Wszystko za życie Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

Książka

Wszystko za życie
Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

  • Wydawnictwo: Bez Fikcji
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788381780926
  • Ilość stron: 292
  • Format: 14.0x20.5cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 46,40 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 46,40 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Wszystko za życie - Gerda Weissmann-Klein

Film dokumentalny na podstawie książki otrzymał w 1995 roku Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. "Wszystko za życie" to niezapomniana historia sześcioletniej gehenny Gerdy Weissmann Klein, ofiary nazistowskiego okrucieństwa ? od dzieciństwa w rodzinnym domu w polskim Bielsku po wręcz cudowne ocalenie i wyzwolenie przez amerykańskich żołnierzy w czeskich Volarach. Gerda zabiera czytelnika w przerażającą, lecz przepełniającą nadzieją podróż. Błoga, idylliczna młodość nastoletniej Gerdy legła w gruzach, gdy we wrześniu 1939 roku naziści wkroczyli do Polski. Choć najeźdźcy przez pewien czas pozwalali Weissmannom żyć w piwnicy ich domu, ostatecznie rozdzielili rodzinę i wywieźli jej członków do niemieckich obozów pracy. W ciągu kolejnych kilku lat Gerda została pozbawiona wszystkiego poza życiem. Nim wojna dobiegła końca, straciła rodziców, brata, dom, dobytek i wszystko, co było jej drogie. Na przekór koszmarnym przejściom młoda kobieta nie straciła hartu ducha i wiary w człowieczeństwo. W mrokach niemieckich obozów wraz z przyjaciółkami zdołała zbudować wspólnotę, opartą na miłości i braterstwie. Chociaż naziści okradli je z istoty młodości i życia, udało im się przetrwać barbarzyństwo dręczycieli. Piękna opowieść Gerdy niesie bezcenny przekaz dla każdego z nas. Opowiada o strasznej pożodze i krzywdzie ubiegłego stulecia, lecz daje też nadzieję, że z nienawiścią można wygrać. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Szczegóły: Wszystko za życie - Gerda Weissmann-Klein

Tytuł: Wszystko za życie
Podtytuł: Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę
Autor: Gerda Weissmann-Klein
Wydawnictwo: Bez Fikcji
ISBN: 9788381780926
Tytuł oryginału: All but my life
Tłumacz: Grzywa Mateusz
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 292
Format: 14.0x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.32 kg


Recenzje: Wszystko za życie - Gerda Weissmann-Klein

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Kiedy wybucha II Wojna Światowa Gerda ma 15 lat i mieszka z rodzicami i bratem w Bielsku. W jednej chwili dobre życie rodziny Weissmannów kończy się, a zaczyna wojenna gehenna. Mimo, że naziści pozwalają rodzinie Gerdy mieszkać w piwnicy domu to ich radość nie trwa długo. Wkrótce rodzina zostaje rozdzielona Walka o przetrwanie, każde tchnienie. Resztki nadziei to jedyne co Gerdzie pozostaje. Hart ducha i wola walki o jutro to jej karta przetargowa w wojennym piekle.

„Wszystko za życie” to sześcioletnia droga Gerdy Weissmann przez mękę, ból, zmęczenie, głód, obóz koncentracyjny. Obnażona z godności i wolności musi odnaleźć się w koszmarnej obozowej rzeczywistości. To co robi przechodzi ludzkie pojęcie i jest niesamowite. Gerda dowodzi tego jak silny może być człowiek i w obliczu przemocy i śmierci nigdy się nie poddaje.

GERDA I JEJ MISJA
Życie Gerdy po wojnie odmienia się diametralnie. W 1946 roku wychodzi za mąż i wraz z mężem rozpoczyna życie w Stanach Zjednoczonych niedaleko Buffalo w stanie Nowy Jork. To jej jednak nie wystarcza i postanawia pomagać społeczności żydowskiej, której nie mogła liczyć na tyle szczęścia co ona. Będąc wolontariuszką z czasem zaczyna opowiadać swoją historię rzeszom ludzi w całych Stanach Zjednoczonych.

PIEKŁO NA ZIEMII
Wspomnienia Gerdy Weissmann są przerażające. Niszczenie ludzkiej godności to największa podłość jakiej można doświadczyć ze strony drugiego człowieka. Gerda opowiada o przeżyciach swoich i swojej rodziny obiektywnie i ze szczegółami. Mimo okropnych doświadczeń z całości bije ogrom nadziei i wiary w zmianę i lepsze jutro

PODSUMOWANIE
Wspomnienia Gerdy z czasów wojny są druzgocące. Tej książki nie da się przeczytać w jeden wieczór. Po każdym rozdziale potrzebowałam chwili na oddech i refleksję. Lektura sprawia niemal fizyczny ból i niejednokrotnie łzy. Książka uzmysławia jak przewrotny jest ludzki los i jak kruche jest życie.

Książkę „Wszystko za życie”po raz pierwszy wydano w 1957 w Stanach Zjednoczonych. W 1995 roku nakręcono film dokumentalny oparty na wspomnieniach Gerdy Weissmann pt.: „One Survivor Remembers”. Film otrzymał Oscara w kategorii „Krótkometrażowy film dokumentalny”.
2019-09-16 09:21:59

"Wszystko za życie" to historia Gerdy Weissmann Klein, ofiary nazistowskiego okrucieństwa. Autorka zabiera czytelnika w przerażającą, lecz przepełniającą nadzieją podróż przez kolejne lata wojny. We wspomnieniach opisała dramatyczne losy swoje i swojej rodziny.
🕊
Straciła wszystko, rodzinę, przyjaciół i była bliska utraty życia, przeszła trzyletnią gehennę w hitlerowskich obozach pracy przymusowe w tym obóz pracy w Grünberg, a po jego likwidacji przetrwała morderczy marsz śmierci.
🕊
Gdy wybuchła II wojna światowa Gerda miała 15 lat i mieszkała z rodziną w Bielsku. Początkowo jej rodzinie naziści pozwolili mieszkać w piwnicy, to jednak długo to nie trwało. Ostatecznie rodzina została rozdzielona i wywieziona do różnych obozów pracy. Nie da się opisać emocji jakie nam towarzysza podczas czytania scen gdy Gerda żegna się z tatą czy mamą. Jak sama opisuje były to ostatnie jej spotkanie bo już nigdy nie miała ich zobaczyć. Razem z nią przeżywamy głód, poniżanie oraz widzimy jak Niemcy próbowali zniszczyć ludzką godność. Z drugiej zaś strony widzimy niesamowity hart ducha, wolę walki i nietracącą nadzieję na lepsze jutro. Gdy Gerda mówi o swoich emocjach to widać że nie stara się ich wywyższać. Nie szuka litości. Z perspektywy czasu stara się analizować co ją podtrzymywało przy życiu, dlaczego się nie poddała i czego ją te wszystkie doświadczenia nauczyły.
🕊
Książka ta, to poruszające wspomnienia oraz świadectwo czasów wojny. To książka nie tylko o okrucieństwach wojny, ale też o nadziei, ludzkiej dobroci i wiary dobro. Polecam.
2019-09-21 09:24:45

"Przetrwanie to zarówno wspaniały przywilej, jak i bolesny ciężar."

Kto może bardziej dojmująco i sugestywnie opisać piekło wojny, jak nie osoba, która je przeszła?

Gerda Weissmann Klein doświadczyła dramatu, który był udziałem wielu ludzi w okresie Zagłady. Jej udało się przetrwać, co odczuwa jako dług zaciągnięty wobec tych, którzy zginęli. Swym całym późniejszym życiem próbuje spłacić ów dług m.in. spisując swoje bolesne wspomnienia.

Towarzyszymy Gerdzie, nastoletniej żydowskiej dziewczynie, od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Jej beztroskie życie zostaje przerwane 1 września, odbierając jej młodość, bezpieczeństwo, plany na przyszłość i rodzinę. Pozostaje tylko życie, o które będzie walczyć każdego dnia, każdej godziny w ciągu sześciu lat tułaczki po niemieckich obozach.

Skąd czerpie siłę by żyć i nadzieję, gdy wszyscy wokół ją tracą?

To książka wyjątkowa, którą czytałam z gulą w gardle i łzą w oku. Świadectwo czasów, które nie mogą się powtórzyć. Napisana językiem prostym, bez upiększeń, bez dramatyzowania, przez co tak głęboko wdziera się w duszę i zapada w pamięć.
2019-10-15 13:42:44


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: