Sprzedaliśmy dusze

Książka

Sprzedaliśmy dusze

  • Wydawnictwo: Vesper
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 9788377313480
  • Ilość stron: 368
  • Format: 14 x 20.5 cm
  • Oprawa: twarda
Wysyłka:
Niedostępna
Cena katalogowa 49,90 PLN brutto
Cena dostępna po zalogowaniu
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×
Cena 49,90 PLN
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Sprzedaliśmy dusze - Grady Hendrix

Kris Pulaski, gitarzystka grająca przed laty w metalowym zespole Dürt Würk, próbuje dociec, dlaczego zespół się rozpadł, a wielką karierę zrobił tylko jeden z występujących w nim muzyków, Terry Hunt. W tym celu wyrusza w podróż po Ameryce, starając się dotrzeć do innych członków grupy, a w końcu do samego Terry’ego Hunta…



Sprzedaliśmy dusze łączy w sobie elementy horroru, thrillera oraz powieści społecznej i psychologicznej. Współczesna Ameryka ukazana jest jako rozdarta między cyniczną elitą, a masami, które dają sobą manipulować, i wyznawcami rozmaitych teorii spiskowych. W rozgrywce, jaka toczy się między bohaterami powieści, stawką są ich dusze, a także dusze kraju i świata.



„Ludzie sprzedają teraz dusze za cokolwiek. Za nowego iPhone’a. Za noc z seksowną sąsiadką. Nie ma przy tym żadnych fanfar czy cyrografów podpisywanych o północy. Czasem wystarczy jednym kliknięciem wyrazić zgodę na warunki umowy licencyjnej… Ludzie na ogół nie zwracają na to uwagi… Chcą tylko mieć to czy owo. Zatem sprzedają swoje dusze…

Życie bez duszy jest życiem pustym. Zapełniamy ziemię bezdusznymi miastami, trujemy się bezduszną muzyką.

Po usunięciu duszy zostaje dziura, którą staramy się wypełnić tym czy tamtym: internetem, teoriami spiskowymi, CNN-em, narkotykami, jedzeniem… To wieczny opętańczy głód, którego nie da się zaspokoić. To rana, która się nigdy nie goi. To sprzeczna z naturą potrzeba ciągłego konsumowania. Przez ten głód jesteśmy w pułapce, a tą pułapką stał się już cały świat…”. (fragment książki)



GRADY HENDRIX — amerykański pisarz i scenarzysta. Jest autorem powieści Horrorstör, okrzykniętej przez National Public Radio jedną z najlepszych książek roku 2014. Po publikacji kolejnej powieści, My Best Friend’s Exorcism, „Wall Street Journal” określił go jako „skarb narodowy”. Książka Paperbacks from Hell, będąca przeglądem literackich horrorów z lat 70. i 80., zapewniła mu nagrodę Bram Stoker Award, a krytyk „New York Times Book Revew” uznał ją za źródło „najczystszej, choć chorej rozkoszy”. Publikował też w pismach „Playboy”, „Village Voice” i „Variety”. Mieszka w Nowym Jorku.






Szczegóły: Sprzedaliśmy dusze - Grady Hendrix

Tytuł: Sprzedaliśmy dusze
Autor: Grady Hendrix
Wydawnictwo: Vesper
ISBN: 9788377313480
Tytuł oryginału: We Sold Our Souls
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Haliński Lesław
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 368
Format: 14 x 20.5 cm
Oprawa: twarda
Waga: 0.62 kg


Recenzje: Sprzedaliśmy dusze - Grady Hendrix

Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Okładka "Sprzedaliśmy dusze" jest przerysowana, dlatego nie dajcie się zwieść jej mrocznemu klimatowi. W rzeczywistości powieść Grady'ego Hendrixa jest thrillerem z wyraźnie nakreślonym tłem społeczno-obyczajowym. Elementy grozy w niej zawarte są subtelne i wyważone.⠀

Główną bohaterkę poznajemy jako nastolatkę próbującą wybrzdąkać na gitarze jeden z utworów Black Sabbath. Wkrótce dziewczyna założy wraz ze znajomymi metalowy zespół Durt Wurk. Dzięki pasji i oddaniu muzyce będą na najlepszej drodze do sukcesu. Aż do pewnej nocy, kiedy ich marzenia zostaną bezpowrotnie zaprzepaszczone. Wiele lat później Kris Pulaski pracuje na niskopłatnej posadzie, której nienawidzi. Kobieta żyje wspomnieniami dobrych czasów, lecz jednocześnie nie może się pogodzić się z tym, jak skończyła się jej muzyczna kariera. Rozgoryczenie prowadzi ją do domu kumpla z zespołu, którego nie widziała od kilkunastu lat. Spotkanie staje sie początkiem lawiny następujących po sobie zdarzeń. Z tego punktu nie ma drogi powrotnej, można tylko przeć do przodu. Niemal widzimy przewracające się kolejno kostki domina, a wszystko to w rytmie kawałków z "Troglodyty" - przełomowego albumu, którego wydanie udaremnił rozpad zespołu.⠀

Jak wspominałam, powieść stanowi interesujący miks gatunkowy. Książkę momentami czyta się jak przygodówkę, nie dziwi więc zróżnicowanie pojawiających się motywów; m.in. mój ulubiony motyw drogi i wędrówki, czy motyw dziwacznej mitologii (zawartej w tekstach zespołu). Warto wspomnieć także o warstwie społeczno-obyczajowej. Przejawia się ona np. w obrazie amerykańskiego społeczeństwa, zaprezentowanego w krzywym zwierciadle, czy ironicznym spojrzeniu na ludzi, którzy wolą podążać za tłumem, zamiast myśleć samodzielnie. Dostrzegalny jest także apel do artystów, by tworzyli dla muzyki, a nie dla kasy. Żeby mimo pokusy podążania za trendami zachowali autentyczność i opowiadali o tym, co im faktycznie w duszy gra. Miłośnicy metalu będą zachwyceni mnogością smaczków i odniesień muzycznych. Dla mnie książka była w porządku, chociaż nie przebiła żadnej z trzech zeszło miesięcznych nowości Wydawnictwa. Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała o wspaniałych ilustracjach będących dziełem Macieja Kamudy. Okładka z dużym błyszczącym pentagramem robi wrażenie, zaintrygowała mnie tak bardzo, że musiałam jak najszybciej zapoznać się z zawartością.
2020-06-15 08:41:37

Kris Pulaski znaczną część życia poświęciła muzyce i grze w kapeli Durt Wurk. Niestety chciwość i przerost ambicji jednego z jej członków - Terryego Hunta, doprowadziła zespół do upadku. Po wielu latach Kris, mająca dość życia w cieniu Terrego, który zrobił imponującą, światową karierę, zamierza odkryć prawdę na temat tego, co tak naprawdę podzieliło dawnych przyjaciół. Czy powrót do przeszłości i rozdrapywanie zabliźnionych ran wyjdzie jej na dobre?

Na kartach tej książki obficie występują elementy fantastyczne przy akompaniamencie ciężkich, metalowych brzmień. Dla osób, które kiedykolwiek lubowały się w zespołach takich jak Black Sabbath, Metallica czy Led Zeppelin lektura tej książki będzie sentymentalną, muzyczną podróżą. Poza heavy metalowym tłem w historii tej goszczą ważne problemy społeczne takie jak: brak suwerenności jednostek, podatność na manipulacje, sympatyzowanie z teoriami spiskowymi, ludzka zachłanność idąca w parze z brakiem skrupułów i w końcu tytułowe zaprzedanie własnej duszy. Z kolei zasłona tajemnicy, która została rozpostarta nad nie do końca jasnym powodem rozpadu zespołu zbudowała ciekawy, mroczny i zagadkowy klimat tej powieści.

Największą wadą tej pozycji jest zbyt duża rozwiązłość gatunkowa. Znajdziemy tutaj elementy horroru, fantastyki, thrillera, a także cechy charakterystyczne dla powieści psychologicznej i społecznej. Takie połączenie w mojej ocenie niestety spowodowało stratę wyrazistości pióra autora i przytłaczający chaos, który dał o sobie znać głównie przy finale książki. „Sprzedaliśmy duszę” czasem bije po oczach absurdem wydarzeń czy specyficznymi terminami takimi jak „Wyjątkowi” czy „Czarna Żelazna Góra”, co wywołuje poczucie, że czyta się literaturę fantastyczną dla młodzieży.

Nawet w wątkach fantastycznych usilnie doszukuję się jakiejś logiki czy alegorii i w „sprzedaliśmy duszę” do pewnego momentu te dwie rzeczy z powodzeniem odnajdywałam. Z tym, że zakończenie tej historii okazało się dla mnie kompletnie pozbawione sensu i przekreśliło niemal całą głębię tego, co przeczytałam wcześniej.

Fenomenalne wydanie i klimatyczne ilustracje autorstwa Macieja Kamudy w dużym stopniu podnoszą ogólne wrażenia z lektury i sprawiają, że posiadanie tej książki we własnej biblioteczce będzie prawdziwym zaszczytem dla każdego książkoholika. Poza bardzo dobrymi wrażeniami wizualnymi warto sięgnąć po tę książkę z uwagi na jej wyjątkowość pod względem treści. Tak rozbudowany motyw muzyczny jest niezwykłą rzadkością w literaturze popularnej. Różnorodność gatunkowa może razić niektórych czytelników, natomiast z pewnością uraduje tych, którzy pozostają otwarci na literackie eksperymenty.
2020-08-05 13:27:21


Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: