Świąteczny dyżur
Adam Kay
Świąteczny dyżur
Adam Kay
- Wydawnictwo: Insignis
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 9788366360280
- Ilość stron: 176
- Format: 14.0x21.0cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Świąteczny dyżur - Adam Kay
Idą święta, gęsi przybierają na wadze, ale prawie półtora miliona lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych przez NHS będzie musiało stawić się w pracy także w Boże Narodzenie. W tej książce (doskonałym prezencie dla wszystkich, którym zdarzyło się przekroczyć próg szpitala) Adam Kay wraca do swoich dzienników i dzieli się z czytelnikami komicznymi, a czasem poruszającymi historiami, które rozegrały się za błękitną kotarą w okresie świąt. Świąteczny dyżur jest listem miłosnym do wszystkich tych, którzy spędzają ten najpiękniejszy czas w roku na pierwszej linii frontu publicznej służby zdrowia, wyciągając zaklinowane bobasy i bombki z różnych otworów ciała pacjentek. Zabawne, wzruszające i wciągające opowieści z życia młodego lekarza, które rozgrywają się w najtrudniejszym dla personelu medycznego okresie w roku. Dzięki tym dwudziestu pięciu świątecznym studiom przypadku - intrygującym, szokującym, niezwykłym - brytyjska opinia publiczna będzie mogła w końcu docenić niezauważane zazwyczaj poświęcenie herosów z NHS. A co o tym wszystkim sądzi sam Adam Kay? "Dokonawszy prawdopodobnie nieodwracalnego uszczerbku na nieskazitelnym wizerunku ekskluzywnego wydawnictwa, postrzegałem jako wyzwanie napisanie czegoś, co byłoby jeszcze bardziej trywialne i niesmaczne. Myślę, że udało mi się to osiągnąć w mojej najnowszej książce - swego rodzaju medycznym kalendarzu adwentowym epatującym makabrą".
Szczegóły: Świąteczny dyżur - Adam Kay
Tytuł: Świąteczny dyżur
Autor: Adam Kay
Wydawnictwo: Insignis
ISBN: 9788366360280
Tytuł oryginału: Twas the Nightshift before Christmas
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Dudzik Katarzyna
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 176
Format: 14.0x21.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.234 kg
Recenzje: Świąteczny dyżur - Adam Kay
Świąteczny dyżur jest lekturą bardziej pesymistyczną i przygnębiającą niż Będzie bolało, choć jest od niej o połowę krótszy. Wiąże się to z faktem, że autor nie stroni od gorzkich rozmyślań na temat kolejnych świąt spędzonych na dyżurze. Jest Żydem, choć niepraktykującym, nie ma dzieci, nie układa grafiku, a na dodatek za każdym razem pracuje w innym szpitalu, więc nie może powoływać się, że był na dyżurze w zeszłym roku. Adam Kay był zatem skazany spędzić aż sześć świąt Bożego Narodzenia w szpitalu, ratując ludzi, wyciągając różne rzeczy z otworów ciała i odbierając porody.
Podobnie jak w Będzie bolało, również Świąteczny dyżur ma formę pamiętnika, w którym Adam Kay opisuje dni, które spędził w szpitalu w okresie świątecznym i w Boże Narodzenia. Opisuje jakie trafiły mu się przypadki, dziwne sytuacje i co wtedy o tym wszystkim myślał. Chwilami można zacząć się zastanawiać co kieruje ludźmi, którzy trafili na oddział, ponieważ aż trudno uwierzyć, że można takie rzeczy zrobić ze swoim ciałem i co można do niego włożyć. Znalazł się tutaj także opis procedury medycznej, przy której autor wprost mówi, że może to być przykre doświadczenie dla czytelnika, więc ssugeruje pominąć te kilka stron. Jest też spora dawka absurdu, ale poszczególne wpisy są już mniej zabawne. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że autor po wielu latach pracy jako lekarz ma w końcu normalne święta, a pisanie tej książki mogło być dla niego dość przykrym wspomnieniem, jak kiedyś żył.
Na samym końcu autor pozostawia kilka słów dla czytelnika i zdecydowanie się z nimi zgadzam. W okresie świąt Bożego Narodzenia (w pozostałe dni w rok też) nie eksperymentujmy, nie jedzmy do upadłego ani tego, co wiemy, że nam szkodzi (np. bo mamy na to alergie). Lekarze, którzy mają wtedy dyżur chcieliby ten czas spędzić spokojnie i wrócić do swoich rodzin. Nie przysparzajmy więc im dodatkowej pracy. Postarajmy się też okazywać cierpliwość i zrozumienie, kiedy czekamy na udzielenie pomocy - często na oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy, zwłaszcza w okresie świątecznym i raczej szybko się to nie zmieni. Choć autor opisuje realia angielskiej służby zdrowia, to w Polsce mamy te same bolączki i problemy.
Świąteczny dyżur jest książką nieco mniej zabawną niż Będzie bolało. Jest to dość gorzka i pesymistyczna lektura, choć niepozbawiona humoru i absurdu, o tym jak wyglądają święta Bożego Narodzenia z perspektywy lekarza. Hrosskar 2019-11-16 19:45:39
Ktoś musi pracować, by odpoczywać mógł ktoś. Tylko dlaczego w święta i to przez siedem lat z rzędu? Nie ma się co dziwić, że autor nie wytrzymał w zawodzie lekarza i zaczął pisać książki. I biję się w piersi, bo sama pewnie przyprawiłam o ból głowy jakiegoś lekarza przychodząc na świat 25 grudnia.
Błyskotliwie, z ironią i humorem autor opisuje doświadczenia z dyżurów lekarskich pełnionych w święta. Spokojne święta w szpitalu? To niemożliwe.
Znajdziemy tu historie zabawne, ale i wzruszające, trudne rozmowy i jeszcze trudniejsze decyzje. I jak się okazuje brytyjska publiczna służba zdrowia pod wieloma względami przypomina naszą, polską, co z pewnością nie jest powodem do dumy.
Czy książka jest rzeczywiście przezabawna, jak nas przekonuje blurb na okładce? Moim zdaniem nie do końca. Owszem niektóre anegdotki wywołały uśmiech na mojej twarzy, ale przede wszystkim dały powodów do przemyśleń.
Święta już niedługo, więc przez wzgląd na pracujących w tym okresie lekarzy, postarajmy się nie pojawić na ich dyżurze. Dokładną i zabawną instrukcję co robić, a czego unikać, by nie zostać pacjentem znajdziecie w książce „Świąteczny dyżur”.czytanie.na.platanie 2019-11-18 12:10:32
Święta kojarzą nam się z choinką i z prezentami. Jednak to jest również magiczny czas, który pozwala nam zatrzymać się w miejscu i spędzić chwile z rodziną, wspólnie śpiewając kolędy. Po prostu poświęcając sobie uwagę. Jednak są ludzie, którzy nie mają takich możliwości. Są nimi między innymi policjanci, strażacy czy lekarze. Adam Kay po raz kolejny zabiera nas w podróż absurdów szpitali, ale również głupoty ludzi. W ironiczny i w zabawny sposób opisuje system leczenia w jego kraju. Z dystansem podchodzi do samego siebie i do przypadków medycznych, z którymi się spotyka. Tak jak i w poprzedniej książce, tak i w tej autor mnie nie zawiódł. Nie raz mnie rozbawił i zszokował. Nie brak tu zabawnych sytuacji, ale również takich, które odsłaniają ludzką głupotę i brak empatii. Jeśli mieliście okazję przeczytać "Będzie bolało" to musicie zapoznać się z książką "Świąteczny dyżur". A jeśli nie znacie ani jednej ani drugiej, to musicie je przeczytać. Jestem pewna, że Wam również się spodobają.Red Girl Books 2020-01-17 16:04:07
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Adam Kay (14)
- This is Going to Hurt (Picador) - Miękka
- It Will Hurt Secret Diaries of a Resident Doctor (Vivat) -
- Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele (Insignis) - Miękka
- Nielekarz, czyli jak wyleczyłem się z medycyny (Insignis) - Broszurowa
- Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza (Insignis) - oprawa broszurowa
- Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele (Insignis) - Broszurowa
- Kay’s Anatomy (Puffin Books) - Miękka
- Undoctored (Trapeze) - Miękka
- Mocarne mózgi (Insignis) - Miękka
- Skąd się bierze kupa? (Znak Emotikon) - Twarda
- Incurable. The story of a doctor who ran out...UA (Vivat) -
- Megawystrzałowe wynalazki. Fascynujący i fenomenalnie figlarny przewodnik po wynalazkach, które zmieniły świat (Insignis) - Miękka
- Sama radość (Filtry) - Twarda
- Dexter Procter the 10-Year-Old Doctor (Puffin Books) - Miękka