Terra insecta. Planeta owadów
Anne Sverdrup-Thygeson
Terra insecta. Planeta owadów
Anne Sverdrup-Thygeson
- Wydawnictwo: Znak JednymSłowem
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 9788324055753
- Ilość stron: 256
- Format: 16.0 x 20.0 cm
- Oprawa: Twarda
Niedostępna
Opis: Terra insecta. Planeta owadów - Anne Sverdrup-Thygeson
Fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą światem. Są małe, zgrabne i wyjątkowo uparte, a na dodatek ratują nam życie każdego dnia. Występują w tylu gatunkach, że kalendarz ze zdjęciami "owada miesiąca" wystarczyłby na ponad 80 000 lat. Widziały, jak przychodzą i odchodzą dinozaury, więc pewnie nie traktują nas zbyt poważnie. Chociaż ich mózgi są nie większe od ziarenka sezamu, potrafią liczyć do czterech i rozpoznawać twarze.
Karaluchy mogą uratować nas z zawalonego budynku. Chrząszcze pomagają rozłożyć plastik, a dzięki mrówkom powstają antybiotyki nowej generacji. Muszkom owocówkom zawdzięczamy sześć nagród Nobla w dziedzinie medycyny. Skomplikowane obyczaje miłosne owadów to nie tylko świetny temat na rozmowę na imprezie. Ich strategie przetrwania i opieki nad dziećmi inspirują biologów i ekologów. Aż strach pomyśleć, jak wyglądałby świat bez maleńkiej czekoladowej muszki, która jako jedyna może zapylić kwiaty kakaowca! Mamy miliony powodów, żeby pokochać owady.
Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Kocha swoją pracę i uwielbia badać fantastyczny świat robali. Nikt nie opowiada o nich tak barwnie i obrazowo jak ona, dlatego jej blog, książka i audycje w norweskim radiu cieszą się ogromną popularnością. Ta niezwykła kobieta sprawi, że pokochasz stworzenia, które żądlą, tną, bzyczą i wyglądają naprawdę dziwnie.
Szczegóły: Terra insecta. Planeta owadów - Anne Sverdrup-Thygeson
Tytuł: Terra insecta. Planeta owadów
Autor: Anne Sverdrup-Thygeson
Wydawnictwo: Znak JednymSłowem
ISBN: 9788324055753
Język oryginału: norweski
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 256
Format: 16.0 x 20.0 cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.45 kg
Recenzje: Terra insecta. Planeta owadów - Anne Sverdrup-Thygeson
„Terrra Insecta. Planeta owadów” to niemal encyklopedia insektów. Napisana przez norweską profesor nauk przyrodniczych. Dzięki tej książce poznamy świat insektów w sposób ciekawy i daleki od suchych faktów naukowych opracowań.
Publikacja zaskakuje już swoim schematem. Podzielona jest na dwie części: opowieści o owadach jako takich oraz przedstawienie ich koegzystencji z ludźmi. W ramach pierwszej połowy poznajemy bogactwo gatunków, ich życie seksualne, współżycie z innymi zwierzętami i roślinami. W drugiej części, nazywanej przez autorkę „owady vs ludzie” dowiemy się jak insekty zaopatrują nas w żywność, sprzątają w naturze, produkują miód i antybiotyki. Poza tym zapoznamy się z dziedzinami, w których owady mogą nas wspierać oraz (dla kontrastu) przekonamy się, co możemy zrobić, aby owadom żyło się lepiej w ludzkim towarzystwie.
Całość napisana jest niezwykle ciekawie i wciągająco. W tekst wplecione są fakty przyrodnicze i wykładowe terminy, jednak treść jest niezwykle przystępna. Można śmiało powiedzieć, że autorka postawiła na ciekawostki z życia owadów, wokół których budowane są kolejne rozdziały.
A intrygujących faktów jest co niemiara. Bo czy wiedzieliście, że:
- na każdego żyjącego człowieka przypada 200 mln owadów? Jest ich więcej niż ziaren piasku na wszystkich plażach świata...
- jeden z motyli ma oczy na penisie?
- drony są projektowane na wzór ważek?
- pszczoły miodne potrafią liczyć do czterech?
- indyjski straszyk potrafi kopulować non stop przez 79 dni?
- muszka owocowa ma penis długości 6 cm?
- cykady żyją nawet 17 lat
Intrygujące, prawda? A jest ich wiele, wiele więcej.
Dla kogo więc jest ta książka? Pasjonatów biologi i każdego właściciela psa, który musiał zmagać się z epidemią pcheł. Uczestnika grilla, któremu zabawę zepsuło ukąszenie komara. Zwolennika i przeciwnika wycinania puszczy. Obawiającego się boreliozy turysty zlęknionego przed spotkaniem z kleszczem.
Dzięki tej książce wszyscy czytelnicy przekonają się, że owad to nie tylko 6 nóg, 4 skrzydła i 2 czułki. Że insekty to „drobniutkie koła zębate natury, dzięki którym działa maszyneria świata.” Są niewielkie, ale trzeba się przyglądać - „Na świecie jest tak wiele małych cudów – lecz tak mało oczu, które je widzą”. Bo poznając ten magiczny świat małych stworzeń nie będziemy mieć żadnych wątpliwości, że są zjawiskowe.
I pamiętajcie: ostatniego dnia kwietnia obchodzimy światowy dzień much łowikowatych – ale owady powinniśmy szanować nie tylko od święta. To nie tylko uciążliwe, małe ustrojstwa. Dzięki nim dżem truskawkowy ma czerwony kolor, z pająków można uzyskiwać jedwab, a w przyszłości insekty być może pomogą nam uporać się ze śmieciowym plastikiem.
Tymczasem miejmy świadomość, że Ziemia to nie tylko planeta ludzi, to planeta owadów.Mery 2019-03-13 18:27:35
Lubicie owady? Te małe stworzonka, które bzyczą, nachalnie wdzierają się do mieszkań, żądlą, gryzą, tną? No właśnie… ja też! Dlatego z mieszanymi uczuciami sięgnęłam po książkę „Terra insecta. Planeta owadów”. Sięgnęłam i… zaczęłam pożerać kolejne strony niczym chrząszcze… plastik albo banknoty. Każda strona, bardzo przystępnie i ze swadą napisanej książki, odkrywa kolejne tajemnice istniejącego od 479 mln lat owadziego świata. Mszyce i pszczoły, wśród których dominują „kobiety”; strzyżaki, które rozwijają się w łosiej sierści; zielonookie osy, które składają jaja na biedronce; mrówki „hodujące” stada mszyc; komar, dzięki któremu jemy czekoladę… - prawda, że brzmi pasjonująco. A to tylko niektóre z opowiadanych historii. Autorka kończy publikację cytując kanadyjskiego entomologa: „na świecie jest tak wiele małych cudów – lecz tak mało oczu, które je widzą”. Ta książka bez wątpienia w niezwykły sposób pokazuje „małe cuda” otwierając na nie oczy. Warto przeczytać!JoAnna 2019-03-16 21:15:07
Nie sięgam często do literatury tego typu. Chyba można ją nazwać popularno-naukową i nie będzie w tym przesady. Dobrze wiedzieć jak urządzono nasz świat, a jeszcze lepiej rozumieć organizmy, z którymi człowiek jest powiązany. Ale z książką o owadach spotkałem się po raz pierwszy i bardzo się z tego powodu cieszę.
Jak zaznaczono na okładce książki jest to „fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą światem”. Pomyślałby ktoś, że to stwierdzenie na wyrost. Po przeczytaniu książki wiem, że to prawda. Autorka w niezwykle przystępnym, gawędziarskim stylu opowiada o fascynującym świecie owadów, które żyją obok nas. Często ich nie dostrzegamy, ale one doskonale widzą i czują nas.
Autorka pisze: „Karol Linneusz zakwalifikował owady jako osobną gromadę między innymi dlatego, że jego zdaniem były całkowicie pozbawione mózgu”. Zdanie cokolwiek kontrowersyjne, ale bez wiedzy, którą zdobywamy podczas lektury, wydaje nam się to niekiedy prawdopodobne. Po przeczytaniu „Terra insecta” nigdy już tak nie pomyślimy. Przecież mrówka uczy inne mrówki, mszyce – żyjące w żeńskim świecie – gdy nadchodzi zima poszukują samców i dzięki nim wiosną gatunek nadal istnieje. Rozdział o seksie sześcionogów wprawia w zdziwienie! A jak urządzają swoje mieszkanie? Na każdej stronie kolejna ciekawostka. Opisana z perspektywy profesor Norweskiego Uniwersytetu Nauk Przyrodniczych.
Książka zachwyca i intryguje. Po jej przeczytaniu znowu inaczej spojrzymy na świat.
jazz me blues 2019-06-02 11:50:32
Autor-Anne Sverdrup-Thygeson
TERRA INSECTA
PLANETA OWADÓW
Autorka tej wspaniałej książki, na co dzień jest pracownikiem naukowym na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Profesor Anne Svedrup-Thygeson fascynuje się światem owadów, doskonale o nich opowiada, stara się przybliżyć jak najwięcej wiedzy na różne sposoby. Jest autorką książek, prowadzi własnego bloga jak również cieszące się dużym zainteresowaniem audycje radiowe. Kolejne rozdziały tej książki opowiadają o wybranych, nieznanych, ale jakże interesujących faktach z życia owadów. Autorka książki w doskonały sposób przeprowadza czytelnika przez etapy dziejów owadów od czasów pradawnych po czasy najnowsze. Na początku poznajemy podstawowe cechy pozwalające na odróżnianie owadów, pikantne szczegóły z ich życia, rozwoju i budowy różnych przedstawicieli świata owadów. Dowiadujemy się jak sobie radzą ze zdobywaniem pokarmu, poznawaniem partnerów, wychowywaniem potomstwa. Poznajemy wiele innych ciekawych faktów składających się na ich codzienne czynności. Poznajemy wagę i znaczenie, jaką mają owady w ekosystemie, ich wpływ na życie człowieka, będącego gdzieś, obok ale wykorzystującego pracę owadów do swoich celów. Człowiek korzysta z pracy owadów w wielu dziedzinach nawet, na co dzień nie za bardzo się nad tym zastanawiając. Dzięki owadom mamy owoce, warzywa i miody, ale także jedwab na piękne kreacje, przetrawione odpady organiczne, czyli kompost w ogrodzie. Dzięki tej książce nasuwa się refleksja, że owady to nie tylko jakieś paskudy, co latają nam nad głowami i utrudniają życie. To nasi współobywatele na ziemi, którzy byli bardzo długo na świecie przed nami i powinniśmy tak układać swoje relacje, aby wzajemnie sobie nie szkodzić.
Książka napisana jest bardzo prostym zrozumiałym językiem, pozwala zrozumieć wszystkie ciekawe fakty przedstawiane przed autorkę. Jest w niej dużo ciekawostek z życia i egzystencji owadów. Napisana jest dużym poczuciem humoru Bardzo wyczuwa się wielką miłość autorki do świata przyrody, ma respekt do żywych organizmów. Daje do zrozumienia, że człowiek nie ma powodów do tego, aby uzurpować sobie prawa do bycia najważniejszą istotą w całym systemie. Tylko wzajemne poszanowanie, życie w zgodzie z naturą da człowiekowi szansę na długie lata życia.
Książkę wydał Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Polecam do przeczytania.
Zdzisław Ruszkowski.
Zdzisław RUSZKOWSKI 2019-06-21 11:30:23