Seryjni mordercy
Michelle Kaminsky
Seryjni mordercy
Michelle Kaminsky
- Wydawnictwo: Muza
- Rok wydania: 2020
- ISBN: 9788328713918
- Ilość stron: 368
- Format: 13.0x20.5cm
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Niedostępna
Opis: Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky
Torturowali, gwałcili, mordowali. Ich czyny budzą odrazę. W społecznej świadomości uchodzą za przykład tego, jak zły może być człowiek. Jednak w seryjnych mordercach jest też coś, co nas intryguje. Jakie mają IQ? Kim najczęściej są z zawodu? Według jakiego klucza wybierają ofiary?
Prowadzą podwójne życie i tej jego dziedziny pomiędzy morderstwami nie ukrywają przed otoczeniem. Wśród przyjaciół i sąsiadów uchodzą zazwyczaj za kulturalnych, miłych ludzi.
Autorka odsłania najciemniejszą stronę ludzkiej natury. Odziera z tajemnicy Anioły Śmierci i Czarne Wdowy. W gęstwinie ciekawostek i nieznanych dotąd faktów stara się udzielić odpowiedzi na pytania o to, jak rodzi się morderca, jak wybiera swoje ofiary, dlaczego przez tak długi czas zostaje niezauważony, i wreszcie – czy możemy go w porę rozpoznać.
Szczegóły: Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky
Tytuł: Seryjni mordercy
Autor: Michelle Kaminsky
Wydawnictwo: Muza
ISBN: 9788328713918
Tytuł oryginału: Serial Killer Trivia: Fascinating Facts and Disturbing Details That Will Freak You the F*ck Out
Tłumacz: Bończyk Stanisław
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 368
Format: 13.0x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje: Seryjni mordercy - Michelle Kaminsky
Co byście chcieli wiedzieć o seryjnych mordercach? Tych budzących przerażenie i często odrazę bestiach w ludzkiej skórze? Jakie pytania zadalibyście śledczym, profilerom, psychiatrom?
Z pewnością na wiele z nich odpowiada książka „Seryjni mordercy”, właśnie w formie odpowiedzi na pytania napisana.
Choć odpowiedzi są dość krótkie i nie wyczerpują poruszanych zagadnień, to jednak dają ogólny pogląd na ten intrygujący, mimo swego tragizmu, temat.
Czym są "murderabilia"? Na czym wpadli najsłynniejsi seryjni mordercy? Jakimi metodami zabijali? Jak pozbywali się ciał? Kim były ich ofiary i jakie motywy nimi kierowały? Który z nich był inspiracją dla postaci Normana Batesa z psychozy i Hannibala Lectera z milczenia owiec?
Z książki dowiemy się nieco informacji ogólnych, danych statystycznych, wyników prowadzonych badań. Ale przede wszystkim jest to zbiór ciekawostek, często bardzo makabrycznych. Ciekawostek podanych lekkim językiem, które jednak wywołują ciarki, gdy uświadamiamy sobie, że wszystkie opisywane zdarzenia zdarzyły się naprawdę.czytanie.na.platanie 2020-06-08 13:06:08
Tematyka dotycząca seryjnych morderców cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Społeczeństwo jest głodne wiedzy na temat tego, skąd bierze się zło, które popycha zabójców do zbrodni. Michelle Kaminsky podejmuje próbuję udzielenia odpowiedzi na trudne pytania odnoszące się do pozbawionych skrupułów dewiantów. Jak udana była to próba?
Książka została podzielona na 6 rozdziałów, gdzie uwzględniono podstawy wiedzy o seryjnych mordercach, najsłynniejszych i mniej znanych zabójców, seryjne morderczynie, seryjnych morderców na świecie oraz na sprawy nierozwikłane lub wciąż w toku. Formuła książki opierała się na 150 pytaniach oraz krótkich, zwięzłych odpowiedziach na nie. Początkowo ten pomysł wydawał mi się ciekawy, ale tylko początkowo. Pytania szybko stały się zbyt drobiazgowe jak np. „W czyjej piwnicy przechowywany jest mózg Johna Wayne’a Gacy’ego? „ lub „Gdzie można obejrzeć volkswagena garbusa, który należał do Teda Bundy’ego?”. Odpowiedzi na te pytania również pozostają wiele do życzenia. Nie da się wczuć w opowiadaną historię po przeczytaniu zaledwie strony czy dwóch, a taka dominuje tutaj forma. Zasypywanie czytelnika nieistotnymi szczegółami to praktyka, którą autorka szczególnie sobie upodobała. Nie sądzę by ktokolwiek chciał z aż taką wnikliwością poznawać życiorysy seryjnych morderców. Nakreślenie niezbędnego tła, owszem, jest konieczne dla próby zidentyfikowania zarzewia zła w człowieku. Ale tego nie powinno robić się tak, jak poczyniono to w tej pozycji. Zamiast kompendium wiedzy o seryjnych mordercach dostałam tylko zbiór mało interesujących ciekawostek, które nie były mi do czego potrzebne. Chyba, że ktoś kiedyś zapyta mnie, czy na przykład wiem jaką piosenkę Aileen Wuornos chciała, by zagrano na jej pogrzebie. W co wątpię.
Ta pozycja utwierdziła mnie jeszcze silniej w przekonaniu, że książki o takiej tematyce powinny być pisane przez specjalistów, a nie randomowe jednostki. Z podziękowań autorki wnioskuję, że nie posiada ona żadnego wykształcenia psychologicznego, kryminologicznego czy choćby dziennikarskiego. Po prostu postanowiła napisać książkę na chwytliwy temat i to zrobiła. Bo to się sprzedaje. Ja tego kupować jednak nie polecam. Wszystko to macie za darmo – w Wikipedii. oczytanakryminolog 2020-07-08 12:14:58