Cicha noc. Świąteczne zbrodnie

Książka

Cicha noc. Świąteczne zbrodnie

  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Rok wydania: 2019
  • ISBN: 9788381167970
  • Ilość stron: 300
  • Format: 14.0x20.5cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 34,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 34,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Cicha noc. Świąteczne zbrodnie - Opracowanie zbiorowe

Wybór najlepszych świątecznych opowiadań kryminalnych Magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia szczególnie sprzyja wszelkiego rodzaju tajemnicom i niezwykłym wydarzeniom. Właśnie dlatego autorzy kryminałów tak często umieszczają akcję swoich książek w świątecznej scenerii. Książka, którą trzymasz w ręku, zawiera najciekawsze świąteczne opowiadania kryminalne pióra zarówno wybitnych pisarzy, jak i mało znanych, a nawet zapomnianych autorów. Wszystkie te utwory łączy wyjątkowa atmosfera świąt, misternie skonstruowana zagadka i niespodziewane rozwiązanie.


Szczegóły: Cicha noc. Świąteczne zbrodnie - Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Cicha noc. Świąteczne zbrodnie
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
ISBN: 9788381167970
Tytuł oryginału: Silent Nights
Tłumacz: Bieroń Tomasz, Łoziński Jerzy
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 300
Format: 14.0x20.5cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami


Recenzje: Cicha noc. Świąteczne zbrodnie - Opracowanie zbiorowe

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Książka jest antologią dzieł różnych autorów, które łączy tematyka świąt Bożego Narodzenia. To również hołd i upamiętnienie dla pisarzy tworzących w pierwszej połowie XX wieku, bowiem większość utworów pochodzi właśnie z tego okresu. No właśnie, skoro wybrane historie pochodzą ze "złotej ery kryminału" to możemy znaleźć wśród nich tytuły, w których zaczytywała się chociażby Agatha Christie (sama przyznawała, że przepada za twórczością H.C.Bailey'a), Alfred Hitchcock (opowiadanie Jeffersona Farjeona pt. "Nr 17" było inspiracją dla nakręconego w 1932 roku "Number Seventeen", a na podstawie powieści Ethel Liny White powstał film "Starsza pani znika" z 1938) czy Graham Greene (który przytaczał twórczość Marjorie Bowen jako swoją inspirację literacką).⠀

Zbiór zawiera aż piętnaście opowiadań teoretycznie piętnastu różnych autorów (a w praktyce czternastu, bo "Joseph Shearing" to jeden z wielu pseudonimów Marjorie Bowen). Zaczynamy "Niebieskim karbunkułem" Arthura Conana Doyle'a, by następnie przejść do kilku dzieł mniej znanych twórców. Te historie nie należą do moich ulubionych, ale nie warto się zrażać, bo mniej więcej od "Nieznanego mordercy" H.C.Bailey'a zaczyna się seria świetnych propozycji.⠀

Cieszę się, że sięgnęłam po tę antologię. Takie pozycje chronią godnych zapamiętania autorów przed ulotnieniem w meandrach historii. Rozczarowałam się natomiast pewną drobnostką; Święta stanowią wspólny czynnik dla wszystkich opowiadań, spodziewałam się więc bardziej świątecznego klimatu pełnego ciepła, kolędników, zapachu piernika i białego puchu za oknem. Tymczasem w utworach okres okołoświąteczny wspomniany jest zazwyczaj mimochodem, nie będąc kluczowym dla fabuły, trudno więc o prawdziwie świąteczną atmosferę (jaką mistrzowsko potrafiła wykreować np. A.Christie). Niemniej książkę polecam, szczególnie osobom chcącym zapoznać się z klasyką opowieści detektywistycznej.⠀
2019-12-22 21:59:55

„Cicha noc” to zbiór opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest czas ich akcji - właśnie świąteczny, bożonarodzeniowy okres i oczywiście intrygująca zagadka kryminalna.

Uwielbiam te brytyjskie opowiadania detektywistyczne, w klasycznym stylu, w których największą rolę odgrywa dedukcja. Gdzie sami możemy sprawdzić, czy szczegóły, które stopniowo zdradzają autorzy pozwolą nam odgadnąć rozwiązanie i odkryć przestępcę. Szczególnie w przypadku opowiadania "Śnieżna zagadka" możemy zabawić się w detektywa.

Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, zdarzają się perełki i takie, które mniej przypadną nam do gustu, ale jeśli jesteście wielbicielami Sherlocka Holmesa, z pewnością będziecie zachwyceni. A sam detektyw wszechczasów będzie miał sposobność popisania się swoimi zdolnościami analizy i dedukcji w intrygującej historii „Niebieski karbunkuł”.

Mimo, że nieco odbiegające stylem od pozostałych, opowiadanie grozy „Figury woskowe” w mrocznym, niepokojącym klimacie zrobiło na mnie największe wrażenie, przyprawiając wręcz o ciarki.

Niech dla nas wszystkich święta będą spokojne i radosne, a przestępstwa i wszelkie niemiłe niespodzianki pozostaną jedynie na kartach książek. Dobrych książek.
2019-12-30 18:19:20


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: