Prawda zapisana w popiołach Tom 1 Milczenie aniołów

Książka

Prawda zapisana w popiołach Tom 1 Milczenie aniołów

  • Wydawnictwo: Videograf
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 9788378357322
  • Ilość stron: 432
  • Format: 13.5x21.0cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 39,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Prawda zapisana w popiołach Tom 1 Milczenie aniołów - Joanna Jax

Opowieść o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Różne przeżycia i inne spojrzenie na sytuację w Polsce sprawiają, że nawet przy rodzinnych stołach dochodzi do konfliktów i zadrażnień. Bohaterowie znani z Zemsty i przebaczenia oraz Zanim nadejdzie jutro tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, a także Nela Domosławska, Nadia Niechowska i Kuba Staśko to tylko niektóre postaci, znane z poprzednich sag, które spotkacie na kartach tej powieści.


Szczegóły: Prawda zapisana w popiołach Tom 1 Milczenie aniołów - Joanna Jax

Tytuł: Prawda zapisana w popiołach Tom 1 Milczenie aniołów
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf
ISBN: 9788378357322
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 432
Format: 13.5x21.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.39 kg


Recenzje: Prawda zapisana w popiołach Tom 1 Milczenie aniołów - Joanna Jax

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Milczenie Aniołów to prawdziwe i bardzo realistyczne historie o niespełnionej miłości, pragnieniu kochania i bycia kochanym, o utraconych marzeniach. To obraz codzienności ludzi w powojennej Polsce, zmagania się z brutalną rzeczywistością, z władzą dążącą do skłócenia ludzi. Trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, gdyż szpiegowanie i donoszenia – nawet na bliskich – jest częstą sytuacją, gdy w grę wchodzi zdobycie profitów dla siebie i swojej rodziny. Ludzie marzą o lepszym jutrze, o tym, aby bliskim żyło się lepiej i spokojniej. Tylko czy czasy, w których przyszło im żyć, temu sprzyjają?
Losy bohaterów są bardzo dokładnie wkomponowane w tło historyczne, jak również w zasady panujące w ówczesnych czasach. Ludzie byli odważni i znali swoją wartość, lata wojny pozostawiły w nich jeszcze cień nadziei na lepszą przyszłość. Bohaterowie zmagają się z dylematami moralnymi, są wewnętrznie rozdarci, czasami smutni i pozbawieni złudzeń. Nie zawsze wiedzą, gdzie jest ta cienka granica, której nie powinno się przekroczyć. Troska o najbliższym zmusza ich do życia w kłamstwie, wyjawienie prawdy mogłoby wyrządzić więcej krzywdy i zła, niż dobra. Co jest lepsze? Jak mam postąpić? Czy nie będę żałował swoich decyzji? Z takimi dylematami zmagają się bohaterowie.
Przy lekturze powieści czułam się bardzo wzruszona, momentami smutna i obolała, odnosiłam wrażenie, że tak dobrze znamy się z bohaterami. Tak wiele razem przeszliśmy, że już nic nie jest w stanie nas rozdzielić. Ta wzajemna nić porozumienia powoduje, że łatwiej jest zaakceptować wybory bohaterów, nawet jak czasem nie do końca są dla nas zrozumiałe.
Wielką zaletą powieści jest realność bohaterów. Mają swoje wzloty i upadki, marzenia i złudzenia, błądzą i szukają rozwiązań z trudnych sytuacji, w których się znaleźli. Autorka ich nie idealizuje i nie wynosi na piedestał, wręcz przeciwnie, stara się czasami pokazać ich słabe strony, dylematy i rozterki.
Lektura potrafi oczarować od pierwszych stron, wzmaga apetyt na jeszcze więcej. Zastanawiam się, co w zanadrzu jeszcze ma dla nas Joanna Jax, jak długo będzie w stanie trzymać nas w napięciu i niepokoju.
Powieść daje nadzieję i napełnia optymizmem, pokazuje, że warto marzyć i dążyć do realizacji swoich zamierzeń. Nie wolno się poddawać bezwiednie losowi, tylko należy godnie przyjmować to, co los nam oferuje. Wszystko jest zaplanowanym zamysłem Pana i dzieje się w określonym celu. Trudne sytuacje mają nas uodpornić na wszelkie zło czyhające w pobliżu i nie poddawać się.
Nie wiem, co takiego magicznego ma w sobie ta powieść? Czy to styl autorki, czy realizm zarówno akcji jak i bohaterów, czy psychologiczne aspekty zachowań bohaterów? Chyba wszystko razem stanowi o wielkim kunszcie autorki, każdy element stanowi o wartości tej powieści. Od niej nie można się oderwać nawet na moment. Ona zniewala, pochłania bez opamiętania, a co najważniejsze, jej nie można zapomnieć. Nie warto próbować.
Polecam gorąco dla każdego, najlepsza lektura na chłodne jesienne wieczory. Wczujcie się w tę lekturę i nasłuchujcie uważnie, może anioły przerwą swoje milczenie. Przekonajcie się sami, czy to możliwe? Ja wiem, ale warto samemu się przekonać, czy mam rację …
2019-10-22 20:17:42

Wojna to był bardzo zły czas i niestety nawet kiedy już się skończyła ludzie dalej żyli w strachu, nigdy nie mogli zapomnieć o tym co widzieli, żyjąc dalej z nadzieją że nigdy nie powróci.
Szymek aplikant który bierze wszystkie trudne i kontrowersyjne sprawy ciągle kłóci się ze swoją żoną Zosią, nawet myślą o rozwodzie ale mężczyzna nie chce tego robić ze względu na syna Krzysia, do czasu aż poznaje Beatę i ulega jej urokowi. Mateusz po wielu latach odnajduję swoją siostrę Rebekę z którą został rozdzielony w czasie wojny, trafił na dobrą rodzinę a jego matka Alicja nie chciała żyć w kłamstwie dlatego wyjawiła mu że nie jest jej prawdziwym synem, kiedy poznaje siostrę zaczyna czuć się Żydem i chce studiować w Jerozolimie. Młoda Nadia ukrywa swój związek z dużo starszym, żonatym mężczyzną z nadzieją że Michał się rozwiedzie, kiedy zostaje postrzelona w nogę lekarz mówi jej że była w ciąży ale poroniła, Nadia z jednej strony cieszy się bo jest jeszcze młoda, a z drugiej żałuje bo to mogło ją na zawsze złączyć z Michałem. Czy chociaż jedna osoba z przedstawionych będzie w stanie ułożyć sobie życie?
W tej książce poznajemy wiele osób które próbują żyć normalnie po wojnie, niestety wszędzie widzą spiski i układy, chociaż te czasu minęły dalej niektórzy mają nawyki chowania świeżego chleba na wszelki wypadek. Ludzie chcą też jak najlepiej dla swoich dzieci, żeby żyły w godnych warunkach, miały wszystko co najlepsze ale ciągle brakuje pieniędzy a do tego można zostać aresztowanym i skazanym za niewinność dlatego nikt nigdzie się nie wychyla.
Słowa w tej książce naprawdę poruszają, widać tutaj oddanie i bezgraniczną miłość do dzieci z którymi nie łączą więzy krwi, ukazana jest także walka o poznanie swoich korzeni, odszukanie bliskich, walka o miłość nawet tą zakazaną. Ta książka to nie jest kolejna lekka powieść, a wiele emocji, współczucia i czasami nawet łez.
Mam nadzieje że wojna nigdy nie powróci bo jest to bardzo zły czas który odbija się na psychice, ludzie nigdy o tym nie zapominają.
2019-11-09 17:40:57

W „Milczeniu aniołów” Joanna Jax połączyła losy bohaterów sag „Zanim nadejdzie jutro” i „Zemsta i przebaczenie” (książkę można czytać bez znajomości tychże) i przeniosła ich do PRL-u lat 1956-1958. Autorka ukazuje ich zmagania z przeszłością, z traumami, z radzeniem sobie w trudnych warunkach bytowych PRL-u. Sportretowane zostały rodziny, łączące ich „więzy” oraz różne oblicza miłości. Nie brak romansów i zdrad. Padają ważne słowa o zakochaniu się i postrzeganiu drugiej osoby. Każdy bohater ma swoje ideały, wartości. Jedni wierzą propagandzie, inni z nią walczą. Każdy stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości, radzić sobie, „jakoś” żyć. Bohaterowie są tak prawdziwi w literackim świecie, jak czytelnicy o nich czytający. Historia w powieści nie jest tylko tłem wydarzeń, lecz pełnoprawnym bohaterem, gdyż akcja została osadzona w historii Polski. Najważniejsze wydarzenie to bunt robotniczy w Poznaniu w „Ceglorzu”.
Polska władza jest na krótkiej smyczy Sowietów. Do więzienia trafia się za cokolwiek lub za nic. Bezpieka prężnie działa. Jej metody pozyskiwania nowych współpracowników są perfidne, podstępnie, a ilość lojalek przybywa. Szukanie haków i ich preparowanie to norma, donosy też. Bohaterom towarzyszą dylematy moralne. Zaskakuje, kto jest donosicielem, a kto nie. Fikcyjne postacie mierzące się z prawdziwymi wydarzeniami powojennej historii Polski. Mały majstersztyk. Autorka znakomicie oddała ducha tamtych czasów. Z dbałością o szczegóły opisała realia, zaglądając do domów bohaterów, pracy, do lokali, na salę sądową, wychodząc na ulice. Smutna to była rzeczywistość: powszechna bieda, pustki w sklepach, praca ponad siły, terror, donosy, szarzyzna. Ludzie praworządni mieli ciężko, potakującym żyło się lepiej. Mieć czyste sumienie czy talon na mieszkanie?
„Miasto aniołów” nie pozwala wrócić do XXI wieku, bo swoją akcją od początku przykuwa czytelnika. Zabiera go w podróż po Polsce, do Anglii i Izraela. Zaprasza do domów bohaterów, zwykłych ludzi, którzy przeżyli piekło II wojny światowej, którzy walczą z traumami i demonami przeszłości. To ich życie i zmagania z trudami dnia codziennego, emocje, wspomnienia, spojrzenie na nową sytuację polityczną w Polsce zostały wpisane w historię Polski.
2019-12-06 19:04:15

To moje pierwsze spotkanie z autorką, Nie jest to łatwa książka, autorce udało się stworzyć świetny PRL-owski klimat.
Naszych bohaterów spotykamy w powojennej Polsce. Część z nich była ofiarą terroru nazistów, a część armii czerwonej. Jednak wszyscy próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jedni szukają szczęścia w zrujnowanej stolicy, inni na ziemiach odzyskanych. Niewielu ma komfort ekonomiczny, większość, ciśnie się w małych pokoikach. Społeczeństwo jest podzielone na zwolenników nowego systemy i jego zadeklarowanych przeciwników, a oliwy do ognia dolewa urząd bezpieczeństwa, który szuka 'wtyk' wśród ludności cywilnej. Nadzór kontrola i siłowe zwalczanie buntu niezadowolonych mieszkańców, trafia na pierwsze strony gazet. Kto ma pecha, stanie się wrogiem Polski Ludowej i będzie przykładnie i widowiskowo ukarany.

Dużo bohaterów, których losy się splatają ze sobą, jednak nie ma się poczucia, że któryś z nich jest zbędny. Autorka tworzy realny świat. Dopracowany klimat; z kartek przeziera beznadzieja, smutek, ale także nowa nadzieja i hart ducha.
Polecam.
2019-12-30 10:26:05


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: