Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji

Książka

Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji

  • Wydawnictwo: Znak Literanova
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788324055968
  • Ilość stron: 256
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 44,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 44,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji - Winnicka Ewa

Prohibicja miała ocalić konserwatywną Amerykę i otrzeźwić obywateli. Nowy Jork odpowiedział po swojemu i pokazał, że nic nie inspiruje bardziej niż zakaz.



W przeddzień wprowadzenia prohibicji mieszkańcy Nowego Jorku pili na umór do północy. Już następnego dnia życie zaczęło toczyć się w tajnych barach, a wkrótce picie stało się obowiązkowym punktem wieczoru, podobnie jak obecność na Broadwayu.



Dziewczęta z dobrych domów sączyły martini z buteleczek chowanych za podwiązką, a wściekli katolicy nie chcieli zastąpić wina mszalnego sokiem winogronowym. Gangsterzy brylowali na wytwornych przyjęciach. Nawet burmistrz spędzał więcej czasu w kasynie niż w ratuszu.



Świetnie napisany reportaż o Nowym Jorku w czasach Wielkiego Gatsby'ego, gangstera Luciano i szalonych wieczorów w Cotton Clubie.
I o tym, że to, co nielegalne, pociąga najbardziej, a zakazy wcale nie zmieniają świata na lepsze.


Szczegóły: Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji - Winnicka Ewa

Tytuł: Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji
Autor: Winnicka Ewa
Wydawnictwo: Znak Literanova
ISBN: 9788324055968
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 256
Oprawa: Twarda
Waga: 0.324 kg


Recenzje: Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji - Winnicka Ewa

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

W jakich realiach budzą się Amerykanie 16 stycznia 1920 roku? Ameryka, która była symbolem swobód obywatelskich, praktycznie z dnia na dzień wprowadza prohibicję.

Gdzie doszukiwać się przyczyn jej wprowadzenia, jakich rezultatów oczekiwano, a jakie przynosi w rzeczywistości? Kto na niej najwięcej zarabia i dlaczego ją ostatecznie zniesiono? Jak wielką hipokryzją wykazują się ci, którzy prohibicję wprowadzili?

Jak to zwykle bywa zakaz prowadzi do naturalnego sprzeciwu społeczeństwa i wywołuje skutki odwrotne od zamierzonych. Przeciętny Amerykanin zaczyna spożywać trzykrotnie więcej alkoholu niż wcześniej. Nawet Ci którzy nie pili, teraz zaczęli, aby zamanifestować sprzeciw wobec władzy. Niemal na równi z mężczyznami po alkohol sięgają kobiety. Sposobów i recept na pokątną produkcję, dystrybucję i spożycie pojawia się co niemiara. Wiadomo przecież, że owoc zakazany zawsze lepiej smakuje, a prawo, szczególnie uznane przez społeczeństwo za niewłaściwe, można obejść.

Ogromnie ciekawy reportaż, wzbogacony zdjęciami, o niewątpliwym wpływie prohibicji na obecny kształt Ameryki. Napisany lekko, konkretnie i z pewną dozą ironii.
2019-05-28 11:55:04

Władze, które w 1919 roku zatwierdziły XVIII poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych z pewnością nie przewidziały skutków tej decyzji. Idea prohibicji - czyli całkowitego zakazu wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych - miała sprzyjać dobrym celom; umoralnianiu społeczeństwa i ochronie amerykańskiej rodziny.

Ewa Winnicka doskonale zarysowuje tło historyczne wydarzeń oraz panujące nastroje społeczne. Dzięki temu książka zyskuje szeroki kontekst, traktuje o tym, co wpłynęło na ukształtowanie jednego z najbardziej wpływowych i niesamowitych miast na świecie. Były to początki swoistej rewolucji obyczajowej, przejawiającej się rozluźnieniem zasad moralnych. Kobiety zamiast strzec domowego ogniska zaczęły wychodzić do pracy, nosiły coraz krótsze spódnice i piły alkohol u boku swych mężów. Ludzie mieli dość obrazu purytańskiej Ameryki, społeczeństwo chciało się bawić, kwitło nocne życie. I właśnie wtedy nadeszła prohibicja - prawdopodobnie postrzegana przez rząd, jako ostatnia deska ratunku przed szerzeniem się zgnilizny moralnej. Czy można było przewidzieć, że w jej następstwie przestrzegający prawa, uczciwi obywatele zamienią się w przestępców? Czy ta utopijna wizja miała jakąkolwiek szansę powodzenia? Alkohol stał się symbolem walki o swobodę obyczajów i wolność wyboru. Pili wszyscy; zarówno klasa wyższa, jak i biedota. Nowy Jork zaczął tonąć w korupcji. Gangi łączyły swoje siły tworząc wielkie imperia - skutki tego odczuwamy do dziś.

"Zbuntowany Nowy Jork" z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników historii. Będzie też ciekawym uzupełnieniem przewodnika po Nowym Jorku, bo przecież rzut oka wstecz pozwala inaczej spojrzeć na teraźniejszość. Tym bardziej, że w książce sprawnie nakreślono historię poszczególnych ulic czy dzielnic. Gdzie tańczył Fred Astaire? Jak narodził się "New York Times"? Co zgubiło Ala Capone? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce.
2019-06-28 18:30:52


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: