Coś
John W. Campbell
Coś
John W. Campbell
- Wydawnictwo: Vesper
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788377313411
- Ilość stron: 244
- Format: 15.0x21.0cm
- Oprawa: Twarda
Dzisiaj*Zamówienie złożone do godz. 12.00 (nie dotyczy przedpłat zaksięgowanych po godz. 12.00). Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu.
Opis: Coś - John W. Campbell
Niniejsza książka zawiera nigdy wcześniej niepublikowaną, pełną wersję jednego z najważniejszych opowiadań science fiction: Who Goes There? Johna Campbella. Opublikowane pierwotnie w 1938 roku w czasopiśmie ?Astounding Science Fiction?, stało się kanwą powstałego w 1951 roku filmu The Thing from Another World. Ponad trzydzieści lat później na ekrany kin trafił remake obrazu ? The Thing (Coś) w reżyserii Johna Carpentera z Kurtem Russellem w roli głównej. To za sprawą tej kultowej już dziś ekranizacji historia grupy amerykańskich naukowców stacjonujących na Antarktydzie, którzy natrafiają na wrak statku kosmicznego i uwięzionego w lodzie przybysza z obcej planety zyskała światowy rozgłos. Mało kto miał jednak okazję zapoznać się z jej literackim pierwowzorem. W 2017 roku pracujący nad biografią Campbella Alec Nevala-Lee odnalazł w archiwach Houghton Library na Uniwersytecie Harvarda zdecydowanie dłuższą i bogatszą w szczegóły wersję słynnego opowiadania, które niedawno dopiero ujrzało światło dzienne. Wydanie, które Czytelnik trzyma w dłoniach, zawiera również przedmowę Aleca Nevala-Lee oraz wprowadzenie jednego z najbardziej znanych pisarzy science fiction, Roberta Silverberga. Polska edycja została wzbogacona o posłowie Piotra Goćka, a także fragment powieści będącej kontynuacją historii opisanej przez Campbella. Dodatkową atrakcją są niewątpliwie ilustracje Macieja Kamudy.
Kraj produkcji: Polska
Producent:
Wydawnictwo Vesper Sp.z o.o.
Gdyńska 30 A
62-004 Czerwonak (Polska)
tel: 618686795
email: handlowy@inrock.pl
Szczegóły: Coś - John W. Campbell
Tytuł: Coś
Autor: John W. Campbell
Wydawnictwo: Vesper
ISBN: 9788377313411
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Chyrzyński Tomasz
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 244
Format: 15.0x21.0cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.486 kg
Recenzje: Coś - John W. Campbell
Z pozoru opowiadanie może wydawać się mniej straszne aniżeli historia znana z ekranizacji. U Cambella wrażenie robi nie tyle makabra, co poczucie odosobnienia i zagrożenia, z którym nie wiadomo jak walczyć. Oczywiście nie brak tutaj opisów, które mogą zmrozić krew w żyłach, ale nie to jest najważniejsze w tej całej historii. Ważniejszy jest fakt, że istotą, którą znaleźli naukowcy może idealnie przekształcić się w dowolny organizm, w tym w człowieka. Po odkryciu tego faktu, zaczyna narastać duszna i niepokojąca atmosfera, wręcz klaustrofobiczna, podszyta desperacją i strachem. Naukowcy znajdują się na Antarktydzie, więc znikąd nie mogą uzyskać pomocy i są skazani na przebywanie w tych samych pomieszczeniach. Każdy z nich może być zainfekowany i tylko udawać, że tak nie jest. Nikomu nie można zaufać, ani też wezwać pomocy, ponieważ wówczas istota mogłaby uciec z Antarktydy i zainfekować cały świat. Naukowcy są zatem zdani tylko na siebie... Pomimo upływu lat i znajomości ekranizacji, opowiadanie Campbella zrobiło na mnie duże wrażenie, szczególnie tą narastającą atmosferą strachu i desperacji. A za sprawą tłumaczenia Tomasza Chyrzyńskiego nie odnosi się wrażenia, że tekst ten powstał kilkadziesiąt lat temu i czyta się go bardzo dobrze.
Wydanie książki jest jak zwykle na najwyższym poziomie. Twarda oprawa z niezwykle sugestywną okładką, a w środku pasujące klimatem ilustracje Macieja Kamudy, oraz dedykowana zakładka, sprawiają, że jest to wydanie wyjątkowe. Oprócz opowiadania, znajdziemy tutaj wspomnianą już przedmowę Aleca Nevala-Lee i wprowadzenie Roberta Silverberga, jak również notę od wydawcy zagranicznego, fragment kontynuacji powieści oraz posłowie. Samo opowiadanie zajmuje około 140 stron, więc jest ono dość krótkie. Pozostałe zaś 100 stron zajmują wspomniane dodatki, ale to dzięki nim cała opisana historia wydaje się być pełniejsza. Nie tylko dowiadujemy się wielu ciekawostek o opowiadaniu, ale również o ekranizacjach - jak ich odbiór zmieniał się na przestrzeni lat i co zmieniły w kinematografii. Bynajmniej nie odnosi się wrażenie, że wspomniane dodatki są umieszczone w książce na siłę, ponieważ każdy z nich wpływa korzystnie na odbiór opowiadania. Może to być lekko mylące, ale moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem było nawiązanie tytułem książki, jak i okładką, do ekranizacji z 1982 roku, a nie tytułu opowiadania. Dzięki temu więcej osób sięgnie po ten tytuł i pozna pierwowzór literacki tej historii.
Coś Johna Cambella zawiera opowiadanie, na podstawie którego powstał słynny film z 1982 roku o tym samym tytule w reżyserii Johna Carpentnera. Jest to stosunkowo krótki tekst, ale pomimo upływu lat zupełnie się nie zestarzał i wciąż robi duże wrażenie na czytelniku. Zaś wydanie jest jak zwykle na wysokim poziomie, a dołączona przedmowa. wprowadzenie i posłowie, pozwalają lepiej zrozumieć fenomen zarówno opowiadania, jak i filmu. Polecam!Hrosskar 2019-10-29 19:36:19
"Coś", czyli kolejna perełka od Wydawnictwa Vesper. Książka składa się z pięciu elementów:⠀
⠀
- Przedmowa: autorstwa Aleca Nevala-Lee, czyli sprawcy całego zamieszania z odnalezieniem zaginionego rękopisu pełnej wersji noweli. Neval-Lee pracował w 2017 roku nad multibiografią m.in. Campbella, co zaowocowało zaskakującym znaleziskiem w kartonie zalegającym od ośmiu dekad w archiwach Harvard Library.
- Wprowadzenie: autorstwa Roberta Silverberga, z którego dowiemy się więcej o twórczości Campbella, realiach życia pisarza science-fiction w pierwszej połowie XX wieku, ewolucji pomysłu na "istotę", kulisach powstawania słynnego opowiadania i wreszcie czynnikach, które zmusiły autora do wydania dzieła w skróconej wersji.
- "Coś": nowela Johna W. Campbella z 1938 roku, uzupełniona o nowy, niepublikowany dotąd fragment.
Grupa amerykańskich badaczy stacjonujących na Antarktydzie, odkrywa w lodzie tajemniczy obiekt. Jednak największe emocje budzi znalezienie zamrożonego ciała dziwacznej istoty, nieprzypominającej niczego znanego ówczesnej nauce. Grupa podejmuje decyzję o poddaniu jej badaniom. Wkrótce okaże się, że to co spoczywało pod pradawnym lodem powinno tam pozostać. Najlepiej na zawsze.
- Fragment kontynuacji: zwiastun powstającej, kolejnej opowieści w uniwersum stworzonym przez Johna Campbella. Będzie to powieść autorstwa Johna Gregory'ego Betancourta o roboczym tytule "Istoty z innego świata" (oczywisty ukłon w stronę pierwszej ekranizacji z 1952 roku, noszącej tytuł: "The Thing From Another World"). W książce ujęto pięć pierwszych rozdziałów, które zdecydowanie narobiły mi apetytu na więcej.
- Posłowie: Ballada o końcu świata (Piotr Gociek) - rozważania na temat wpływu ekranizacji Johna Carpentera z 1982 roku na historię kina.⠀
⠀
Nie mogę nie wspomnieć o niesamowitych ilustracjach Macieja Kamudy. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów horroru i science-fiction.murder.in.the.library 2019-11-12 21:38:46
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: John W. Campbell (11)
- Teorie osobowości (Wydawnictwo Naukowe PWN) - Miękka
- BBPO. Piekło na Ziemi. Tom 3 (Egmont) - Twarda
- Coś (Vesper) - Twarda
- Smartfonowe dzieci. (Bez Fikcji) - miękka
- BBPO. Piekło na Ziemi. Tom 5 (Egmont) - Twarda
- John Constantine. Hellblazer. Znak cierpienia. Tom 1 (Egmont) - Twarda
- Lśnienie w ciemności Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library (Audiobook) (Storybox) -
- John Constantine. Hellblazer. Najlepsza wersja ciebie. Tom 2 (Egmont) - Twarda
- Coś (Vesper) - Twarda
- Kaczogród. Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności (Egmont) - Twarda
- Kaczogród. Wujek Sknerus i Dziesięciocentówka Nieskończoności (Egmont) - Twarda