Dziewczyna z konbini
Sayaka Murata
Dziewczyna z konbini
Sayaka Murata
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 978-83-233-4624-1
- Ilość stron: 144
- Format: 13.7 x 20.5 cm
- Oprawa: Miękka
1-3 dni robocze + czas dostawy*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Dziewczyna z konbini - Sayaka Murata
Jedna z najgłośniejszych japońskich powieści ostatnich lat!
Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.
Dziewczyna z konbini to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając Keiko literackiego głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu.
Ironiczna opowieść o tym, co kryje się za fasadą japońskiego społeczeństwa, której filary stanowią – jakże podziwiane na Zachodzie – harmonia, uprzejmość i konformizm. - Adrianna Wosińska, Redaktor naczelna TORII
Ta wielokrotnie nagradzana powieść upaja niczym mojito zaprawione sake - „Vogue”
Niewielka powieść Muraty, napisana pełnym sarkazmu językiem pokazuje kobietę, która czując, że społeczeństwo uznaje ją za dziwaczkę, wypisuje się z niego zanim ktoś zrobi to za nią… - New York Times
Po lekturze powieści Muraty na długo pozostaje w nas jej poetycki język, który skrzy się ekscentrycznym pięknem - „The Guardian”
Dziewczyna z konbini to poruszająca opowieść o tym, co dzieje się, gdy kobieta poddana ogromnej presji społecznej spotka urażonego mężczyznę - „Huffington Post”
Niepozorne arcydzieło - „Seattle Times”
Dziwna i zapadająca w pamięć… Współczesna bajka o wartościach płynących z dostosowania się do społeczeństwa, którą mogła napisać tylko Japonka - „Times” (UK)
Bohaterka tej powieści Keiko to postać jak z Kafki, do bólu szczera osoba żyjąca w absurdalnym świecie… - „Japan Times”
Ostry komentarz do rzeczywistości, w której ludzi – zwłaszcza kobiety – wrzuca się do wąskich szufladek, a każde odstępstwo wywołuje u innych zdziwienie, strach a nawet wściekłość… - „Kirkus Reviews”
Pełna czarnego humoru niepokojąca wizja współczesnego świata… Każdy był kiedyś w takim konbini, niekoniecznie w Japonii - Viet Thanh Nguyen, autor nagrodzonego Pulitzerem Sympatyka
Sayaka Murata – najgłośniejsza współczesna pisarka japońska. W 2016 roku uzyskała tytuł kobiety roku japońskiego Vogue’a. Rok później znalazła się na liście najważniejszych współczesnych pisarzy prestiżowego czasopisma Freeman’s: The Future of New Writing. Mimo literackiego i komercyjnego sukcesu, do niedawna dorywczo pracowała w konbini, skąd zaczerpnęła inspirację dla swojej powieści. Sayaka Murata za „Dziewczynę z konbini” otrzymała nagrodę Akutagawy 2016 roku, a sama książka sprzedała się w Japonii w nakładzie 650 tys. egzemplarzy.
Szczegóły: Dziewczyna z konbini - Sayaka Murata
Tytuł: Dziewczyna z konbini
Autor: Sayaka Murata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Seria z Żurawiem
Kod paskowy: 9788323346241
ISBN: 978-83-233-4624-1
Język oryginału: japoński
Tłumacz: Latoś Dariusz
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 144
Format: 13.7 x 20.5 cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.195 kg
Recenzje: Dziewczyna z konbini - Sayaka Murata
Nowy rok, nowe książki. w tym roku cześciej będę siegać po książki z Azji i postanowiłam zajrzeć do Japonii i wybrałam „Dziewczynę z konbini” Sayaki Muraty. Mała powieść a tyle było w niej emocji. Keiko, główna bohaterka jest samotna, ma już swoje lata i nadal pracuje w sklepie wielobranżowym. Wszyscy chcą żeby była normalna – znalazła już swoje miejsce w świecie, zmieniła pracę, wyszła za mąż, urodziła dzieci i tym podobne tematy. A Keiko stara się żyć zgodnie z schematem, konwenansem, ale jej to nie wychodzi. Jest nieprzystosowana społecznie. I cierpi bo zauważa że jej życie jest inne niż „normalne”. Nawet wtedy gdy spotyka na swej drodze mężczyznę ciągle społeczeństwo coś od niej wymaga. Tylko tam, w sklepie, w konbini uważa że jest jej miejsce. Bardzo smutna, nostalgiczna opowieść o ludziach nieprzystosowanych. Bo ciągle coś społeczeństwo ode mnie chce. Znajdź pracę. Znajdź lepszą pracę. Wyjdź za mąż. Ożeń się. Urodź dziecko. Miej potomka. Miej kilka dzieci. Dlaczego tylko dziewczynki? Dlaczego tylko chłopcy? Dlaczego tylko jedynak? Dlaczego zajmujesz się obcymi dziećmi? Dlaczego obciełaś włosy? Z krótkimi ci było do twarzy? I tak w kółko. Kiedyś się tym przejmowałam. Tak do trzydziestego roku życia. A teraz – a teraz jak w tej reklamie pasty do zębów – uśmiecham się. Bo nie dogodzisz wszystkim a to Ty musisz żyć we własnej skórze. W tym sklepie. Absolutnie polecam „Dziewczynę z konbini”.
“Mimo to wszystkie trzy koleżanki dyskutowały w najlepsze, zakładając że jestem nieszczęśliwa”.
„Ludzie wchodzą z buciorami w życie każdego, kto odbiega od normy”.
„Swiat normalnych ludzi nie znosi odmienności. Obce elementy są po cichu likwidowane. Ci, którzy nie pasują, zostają usunięci”.
Antonia 2021-01-05 23:34:09