Wariat na wolności. Autobiografia

Książka

Wariat na wolności. Autobiografia

  • Wydawnictwo: Znak Literanova
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788324037933
  • Ilość stron: 352
  • Format: 14.0 x 21.0 cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Cena katalogowa 49,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 49,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Wariat na wolności. Autobiografia - Wojciech Eichelberger

Długo oczekiwana autobiografia jednego z najważniejszych współczesnych psychoterapeutów



Z młodości uciekł niczym z domu wariatów, ale w głębi duszy nigdy nie uległ presji bycia normalnym. Bo czy to nie szaleństwo - przez 75 lat szukać swojej prawdziwej natury i toczyć walkę z własnym ego?



Niepokorny buddysta, zbuntowany terapeuta, autorytet, który przyznaje, jak wiele jeszcze nie wie, i z rozbrajającą szczerością mówi o swoich błędach oraz głęboko zakorzenionym egoizmie.



W szczerej i intymnej autobiografii Wojciech Eichelberger opowiada o tym:


  • czy to my sterujemy naszym życiem, czy robią to wydarzenia, na które nie mamy wpływu?

  • czy psychoterapeuta zawsze jest dobrym partnerem i rodzicem, czy też popełnia więcej błędów niż jego pacjenci?

  • co w życiu jest ważniejsze niż szczęście?




A przede wszystkim - jak mądrze pracować, kochać i myśleć, by z tej zawiłej, przypadkowej i ułomnej materii sklecić jedno dobre życie.



Książka, która pomoże każdemu lepiej zrozumieć siebie.

Kraj produkcji: Polska

Producent:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o.
ul. Kościuszki 37
30-105 Kraków (Polska)
tel: 12 61 99 500
email: sekretariat@znak.com.pl


Szczegóły: Wariat na wolności. Autobiografia - Wojciech Eichelberger

Tytuł: Wariat na wolności. Autobiografia
Autor: Wojciech Eichelberger
Wydawnictwo: Znak Literanova
ISBN: 9788324037933
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 352
Format: 14.0 x 21.0 cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.45 kg


Recenzje: Wariat na wolności. Autobiografia - Wojciech Eichelberger

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Wariat na wolności. Autobiografia
Autor: Eichelberger Wojciech
Wojciech Eichelberger w życiu zawodowym psycholog, psychoterapeuta, coach, twórca i współtwórca programów telewizyjnych, autor książek. Prywatnie jest mężem, byłym mężem, ojcem, przyszywanym ojcem, dziadkiem. Książka jest opisem życia Wojciecha Eichelbergera od narodzin, wczesnego dzieciństwa aż do czasów obecnych. Jubileusz 75. rocznicy urodzin autora jest przyczynkiem do jej napisania, dając jej walor autobiografii.
Na początek Autor przedstawia zarys historii swojej rodziny, jej pochodzenie w miarę dostępnych i zapamiętanych informacji, krótkie charakterystyki ważnych postaci swojego rodu. „Wielkim Nieobecnym” nazywa swojego niepoznanego ojca, próbuje wyobrazić sobie jak mogłoby wyglądać życie z ojcem, w ważnych dla dziecka okresach. Matka zajmuje bardzo szczególne miejsce w autobiografii Wojciecha Eichelbergera. Obdarza Ją wielkim szacunkiem, miłością, i estymą. Jednocześnie nie waha się przedstawić zdarzeń, w których była bardzo surową matką samotnie wychowującą synów, i zbyt brutalnie wymierzała kary.
W rozmowie z Wojciechem Szczawińskim obszernie i w ustalonych przez siebie granicach opowiada o swoim życiu prywatnym i zawodowym. O czasach powojennych, trudnego dzieciństwa, dorastania, burzliwej młodości, życiu rodzinnym i zawirowaniach, jakie się w nim pojawiały. Urodzony w latach wojennych, daleko na ziemiach obecnej Ukrainy, zdany był na samym początku zaznać wielu niedogodności, biedy, głodu i tułaczki wojennej. Ojciec został zabity przed jego narodzinami, na matkę spadły, więc obowiązki opieki nad starszym bratem i nowo narodzonym synkiem.
Wojciech Eichelberger w swojej autobiografii opisuje najważniejsze wydarzenia swojego życia, których był autorem, które miały istotny wpływ na jego karierę zawodową i na życie, także rodzinne. Po trudnych latach dzieciństwa w powojennej Warszawie kończy szkołę średnią i dostaje się na studia psychologiczne. Jest aktywny na wielu płaszczyznach, pasjonuje się sportem, podróżami, chodzeniem po górach. Poznaje życie od różnych stron, zakochuje się, poszukuje dla siebie miejsca na dorosłe życie. W zasięgu jego zainteresowania pojawia się Buddyzm, poznanie nowego wymiaru duchowego, który zostaje przy nim już na zawsze. W życiu osobistym zakochuje się, pojawiają się dzieci, buduje dom, tworzy gniazdo rodzinne. Są też zawirowania, poznanie kogoś nowego, zmiana. Zachodzi potrzeba budowy nowych relacji. Wojciech Eichelberger w swojej autobiografii przedstawia sylwetkę mężczyzny bardzo aktywnego, w życiu zawodowym i na gruncie prywatnym. Aktywność zawodowa, brak wolnego czasu negatywnie wpływa na więzi ojca z dziećmi, za mało czasu może im poświęcić. Książka jest obszernym opisem życia mężczyzny w wieku dojrzałym. Opisuje swoje losy, dokonania, marzenia i porażki. Robi to w sposób kulturalny, bez emocji, łagodnie. Przedstawił dokonania swojego życia ze swojego punktu widzenia i tak to odbieram.
Bardzo dobrze napisana książka, czyta się z przerwami na przemyślenia. Na okładce zdjęcie Autora, pozwalające twierdzić, że ma duże poczucie humoru.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova

Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

2019-08-12 13:23:25

O rewolucji edukacyjnej, psychologicznej i duchowej!

Wojciech Eichelberger w swojej autobiograficznej książce „Wariat na wolności” ze sporym dystansem i otwartością opowiada o swoim życiu, zarówno tym osobistym, jak i zawodowym.
Dla mnie jako psychologa szczególnie ważna jest jego historia bycia terapeutą i jego podejście do pracy. Opisuje niezwykłych ludzi, z którymi pracował, wspomina spotkania z Carlem Rogersem, ojcem psychologii humanistycznej, którego poglądy znane mi są z podręczników akademickich. To wszystko sprawia, że czytając miałam wrażenie dotknięcia czegoś niemożliwego. Bardzo ulotnego i niesamowicie ważnego.
Jednocześnie i nie-psycholodzy znajdą tu wiele dla siebie. Eichelberger z wielką wnikliwością opisuje zarówno swoją rodzinę pochodzenia, jak i tę tworzoną przez siebie. Robi to trochę jak osoba, która spogląda na to, ze spokojem, z dystansu. Snuje przemyślenia na temat własnego ojcostwa. Myślą, która mi zapadła w pamięć, były słowa: „(…) żeby móc wychować szczęśliwe dzieci, trzeba samemu być choć trochę szczęśliwym”(str.122). I to zdanie zdaje się realizować w życiu autor, poszukując własnego szczęścia.
Ciekawym wątkiem jest rozwój duchowy Wojciecha i spotkanie z zen. Te elementy, tak odległe kulturowo od naszej chrześcijańskiej rzeczywistości, odmieniły autora. Bardzo mocno przenika to sposób jego życia, bycia i pisania tejże opowieści.
Dobrym podsumowaniem tego, czemu Wojciech Eichelberger się w życiu poświęcił jest jego wypowiedź: „(...) zająłem się intensywnie psychoterapią i nową edukacją, a także szukaniem dla siebie i innych okazji do zaawansowanej praktyki zen. Wszystko, co od tamtej pory zrobiłem i nadal robię, temu służy. I niech tak już zostanie. Bo im dłużej żyję, tym wyraźniej widzę, że przetrwanie ludzkiego świata zależy od trzech rewolucji: edukacyjnej, psychologicznej i duchowej” (str. 169-170).


2019-09-10 23:32:12

"Wariat na wolości" - autobiografia Wojciecha Eichelbergera to książka przewrotna. Autor jest znanym nie tylko medialnie psychoterapeutą i stąd zapewne pomysł spisanie historii Jego życia. Książka naprzemiennie przedstawia nam kolejne fakty z przeszłości i wywiad, który prowadzi Wojciech Szczawiński. Historia rozpoczyna się od przywołania przodków, rodziców autora, Jego korzeni. Sam urodzony we Lwowie, wychowany w Warszawie opowiada o wojnie, powstaniu, komunizmie. Książka jest więc podróżą poprzez Polskę ostatnich siedemdziesięciu pięciu lat życia bohatera. Opowieść ta przeplatana jest przybliżaniem czytelnikowi buddyzmu, którym Eichelberger na co dzień się zajmuje, a także rozmowami o psychologii, które z założenia miały chyba być zapoznaniem czytelnika z tą dziedziną, a stały się rozbieraniem kolejnych jej aspektów na czynniki pierwsze i snuciem przeintelektualizowanych historii.

Książka ta jest niczym sinusoida - fragmenty opowiadające o życiu w powojennej Warszawie, dzieciństwie czy później ojcostwie są jej siłą napędową. Niestety co pewien czas, cyklicznie następuje "wstęp do psychologii i zen" i o ile religijną/filozoficzną część można znieść, w części naukowej obaj Panowie trochę "odpływają". Niemniej jest to pozycja warta uwagi. Autor ma zdolność pisania w sposób tak obrazowy, z ironią, dystansem i refleksją, że uwodzi czytelnika wspomnieniami. Łatwo się w tych opowieściach odnaleźć, nawet będąc od Eichelbergera młodszym. A współdzielenie historii, którą już się pamięta, również należy do przyjemnych.

Całość okraszona jest czarno-białymi zdjęciami samego autora, jego rodziny i nauczycieli duchowych. Czyta się "Wariata na wolności" także dwojako, z jednej strony szybko i ze smakiem, by potem zwolnić przy naukowych dywagacjach. Ot czytelniczy roller-coaster. I choć są pewne nieścisłości (nie wiem, jak się ma informacja o wielokrotnych aborcjach partnerek do idei nie krzywdzenia nawet rośliny, w buddyzmie), choć momentami można się zniechęcić, warto przebrnąć przez te słabsze fragmenty, aby poznać całość.

Wielkim atutem są dla miłośników wschodnich filozofii liczne przypowieści buddyjskie obecne w książce. Można poznać liczne zasady wiążące się z tym wyznaniem w nieinwazyjny sposób. Przywoływany kilkukrotnie jest np. De Mello i Jego "Przebudzenie".

Można śmiało powiedzieć, że "Wariat na wolności" jest autobiografią wartą uwagi. Dla mnie, jako miłośniczki gatunku, była to z pewnością przygoda wartościowa, z której można czerpać wiedzę i wspomnienia. Jeśli jednak lektura trafi na czytelnika niezainteresowanego zbytnio historią Polski, psychologią, czy buddyzmem, może się on znudzić i wątpię, aby dobrnął do końca. Dla mnie też było to zadanie niełatwe. Ale wiadomo, że niełatwe nie znaczy bezsensowne. Nie wiem, czy jest to książka dla tych, którzy chcą poznać lepiej "Pana psychologa z telewizji".... z pewnością jest to książka dla świadomego czytelnika, który doceni kunszt pisarski autora i przymknie oko na nadmiernie popuszczoną filozoficznie wodzę fantazji w wywiadach. Daję 6/10.
2019-12-15 20:31:36


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: