Człowiek który wynalazł internet. Biografia Paula Barana
Wojciech Orliński
Człowiek który wynalazł internet.
Biografia Paula Barana
Wojciech Orliński
- Wydawnictwo: Agora
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 9788326829369
- Ilość stron: 304
- Format: 13.5x21.0cm
- Oprawa: Twarda
Pojutrze (poniedziałek 2024-11-04)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Opis: Człowiek który wynalazł internet. - Wojciech Orliński
Nominacja do V edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej - Juliusz 2020.
Autor książki „Lem. Życie nie z tej ziemi” bierze pod lupę historię człowieka, który opracował techniczne założenia internetu.
Pierwsze łącze sieci według pomysłu Paula Barana uruchomiono w 1969 roku w Kalifornii, a było to możliwe po tym jak urodzony w polskim Grodnie inżynier przekonał do zainwestowania w swój pomysł amerykańskich generałów.
Paul Baran pracował przy konstrukcji pierwszego komercyjnego komputera UNIVAC, pierwszej rakiety typu „cruise missile” i przy narodzinach technologii Hi-Fi. Zanim wprowadzono w życie jego pomysły, Paul Baran przewidział wideokonferencje, internetowe zakupy, a także powszechność prywatnych urządzeń interaktywnych z dostępem do wielkich baz wiedzy, dziś znanych jako laptopy i smartfony. Przewidział też związane z Internetem zagrożenia dla prywatności i demokracji.
Niestety, politycy nie dorównywali mu geniuszem i tak zostało do dziś: Internet to arcydzieło inżynierii, ale od strony regulacji prawnych, kompletna fuszerka.
Lubię łączyć podróż rzeczywistą z tą odbywaną w wyobraźni. Tak naprawdę więc po prostu wyjechałem ósemką w kierunku Białegostoku, jak robią codziennie tysiące kierowców. W swojej wyobraźni byłem już jednak popkulturowym bohaterem, który wyrusza do Sudovii szukać śladów inżyniera Barana.
- Wojciech Orliński
Szczegóły: Człowiek który wynalazł internet. - Wojciech Orliński
Tytuł: Człowiek który wynalazł internet.
Podtytuł: Biografia Paula Barana
Autor: Wojciech Orliński
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326829369
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 304
Format: 13.5x21.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.358 kg
Recenzje: Człowiek który wynalazł internet. - Wojciech Orliński
Rzadko czytam takie książki. Ta wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Napisana przez utalentowanego dziennikarza opisująca niesamowitego człowieka, który wniósł w nasze życie niezwykle wiele. Fantastyczny, pomysłowy, inteligentny Paul Baran. Cieszę się, że zdecydowałam się na tą biografię 🙂Czytelniczka 2019-10-19 09:03:20
Dobrze wydane pieniądze i ciekawie spędzony czas. Interesująca i zaskakująca książka. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Paul Baran, nie sądziłam, iż jest to tak ważna postać. Wiele wniósł do naszego świata, a przy tym pozostał normalnym człowiekiem. Biografia napisana z pomysłem. Brawo.Joanna 2019-10-26 22:45:18
Kto wynalazł Internet? Zdania na ten temat są podzielone, choć autor właśnie Paula Barana tytułuje jego ojcem. Czy słusznie?
To nieprawdopodobna historia imigranta, polskiego Żyda spod Białegostoku, który wraz z rodziną wyruszył do Ameryki. Wynalazcy, pasjonata, bez którego być może nie spotykalibyśmy się dziś chociażby na Facebooku, czy Instagramie.
Jaki był proces i przesłanki powstawania sieci internetowej? Zdziwilibyście się. I na pewno nie było to robienie łatwych, szybkich zakupów. Początków trzeba szukać w zagrożeniu wojną atomową.
Ale wyobrażacie sobie jak abstrakcyjnie musiała brzmieć wizja zakupów internetowych w 1968 roku, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o sieci, a komputery były rzadkością? Paul Baran został wówczas uznany za fantastę i skrytykowany przez przedstawicieli największych firm marketingowych. Również firmy telekomunikacyjne traktowały go z wyższością, protekcjonalnie tłumacząc mu, że rozproszona sieć komputerowa nie zadziała.
Baran zwrócił również uwagę na płynące z sieci i związane z zapisem danych zagrożenia dla prawa do prywatności, ale też pole do przestępstw i nadużyć. Proponował już 50 lat temu rozwiązania, które zabezpieczyłyby użytkowników Internetu, ale kto wtedy przejmowałby się czymś, co go nie dotyczy. Poza tym przecież "najtrwalsza jest prowizorka". Jak mógłby wyglądać dziś Internet gdyby wtedy go posłuchano? Może nie byłoby wycieków danych, afer związanych z inwigilacją obywateli, czy ingerencją obcych państw w wyniki wyborów.
Szalenie ciekawa historia zarówno Internetu, jak i człowieka, którego możemy nazywać jego ojcem, mimo, że ostatecznie nie uczestniczył czynnie w projektowaniu sieci.
Jego życie to spełnienie amerykańskiego snu - od biednego imigranta do milionera. Nie był jednak kontrowersyjnym bogaczem opływającym w luksusy, z życiem bogatym w afery. Jego historia nie nadaje się może na hollywoodzki film, pokazuje jednak, że duży biznes nie musi polegać ma wyzysku i robieniu sobie wrogów.
Jesteście ciekawi początków Internetu? Jakie wynalazki są dziełem Paula Barana? Na czym dorobił się milionów? Zachęcam do sprawdzenia.czytanie.na.platanie 2020-01-21 11:40:33
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Wojciech Orliński (20)
- Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) - Miękka
- Pogromcy mitów: Prąd promieniowanie i fale (Pascal) - Miękka
- Inwazja z Ganimedesa (Rebis) - Twarda z obwolutą
- Człowiek który wynalazł internet. (Agora) - Twarda
- Wszyscy jesteśmy cyborgami. (Czarne) - miękka ze skrzydełkami
- Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku (Pascal) - zintegrowana
- Pierścień Rybaka (Dębogóra) -
- Lem. (Czarne) - Miękka ze skrzydełkami
- Anatomia pęknięcia (Powergraph) -
- Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka (Agora) - Twarda
- Lem w PRL-u (Literackie) - Twarda
- Jack Reacher: Poziom śmierci (Albatros) - broszurowa
- Czarne oceany (Literackie) - twarda
- Służące do wszystkiego (Marginesy) - Miękka ze skrzydełkami
- Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu (Znak Literanova) - Miękka ze skrzydełkami
- Inne pieśni (Literackie) - Twarda
- Kopernik. Rewolucje (Agora) - Twarda
- W kraju niewiernych (Literackie) - Twarda
- Birdy peak experience (Forma) -
- BUM! Wszystko, co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień (Znak Literanova) - Miękka ze skrzydełkami