Prince Polonia

Książka

Prince Polonia

  • Wydawnictwo: Marginesy
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 9788366500327
  • Ilość stron: 416
  • Format: 14 x 21 cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Jutro (czwartek 2024-07-04)*Przy zamówieniu większej ilości egzemplarzy czas realizacji zamówienia może ulec wydłużeniu
Cena katalogowa 39,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 39,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Prince Polonia - Cegielski Max

"Prince Polonia" przedstawia kulturę niską i wysoką, obrazując moralność bohaterów jako wartości, które były obecne w popkulturze.



Poznaj początki zapomnianej polskiej nowoczesności, w której autorytet Solidarności powoli ustępuje miejsca gwiazdom znanym z mediów. Od polityki i stanu wojennego ważniejsze są natomiast utwory z aktualnej listy przebojów i koncerty w największych polskich miastach. Wszystko to okraszone próbą odnalezienia własnego ja w aktualnym świecie i wykorzystania jak najlepiej danych możliwości.



Muzyk Radek wraz ze swoim przyjacielem Jankiem marzą o lepszym życiu. Magda, ich miłość z liceum, wyjeżdża z ojcem na inny kontynent. Chłopaki, zainspirowani zmieniającym się światem i popkulturą, również nie marnują czasu i ruszają w świat. Ich szlak drobnego handlu, który można śmiało nazwać przemytem, rozpoczyna się w NRD.



Z czasem mężczyźni zwiedzają dużą część świata wędrując przez Budapeszt do Stambułu, a później Singapuru. Handlują magnetowidami, a z czasem, szukając wielkiej wygranej - złotem. Nie wszystkim to się jednak podoba. Na ich drodze staje sprytny oraz ambitny radca ambasady. Ponadto zostawiona za sobą przeszłość zdaje się o sobie przypominać. Czy uda im się osiągnąć zamierzone cele? Czy rzeczywistość lat 80. pozwoli im poczuć prawdziwą, tak pożądaną w tamtych czasach wolność? Odpowiedź na te pytania może zaskoczyć bohaterów bardziej, niż sami przypuszczali.


Szczegóły: Prince Polonia - Cegielski Max

Tytuł: Prince Polonia
Autor: Cegielski Max
Wydawnictwo: Marginesy
ISBN: 9788366500327
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 416
Format: 14 x 21 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.44 kg


Recenzje: Prince Polonia - Cegielski Max

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Należę do grona tych osób, które urodziły się w latach 90. Dlatego też czasy PRL’u znam jedynie z opowieści, książek czy zdjęć.
Zaciekawiła mnie powieść Prince Polonia, właśnie z tego względu, by zagłębić się w wiedzę o tamtych czasach. Czasach które niosły ze sobą wiele tajemnic, wiele ciekawych historii czy sytuacji.
Wszystko zaczyna się w latach 80. Akcja powieści rozpoczyna się w 1987 roku, w Indiach ,poznajemy tam dwóch młodych studentów, którzy zajmują się przemycaniem towarów - Janka i Radka. Jest to dla nich sposób na lepsze życie, na odkrycie '' nowego '', wyrwanie się ze szponów komunizmu, który wówczas panuje w Polsce i nie wróży dobrej przyszłości dla młodych ludzi, natomiast Indie, czy Singapur są czymś całkowicie innym i nowym, w szczególności właśnie Singapur. W kolejnych częściach książki poznajemy bohaterów '' od podszewki '', co ułatwia nam zrozumienie całej historii i powody dla których cała historia jest wielowątkowa i rozgrywa się we wielu krajach globu. Powieść jest napisana charakterystycznym językiem, co może ułatwić, jak również utrudnić czytelnikowi dotarcie do kolejnych informacji na temat losów bohaterów. Prince Polonia, to opowieść o pogoni za lepszym, nowoczesnym życiem.
Książka godna polecenia. Spodoba się każdemu, a czas na nią poświęcony zdecydowanie nie można określić zmarnowanym.
Zasłużona maksymalna skala ocen! 😊
2020-06-23 18:14:28

Historia o próbie zaznania lepszego życia, o podróży i przygodach z nią związanych, o młodzieńczej miłości, a wszystko w czasach PRL-u. Niestety, albo i stety mnie te czasy ominęły, ponieważ urodziłam się w latach 90. i mogę ich zaznać jedynie z książek oraz opowieści rodzinnych. Co nie zmienia faktu, że muzykę tamtych lat uwielbiam. Jeśli jesteście zainteresowani tamtymi czasami z przygodą w tle, to warto sięgnąć po tę pozycję ;)
2020-06-25 13:25:51

Cieszę się, że mogłam przeczytać książkę Maxa Cegielskiego „Prince Polonia”. Doceniam to, że autor opisał tamte lata, jak wyglądała Polska, jakie były w niej perspektywy. Daje to możliwość młodszym pokoleniom dowiedzieć się jak inne czasy były kiedyś, z jakimi problemami borykało się młode pokolenie i nie tylko. Historia głównych bohaterów toczy się w kilku krajach, szczegółowe opisy powodują, że wszystko wydaje nam się prawdziwe, opisane oczami osoby która widziała te miejsca, tych ludzi i to życie. Historia zaczyna się w naszym kraju i w nim kończy. Wszystko co pomiędzy jest szukaniem startu do lepszej przyszłości. Lata 80-te to czas biedy, pustych półek w sklepach, kolejek, kartek na żywność, brak perspektyw na swoje mieszkanie. Chłopacy wyjechali do Indii, Singapuru, NRD i zajmowali się przemytem. Czas rywalizacji, strachu, stresu, często fatalnych warunków jak również innych obyczajów, kultury, nowoczesności i zacofania. Książka nie jest prosto i lekko napisana, zmusza czytelnika do większej koncentracji i uwagi. Na pewno wymaga większego skupienia, aby zrozumieć fabułę. Z biegiem czytania coraz lepiej rozumiemy historię bohaterów, ich rozumowanie, co nimi kieruje. Jak lata młodzieńcze odbijają się na ich życiu i ciągną się za nimi. Polecam przeczytać książkę i przenieść się w lata PRL-u. Pamiętam te czasy. 2020-07-08 20:03:45

Z tą książką wybierzemy się na podróż w czasie. W czasie, w którym wszystkiego brakowało, w szalone lata 80.
Polska, szaro, buro, puste sklepy. Młodzież tęskniąca za lepszym życiem. Janek i Radek nie chcą siedzieć biernie i postanawiają wziąć sprawy we własne ręce. Nie widzą dla siebie przyszłości w ojczystym kraju. Ruszają w świat. Zaczynają od drobnego przemytu z NRD. Potem Budapeszt, Stambuł, Singapur. Szmuglują magnetowidy, a potem złoto.
Jest jeszcze ona, ich wspólna wielka miłość. Magda. Dziewczyna wyjeżdża z ojcem na placówkę do Indii. Czy po latach uda im się odnaleźć?
Miło było przenieść się do lat mojego dzieciństwa. Przypomnieć sobie jak było kiedyś i docenić to co jest teraz. Ciekawa lektura warta przeczytania:)
2020-07-30 08:12:22

W latach osiemdziesiątych wyjazd z kraju nie był łatwy i tak oczywisty. Przyjaciele zaczęli od Młodzieżowego Obozu Pracy, który umożliwił im przekroczenie granicy. W tamtym okresie wszystkie wyjazdy kojarzyły się z zarobkiem, byle coś przywieźć. Sprzedawano drożej w Polsce, bo wszystkiego brakowało. Dla większości były to jednorazowe wyjazdy, ale dla naszych bohaterów stało się to codziennością.
Mamy okazje poznać tajemnicę przemytu towarów, pieniędzy, złota. Tajne skrytki i metody, którymi się posługiwali, by oszukać system, celników, obsługę lotniska. Nie tylko temat przemytu i młodzieży jest podjęty, ale i wydarzenia polityczne, które są istotne dla tego okresu. Dowiemy się, na czym zależało wtedy młodym ludziom i czy patriotyzm był dla nich ważny. Dużo emocji związanych jest z przyjaźnią chłopców i próbie, na jaką została wystawiona. Nie bez znaczenia jest wątek kobiety, która nieświadomie odegrał dużą rolę w ich życiu.
W powieści znajdziemy wydarzenia oparte na faktach, dużo szczegółów, dokładnych i sprawdzonych danych. Wspomnienie ludzi, których znamy do dziś ze świata kultury, muzyki, polityki. Czyta się płynnie trochę jak reportaż z fabułą. Ciekawe relacje między przyjaciółmi i ich podejście do pieniędzy oraz ojczystego kraju. Interesujące są detale z tego okresu, ubiór, styl bycia, muzyka, ceny w sklepach oraz jak spędzają czas młodzi ludzie.
Był moment w fabule, gdy zagubiłam się we wszystkich transakcjach handlowych dwójki przyjaciół i ich częstych lotach. Zaczęły mnie nużyć ich wyjazdy, ale wiedziałam, że nastąpi punkt zwroty, więc cierpliwie czekałam.
Opowieść pomoże zrozumieć czasy PRL-u. Przybliża pokolenie, które musiało się bardzo starać, by żyć normalnie, a kombinować, by mieć trochę lepiej. Nie są to lata aż tak odległe, ale gdy porównamy je do obecnych czasów, to zmiany są imponujące i tylko należy się cieszyć, że obecnie młodzież nie boryka się z takimi problemami, jak studenci sprzed trzydziestu lat.
Książka zainteresuje osoby urodzone w latach siedemdziesiątych i starszych, bo czeka ich wiele wspomnień, a przedstawione fakty mogą przypomnieć lub poszerzyć ich wiedzę o nowe fakty. Miłośnicy historii PRL-u, ludzie zbierający gadżety z tamtego okresu oraz fani motoryzacji, klasyków będą w pełni usatysfakcjonowani lekturą.
2020-07-31 22:12:11

Intrygujące spojrzenie na życie młodych ludzi w czasach komunizmu. Max Cegielski zapoznaje nas z historią Radka i Janka, którzy z różnych powodów decydują się na zostanie przemytnikami w Indiach. Radek do Indii udaje się przez dawną miłość, a Janek liczy na szybki i duży zarobek. W każdym razie obaj nie mają złudzeń co do możliwości szybkiego zarobku w kraju. Zaczynają coraz bardziej igrać z losem pozornie przekonani o swojej nieuchwytności. Jednak rząd Indii postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przestać przymykać oczy na wyczyny polskich przemytników, których w tamtym czasie było wielu. Jeden z chłopaków skończy w więzieniu, a drugi będzie próbował mu pomóc się stamtąd wydostać, lecz czy jest to możliwe? A co z pieniędzmi, które zarobili?
***
Autor podkreśla, że jego książka stanowi fikcję, jednak uważam, że w interesujący sposób przybliża nam te trudne czasy, jakie stanowiły ostatnie lata komunizmu i czas przemian politycznych. Historia dwojga przemytników wciąga bez reszty, a ich sposoby na przemyt dla osób wychowujących się w czasach obecnych wydają się wręcz śmieszne. Jednak trzeba przyznać, że to były zupełnie inne czasy, w których do wielu rzeczy ludzie nie mieli dostępu, a nie tak jak obecnie, kiedy wręcz jesteśmy zalewani elektroniką, błyskotkami i ubraniami spoza granicy.
Niejednokrotnie śmiałam się podczas czytania tej książki, ale także czułam chwile zgrozy. Max Cegielski ma niesamowity sposób pisania – lekki i sarkastyczny zarazem, co przemówiło do mnie już od pierwszych stron. Dla osób takich jak ja, czyli znających czasy komuny jedynie z opowieści rodziców czy dziadków, ta książka stanowi wspaniałe studium życia młodzieży w tych trudnych czasach. Zabawne zawsze dla mnie jest to, że niby wszyscy mieli mieć to samo i po równo, a jednocześnie gdzieś tam kwitł czarny rynek, na którym wzbogacali się nawet najwyżsi dygnitarze państwowi. I ta historia właśnie to wszystko czytelnikowi przybliża.
2020-08-03 14:25:27

Są osoby, które uwielbiają wspominać dawne czasy, pomimo że brakowało wszystkiego, to ludzie byli dla siebie mili i pomocni, zdecydowanie przeszłość różni się od teraźniejszości, ale pomimo tego, że w naszym kraju nie było idealnie były miejsca, w których było jeszcze gorzej.
Radek i Janek marzą o dużych pieniądzach więc lecą do Indii, żeby sprzedać rzeczy, które ze sobą zabrali, między innymi sprzęt elektroniczny i whisky, myślą, że będzie to fajna przygoda, ale gdy są już na miejscu, dopada ich straszny upał i marzą o powrocie do ojczyzny. Mężczyźni na nocleg trafiają do hotelu Relax i już na drugi dzień cały sprzęt po długim targowaniu sprzedają właścicielowi hotelu, w którym się zatrzymali, chłopakom wydaje się, że wygrali los na loterii, dobrze im poszło i mają sporo pieniędzy, ale nie wiedzą, że prawdziwe przygody dopiero przed nimi.
Książka wciągnęła mnie już od samego początku, chyba dlatego, że nigdy podobnej historii nie czytałam, ale wraz z każdą stroną mój entuzjazm malał, przygody chłopaków może nie były nudne, ale czytałam je bardzo długo, nie mogłam w ogóle skupić się na treści. Targowanie o sprzęt było naprawdę śmieszne, mężczyźni obrażali się wzajemnie, ale tak naprawdę był to element ich pieniężnej przepychanki, dalej już nie było takich momentów, całość jest jednak przygnębiająca.
Najwyraźniej jestem za młoda na taką lekturę, bo ktoś, kto żył w tamtych czasach, poczuje nostalgię, czytając tę książkę, przypomni sobie te trudne czasy i będzie kibicować Radkowi i Jankowi w ich walce o lepsze jutro, ja czytając, niestety trochę się nudziłam. Pomimo wszystko fajnie poznać inne czasy i postrzeganie ich przez młode osoby, które pragną więcej niż tylko przeżyć, postawa chłopaków zasługuje pochwale, bo wiele osób przyjmuje to, co daje los, a nie próbuje walczyć o siebie.
Staranie się o lepsze życie jest ponadczasowe, bo każdy chce mieć lepszy dom, droższy samochód czy większą działkę, ale nie każdemu chce się ruszyć i to osiągnąć, wiele osób tylko siedzi i narzeka, że czegoś nie ma, ale też nie robi nic, żeby to mieć.
2020-08-14 11:14:42

Są osoby, które uwielbiają wspominać dawne czasy, pomimo że brakowało wszystkiego, to ludzie byli dla siebie mili i pomocni, zdecydowanie przeszłość różni się od teraźniejszości, ale pomimo tego, że w naszym kraju nie było idealnie były miejsca, w których było jeszcze gorzej.
Radek i Janek marzą o dużych pieniądzach więc lecą do Indii, żeby sprzedać rzeczy, które ze sobą zabrali, między innymi sprzęt elektroniczny i whisky, myślą, że będzie to fajna przygoda, ale gdy są już na miejscu, dopada ich straszny upał i marzą o powrocie do ojczyzny. Mężczyźni na nocleg trafiają do hotelu Relax i już na drugi dzień cały sprzęt po długim targowaniu sprzedają właścicielowi hotelu, w którym się zatrzymali, chłopakom wydaje się, że wygrali los na loterii, dobrze im poszło i mają sporo pieniędzy, ale nie wiedzą, że prawdziwe przygody dopiero przed nimi.
Książka wciągnęła mnie już od samego początku, chyba dlatego, że nigdy podobnej historii nie czytałam, ale wraz z każdą stroną mój entuzjazm malał, przygody chłopaków może nie były nudne, ale czytałam je bardzo długo, nie mogłam w ogóle skupić się na treści. Targowanie o sprzęt było naprawdę śmieszne, mężczyźni obrażali się wzajemnie, ale tak naprawdę był to element ich pieniężnej przepychanki, dalej już nie było takich momentów, całość jest jednak przygnębiająca.
Najwyraźniej jestem za młoda na taką lekturę, bo ktoś, kto żył w tamtych czasach, poczuje nostalgię, czytając tę książkę, przypomni sobie te trudne czasy i będzie kibicować Radkowi i Jankowi w ich walce o lepsze jutro, ja czytając, niestety trochę się nudziłam. Pomimo wszystko fajnie poznać inne czasy i postrzeganie ich przez młode osoby, które pragną więcej niż tylko przeżyć, postawa chłopaków zasługuje pochwale, bo wiele osób przyjmuje to, co daje los, a nie próbuje walczyć o siebie.
Staranie się o lepsze życie jest ponadczasowe, bo każdy chce mieć lepszy dom, droższy samochód czy większą działkę, ale nie każdemu chce się ruszyć i to osiągnąć, wiele osób tylko siedzi i narzeka, że czegoś nie ma, ale też nie robi nic, żeby to mieć.
2020-08-31 14:52:58

Do książki „Prince Polonia” mam dość osobisty stosunek. Dlaczego? Bo za jej sprawą przeżyłam nie tylko podróż do czasów swojej młodości, ale również do Azji, którą uwielbiam.

Już początkowy rozdział przeniósł mnie do Delhi w Indiach, które mimo upływu ponad dwudziestu lat niewiele się zmieniły i moje odczucia przy pierwszym zetknięciu z tym krajem były identyczne jak głównych bohaterów, Radzia i Jana w roku 1987. Zewsząd atakująca gorąca wilgoć, nachalni tubylcy i wszechobecne śmieci. Rozsypujący się autobus spod lotniska i pokój hotelowy z dziurą w ścianie, przez którą można było wyjrzeć wprost na ulicę. O tak, poczułam się jakbym ponowie tam była.

Również dalsza historia związana z wyjazdami do NRD, początkami handlu i przemytu na większą skalę, budzi wspomnienia tych szczególnych czasów. Nasi bohaterowie, młodzi, ambitni, złaknieni łatwego zarobku, często bagatelizujący ryzyko łapią szansę, która się przed nimi rysuje.

Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw, Janka, bardziej przebojowego i Radzia podążającego za przyjacielem. Ich wersje nie zawsze są zgodne, a ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. I jak to często bywa wiele dzieje się przez miłość do kobiety i za jej sprawą.

Myślę, że klimat powieści szczególnie poczują osoby, które podobnie jak ja żyły w tych dynamicznych czasach i przyglądały się dokonującym się zmianom. Dla młodszego pokolenia moim zdaniem jest to znakomita wizytówka lat 80-tych, tylko czy okaże się dla nich równie fascynująca? Zachęcam, przekonajcie się sami.
2020-10-08 12:54:33


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: