Kosmiczne rozterki
Neil deGrasse Tyson
Kosmiczne rozterki
Neil deGrasse Tyson
- Wydawnictwo: Insignis
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 9788366360464
- Ilość stron: 175
- Format: 11.7x18.9 cm
- Oprawa: twarda
Niedostępna
Opis: Kosmiczne rozterki - Neil deGrasse Tyson
Kosmiczne rozterki to już trzecia po Astrofizyce dla zabieganych i Kosmicznych zachwytach popularnonaukowa książka Neila deGrasse'a Tysona, w której ten ulubiony przez polskich widzów i czytelników astrofizyk zabiera nas w niesamowitą podróż.
Pełne pasji, porównań, obrazowych zestawień i intrygujących anegdot opowieści Neila o wszechświecie, tym bliskim i tym dalekim, a także o historii jego odkrywania naprawdę potrafią rozbudzić wyobraźnię i sprawić, że za każdym razem, gdy spojrzymy w migoczące milionami gwiazd noce niebo, poczujemy dreszcz emocji i zachwyt pięknem kosmosu.
W Kosmicznych rozterkach Neil deGrasse Tyson porusza mnóstwo kosmicznych tematów: tych znanych z pierwszych stron gazet i tych mniej popularnych, a nie mniej a może nawet bardziej ciekawych.
Czarne dziury, promieniowanie gwiazd, woda w przestrzeni kosmicznej, chaos w Układzie Słonecznym, kwazary jako silniki galaktyk to tylko niektóre z nich. Jak możemy uniknąć zderzenia z asteroidą?
Jak może wyglądać kosmiczny koniec naszego świata? Dlaczego śmierć w czarnej dziurze jest najbardziej spektakularna? Oto próbka kosmicznych rozterek, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w nowej książce Neila.
Kosmiczne rozterki to nie tylko opowieści o kosmosie.
To także inspirująca lektura o znaczeniu i sensie życia, o wpływie nauki na naszą kulturę, a także o zderzeniu nauki z religią.
Szczegóły: Kosmiczne rozterki - Neil deGrasse Tyson
Tytuł: Kosmiczne rozterki
Autor: Neil deGrasse Tyson
Wydawnictwo: Insignis
ISBN: 9788366360464
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 175
Format: 11.7x18.9 cm
Oprawa: twarda
Recenzje: Kosmiczne rozterki - Neil deGrasse Tyson
Kosmiczne rozterki są drugą częścią zbioru esejów Neila deGrasse'a Tysona, który po angielsku został opublikowany jako Death by Black Hole. And Other Cosmic Quandaries. Zawarto tutaj rozdziały od 4 do 7, natomiast w Kosmicznych zachwytach od 1 do 3. Oba tytuły powinny być rozpatrywane jako jedna książka, a nie dwie, więc do pełnego obrazu tego, co autor chciał nam przekazać zachęcam do lektury obu książek. Kolejność nie ma większego znaczenia, choć czytając najpierw Kosmiczne zachwyty, a potem Kosmiczne rozterki na pewno można więcej wynieść się z lektury.
O Kosmicznych rozterkach mógłbym napisać wszystko to, co o Kosmicznych zachwytach. Tyson posiada niewątpliwie dar do opowiadania i to nawet na skomplikowane tematy. Poszczególne eseje zawierają bardzo wiele różnych informacji, ciekawostek i danych, ale nie przytłaczają czytelnika, ani nie powodują chęci odłożenia książki na bok. Tyson w bardzo przystępny sposób objaśnia wszystkie skomplikowane teorie, opisywane zjawiska i koncepcje. W porównaniu do Kosmicznych zachwytów, jest tutaj więcej pytań bez jednoznacznej odpowiedzi, dywagacji i rozmyślań na tematy związane z początkiem świata, istnieniem Boga, czy o losach naszego wszechświata. Zdecydowanie więcej razy zdarzyło mi się przy Kosmicznych rozterkach zamknąć na chwilę książkę i pomyśleć na temat tego, co przeczytałem i posnuć własne rozważania niż przy Kosmicznych zachwytach.
Tyson objaśnia w swojej książce wiele różnych zagadnień, które z pozoru nie są kojarzone z astrofizyką, jak chociażby właściwości wody - jej pojemność cieplna i zakres temperatur dla różnych stanów skupienia. Jednak przy tej okazji autor snuje bardzo ciekawe rozważania na temat powstania życia na innych planetach. Nie zabrakło też eseju na temat węgla, który jest podstawowym budulcem wszystkich istot żywych, różnic między nim a krzemem i co z tego wszystkiego wynika dla powstania życia. Przy tej okazji dowiadujemy się, jakie są idealne warunki do powstania życia na planecie oraz jakie są możliwe przyczyny wymierania w przeszłości gatunków na Ziemi. Nie zabrakło też tematów bardziej związanych z astrofizyką jak dokładny opis powstania wszechświata, ewolucja kalendarza na przestrzeni wieków, czym są gwiazdy neutronowe, kwazary i czarne dziury. Jednym z bardziej zabawnych rozdziałów jest ten, poświęcony błędom w filmach, w których źle przedstawiono niebo, czy gwiazdy. Znajdziemy tutaj zatem bardzo szeroki przekrój tematów.
Kosmiczne rozterki to druga część zbioru esejów Neila deGrasse’a Tysona, które były opublikowane w książce Death by Black Hole. And Other Cosmic Quandaries. Tym razem znajdziemy tutaj więcej pytań bez jednoznacznej odpowiedzi i rozważań związanych z początkiem wszechświata, jego dalszymi losami oraz istnieniem Boga. Wszystko zostało opowiedziane w bardzo przystępny i prosty sposób. Polecam!Hrosskar 2019-12-22 14:17:35
Informacje:
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Inne pozycje tego autora: Neil deGrasse Tyson (4)
- National Geographic Channel. StarTalk z Neilem deGrasse’em Tysonem (Olesiejuk) - Miękka
- Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna (Zysk i S-ka) - Twarda z obwolutą
- Nadając sens Rozmowy o świadomości, moralności i przyszłości (Audiobook) (Storybox) -
- Gwiezdny posłaniec. Nasza cywilizacja z perspektywy kosmicznej. (Insignis) -