Dąmbska (1904-1983) Najlepsza z dobrych Cz1 (Antyk Marek Derewiecki) - Twarda